هشدار‌های مهم در مصرف دگزامتازون برای کودکان و زنان و افراد مسن

خط سلامت: تشدید اختلالات روانی، سفتی عضلات، تنگی نفس، تشنج، نامنظم شدن ضربان قلب، گرفتگی ساق پا، افزایش فشارخون، افزایش اشتها، حالت تهوع و استفراغ و تغییر در دوره قاعدگی بخشی از عوارض مصرف دگزامتازون است که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم باید پزشک معالج خود را مطلع کنید.

هشدار‌های مهم در مصرف دگزامتازون برای کودکان و زنان و افراد مسن

دگزامتازون ممکن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و حتی عفونت‌هایی را که از گذشته در بدن وجود دارد بدتر کند.

به گزارش خط سلامت داروی دگزامتازون برای درمان بسیاری از شرایط التهابی مختلف مانند اختلالات آلرژیک و شرایط پوستی استفاده می‌شود. همچنین برای درمان بیماری‌هایی همچون صدفک، التهاب مفصل و التهاب روده‌ای کاربرد دارد.

دگزامتازون یک داروی کورتیکواستروئیدی است که از انتشار موادی در بدن که باعث التهاب می‌شوند جلوگیری می‌کند.

مصرف دارو‌های استروئیدی در برخی شرایط می‌تواند جدی و خطرناک باشد. همچنین قطع ناگهانی دگزامتازون می‌تواند علائم ناخوشایندی را برای بیمار درپی داشته باشد؛ بنابراین قبل از مصرف و قطع این دارو باید حتما با پزشک معالج مشورت شود.

نکات قابل توجه برای مصرف دگزامتازون

در صورتی که در هر جای بدن عفونت قارچی وجود داشته باشد، نباید از دگزامتازون استفاده کرد. یکی از عوارض مصرف دگزامتازون می‌تواند تضعیف سیستم ایمنی باشد.

دگزامتازون ممکن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و حتی عفونت‌هایی را که از گذشته در بدن وجود دارد بدتر کند.

 همچنین در صورتی که مصرف‌کننده این دارو در معرض ابتلا به آبله مرغان یا سرخک باشد، باید پزشک معالج را نسبت به آن مطلع کند؛ وگرنه می‌تواند عوارض جدی و خطرناک در پی داشته باشد.

عوارض جانبی دگزامتازون

تشدید اختلالات روانی، سفتی عضلات، تنگی نفس، تشنج، نامنظم شدن ضربان قلب، گرفتگی ساق پا، افزایش فشارخون، افزایش اشتها، حالت تهوع و استفراغ و تغییر در دوره قاعدگی بخشی از عوارض مصرف دگزامتازون است که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم باید پزشک معالج خود را مطلع کنید.

تداخل‌های دارویی دگزامتازون

مصرف همزمان دگزامتازون همراه با دارو‌های ضدصرع باعث کاهش اثر دگزا می‌شود. همچنین دگزامتازون ممکن است باعث کاهش اثر دارو‌های پایین‌آورنده قند خون و یا دارو‌های کاهنده فشار خون شود.

هشدار‌های مهم در مصرف دگزامتازون

استفاده طولانی مدت دگزامتازون در کودکان به مهار رشد آن‌ها منجر خواهد شد. مصرف طولانی‌مدت این دارو نیز در میان خانم‌های یائسه و افراد مسن باعث افزایش فشار خون و پوکی استخوان می‌شود. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: دلتا مگ

برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.
ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان