5 روش درمانی برای از بین بردن رگ های عنکبوتی زیر چشم

خط سلامت: به دلیل آنکه پوست زیر چشم بسیار نازک و ظریف است، لذا زیر چشم، منطقه مناسبی برای توسعه رگ های آبی، دایره های تیره و کیسه های زیر چشمی است.افرادی که پوست روشن تری دارند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی زیر چشم و عروق خونی حجیم هستند.

5 روش درمانی برای از بین بردن رگ های عنکبوتی زیر چشم

عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب و پیری نیز از عوامل تعیین کننده هستند. با گذشت زمان، پوست نازک تر شده و کشش آن کمتر می شود که باعث پایدار تر شدن این رگ ها و نتیجتاً دشواری در درمان آنها می شود.

به گزارش خط سلامت آیا مدام به شما گفته می شود که خسته به نظر می رسید؟ رگ های عنکبوتی زیر چشم یکی از علل رایج هستند که ممکن است افراد به خاطر آنها به نوعی، مورد سرزنش قرار گیرند.

این رگ ها یکی از موارد زیبایی مربوط به صورت هستند که درمان خانگی آنها بسیار دشوار است. خوشبختانه بعضی از روش های تست شده و واقعی، برای خلاص شدن از شر این رگ های آبی نتایج خوبی را نشان داده اند.

دلیل بوجود آمدن رگ های عنکبوتی زیر چشم چیست؟

به دلیل آنکه پوست زیر چشم بسیار نازک و ظریف است، لذا زیر چشم، منطقه مناسبی برای توسعه رگ های آبی، دایره های تیره و کیسه های زیر چشمی است.

افرادی که پوست روشن تری دارند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی زیر چشم و عروق خونی حجیم هستند.

عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب و پیری نیز از عوامل تعیین کننده هستند. با گذشت زمان، پوست نازک تر شده و کشش آن کمتر می شود که باعث پایدار تر شدن این رگ ها و نتیجتا دشواری در درمان آنها می شود.

موارد زیر به شما کمک خواهد کرد که بهترین گزینه درمانی و منحصر به فرد خود را برای درمان این رگ های عنکبوتی تعیین کنید.

درمان رگ های عنکبوتی زیر چشم با لیزر

به عنوان یکی از محبوب ترین روش ها برای حذف این رگ ها، امروزه درمان لیزری دارای میزان بالایی از موفقیت است و به عنوان یک روش مناسب و غیر تهاجمی برای انجام این کار، قلمداد می شود.

نکته مهم در مورد درمان های لیزری این است که این روش با تحریک جریان خون در ناحیه چشم، عملا دایره های تیره زیر چشم و قسمت های تیره را نیز مورد هدف قرار می دهد.

این درمان ها در جلسات 15 تا 30 دقیقه ای با استفاده از سیستم های لیزر ویژه مانند کول تاچ واریا یا کول گاید کیوترا (Cutera CoolGlide) انجام می شود.

اکثر دستگاه ها رگ ها را با پالس های انرژی نور هدف قرار می دهد که این باعث می شود خونِ در رگ ها لخته یا بسته شود. در ادامه رگ های خونی بازسازی شده، مجددا به درون بدن جذب می شوند.

از لحاظ خطرات احتمالی بالقوه، روش لیزر از نظر خطرات احتمالی نسبتا در موقعیت خوبی قرار دارد. با این حال، احتمال لخته شدن خون نیز در این فرآیند وجود دارد که این می تواند عوارض جدی چشم را به دنبال داشته باشد.

به همین علت، بسیاری از پزشکان از محافظ چشم برای محافظت از بیماران در هنگام انجام درمان استفاده می کنند. ژل خنک کننده نیز برای محافظت از پوست ظریف زیرچشم و احساس راحتی بیمار استفاده می شود.

مزایای لیزر درمانی

در مقایسه با سایر گزینه های درمانی، درمان لیزری نسبتا روشی نسبتا ایمن با عوارض جانبی محدود است. در حقیقت، یکی از بهترین نکات در مورد درمان های لیزری این است که این کار بدون درد انجام شده و تقریبا هیچ زمانی به عنوان زمان بهبود نیاز ندارد.

برخی از مزایای این روش:

عملا هیچ عوارض جانبی یا زمان استراحتی وجود ندارد

می تواند به صورت سرپایی انجام شود

معمولا بدون درد است

رگ ها فورا از بین می روند

برای افراد با پوست برنزه نیز اثبات شده است

معایب:

لیزر نیز همانند دیگر روش های درمانی برای از بین بردن رگ های عنکبوتی زیر چشم ، خطراتی را برای چشم و مناطق اطراف آن همراه دارد. این خطرات عبارتند از:

آسیب احتمالی چشم

ممکن است رگ ها پس از مدت معینی دوباره بازگشت داشته باشند

ناراحتی های پس از درمان، از جمله احساس سوزش، درد کم یا احساس سوزن سوزن شدن

درمان رگ های عنکبوتی زیر چشم با اسکلروتراپی فوم

در بعضی از موارد، متخصصان اسکلروتراپی فوم را برای از بین بردن رگ های آبی زیر چشم توصیه می کنند. این روش که در محل کار انجام می شود، نیاز به وارد کردن محلولی (معمولا سدیم تترادیدیل سولفات (STD)) به خون دارد.

پزشکان این محلول را با هوا ترکیب می کنند تا یک بافت فومی ایجاد شود که این کار نتایج بهتری را نسبت به اسکلروتراپی سنتی به همراه دارد.

سپس سوزن های کوچک حاوی STD فوم به داخل رگ وارد شده و با یک محلول نمکی حاوی عامل رقیق کننده خون ترکیب می شوند.

این کار باعث می شود رگ ها از بین رفته و محو شوند. بسته به میزان رگ هایی که می خواهید برداشته شود، تعداد دو تا سه جلسه انجام این کار ضروری است.

به طور کل، این روش با بیهوشی موضعی انجام می شود و نیاز چندانی هم به استراحت ندارد. احساس نوعی سوزش از سوی برخی از بیماران گزارش شده- شبیه به هنگام واکسیناسیون یا خونریزی- اما این احساس معمولا بدون درد است. یکی دیگر از مزایای استفاده از اسکلروتراپی فوم این است که در این روش زخم بر روی بدن بیمار به حداقل می رسد.

اسکلروتراپی فوم برای بیمارانی است که رگهای بزرگ تر و عمیق تر دارند گزینه مناسبی به نظر نمی آید و باید گفت که عمل جراحی و روش لیزر در این موارد بهترین و مناسب ترین روش می باشد.

در مقایسه با جراحی، اسکلروتراپی زیر چشم یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال درمان های تهاجمی و نه چندان گران هستند.

مزایای این روش عبارتند از:

تقریبا هیچ زمان استراحتی ندارد

کمترین احتمال ایجاد زخم بر روی بدن

مقرون به صرفه بودن

بدون کبودی

نیازی به بیهوشی عمومی نیست

معایب:

همه رگ های صورت واکنش مورد انتظار را ندارند

تغییر رنگ و زخم پس از عمل محتمل است

عوارض جانبی جزئی، مانند قرمزی و تورم دارد

برای رگ های بزرگ و عمیق صورت، گزینه ای عالی به شمار نمی آید

پرکننده های زیر چشم

به نظر می رسد پرکننده های صورت معجزه ای درمانی برای پوست، پاک کردن چین و چروک، دایره های تاریک و حتی رگ های زیر چشم هستند.

متخصصان اغلب تزریق Restylane (رستالین) یا Juvederm (ژوویدرم) را توصیه می کنند تا به طور موقت از عروق زیر چشم محافظت کنند.

این راه حل ها برای افزودن حجم به مناطق مختلف صورت طراحی شده اند. به جای از بین بردن رگ ها، آنها به راحتی با پُرتر کردن اطراف چشم و کاهش سایه ها، مشاهده رگ ها را دشوارتر می سازند. با این حال، پرکننده ها نیاز به نگهداری دقیق داشته و نتایج هر درمان تنها حدود یک سال پابرجا می ماند.

بر خلاف سایر روش های ارائه شده در این نوشته، این روش غیر تهاجمی برای اصلاح یا پاک کردن رگ های بزرگ یا عمیق طراحی نشده است.

این روش انتخاب خوبی برای افرادی است که رگهای کوچک در پوست پلک پایینی خود دارند. با این حال، چندین مزیت عمده برای انتخاب پرکننده های صورت به عنوان درمان رگ های عنکبوتی زیر چشم وجود دارد.

این تزریق ها نه تنها کمک می کنند که رگ های صورت پنهان باشند، بلکه لکه های تاریک و دایره های توخالی زیر چشم را نیز روشن می سازند.

مزایا:

همانند لیزرها و اسکلروتراپی، پرکننده های صورت نیز به دلیل راحتی و زمان استراحت کمشان محبوب هستند. این تزریق ها همچنین انتخاب خوبی برای افرادی هستند که مایلند به طور همزمان از سایر مشکلات پوستی مربوط به سن نیز رهایی یابند.

برخی از مزایای این روش:

حداقل زمان استراحت

دیگر مشکلات پوستی را نیز هدف قرار می دهد

نسبتا مقرون به صرفه است

معایب:

مضرات استفاده از پرکننده ها برای درمان رگ های زیر چشمی ممکن است چندان زیاد نباشد، اما برخی از این مضرات می تواند بیمار را از انجام این کار منع کند.

به عنوان مثال این واقعیت که این روش درمان به موقت و محدود است، باعث شده در بعضی از مباحث آن را کمتر از حد عالی بدانند. همچنین به برخی دیگر از این مضرات در زیر اشاره می شود:

این روش یک راه حل دائمی نیست و نیاز به نگهداری های پس از تزریق دارد

رگها را حذف نمی کند، بلکه فقط آنها را پنهان می کند

می تواند باعث آلرژی و عوارض جانبی شدید شود

برداشت رگ های عنکبوتی زیر چشم از طریق جراحی

برداشتن رگ های عنکبوتی زیر چشم از طریق جراحی برای رگ های بزرگ و عمیق صورت، امکان پذیر است، البته این روش تاحدودی غیر معمول است.

جراح پلاستیک احتمالا توصیه به برداشت رگ های قابل مشاهده بر روی پاها و بدن از طریق جراحی خواهد کرد. در طی فرآیندی به نام باریک کردن عروق، پزشک رگ را به طور دائم خارج می کند و در واقع آن را از طریق بیرون کشیدن از بین می برد.

برداشت از طریق جراحی خطرات بالاتری نسبت به سایر روش های درمان دارد و به ندرت برای نواحی اطراف چشم توصیه می شود.

ممکن است به جای این روش، گزینه عمل جراحی ایمن تری که به عنوان میکرو فلوککتومی معروف است، توصیه شود. در طی این روش که تا حدودی تهاجمی است، جراح پلاستیک، رگ را با استفاده از نشانگر، ردیابی کرده و لبه های آن را با استفاده از سوزنی که از موی انسان باریک تر است، گره می زند.

سپس یک سوزن بسیار ریز برای سوراخ کردن پوست و از بین بردن رگ از طریق سوراخ کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مشاهده بهترین نتایج، پزشکان اغلب از درمان لیزر یا اسکلروتراپی استفاده می کنند.

مزایا:

عمل جراحی برای برداشتن رگ ها عموما بر روی رگ های عمیق، بزرگ و ارغوانی انجام می شود که در واقع به سایر روش های درمانی کمتر واکنش نشان داده اند. با این تفاسیر برخی از مزایای این روش عبارتند از:

می تواند رگ های بزرگ به شکل موثر از بین ببرد.

یک راه حل دائمی را فراهم می کند.

معایب:

در مقایسه با از بین بردن رگ با کمک جراحی در دیگر قسمت های بدن، جراحی صورت با توجه به نزدیکی به چشم، خطرات بیشتری را ایجاد می کند. همچنین باعث درد بیشتر شده و دوره ریکاوری طولانی تری نسبت به روش لیزر یا تزریق دارد. مضرات این روش:

کبودی بیشتر

خطر ابتلا به لخته شدن خون

خطر ابتلا به آلرژی

گران ترین روش درمانی

درد بیشتر نسبت به سایر روش ها

رگ های عنکبوتی زیر چشم

درمان رگ های عنکبوتی زیر چشم با روش وینگگ (veinGogh)

سیستم تحلیل حرارت بدن اهمی وینگگ (Thermolysis Ohmic VeinGogh) شبیه به درمان لیزر است، اما به جای لیزر، از انرژی به شکل جریان های کوچک و با فرکانس بالا برای ریشه کن کردن رگ ها استفاده می کند.

با استفاده از روش وینگگ، یک جریان با فرکانس بالا به وسیله میله ای به نازکی مو به رگ وارد می شود که موجب بروز انرژی می شود. طبق گفته سازندگان وینگگ، این باعث می شود که خون داخل رگ لخته شود. سپس رگ فرو ریخته و جذب بدن می شود. وینگگ می تواند برای درمان رگ های صورت، مویرگ های منقطع شده، عروق عنکبوتی و سایر موارد مورد استفاده قرار گیرد.

بهترین بخش در مورد درمان وینگگ این است که مانند لیزر و پرکننده، تقریبا هیچ نیازی به استراحت پس از انجام این کار وجود نداشته و تقریبا دردی نیز برای بیمار به همراه نخواهد داشت.

در واقع، وینگگ نسبت به روش لیزر و جراحی، راه حلی با درد کمتر برای برداشتن عروق زیر چشم است. با این وجود، متاسفانه نتایج فورا مشاهده نمی شود و ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثرات درمانی به طور کامل تحقق یابد.

وینگگ برای عروق عنکبوت کوچکتر مناسب است، اما می تواند برای رگ های بزرگتر، با روش اسکلروتراپی به شکل ترکیبی استفاده شود.

مزایا:

تقریبا هیچ زمان استراحتی نیاز ندارد

ادعا شده است که با درد کم همراه است یا اصلا دردی ندارد

معمولا نیاز به یکبار درمان دارد

بدون آسیب به پوست و لذا خطرات و عوارض جانبی کمتری دارد

حداکثر 25 دقیقه برای تکمیل کار مورد نیاز است

معایب:

هیچ تضمینی وجود ندارد که عروق مجددا باز نگردد

نتایج را فورا ارائه نمی دهد

فقط برای رگ های ریزتر (کمتر از 0.3 میلیمتر) توصیه می شود

رگ های عنکبوتی زیر چشم

بهترین گزینه برای شما

در حالی که ما در این نوشته در مورد گزینه های درمان در دسترس صحبت کردیم، لیکن مهم است که شما نیز با یک متخصص مشورت کرده و ببینید کدام روش بهتر می تواند به زیبایی بیشتر و بهتر شما کمک کند.

باید بدانید میزان مشخصی  از خطر در هر یک از روش ها وجود دارد، اما مشورت با یک کارشناس حرفه ای پزشکی با مدرک معتبر که در درمان این رگ ها تجربه داشته باشد، به کاهش عوارض کمک بسیاری می کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان