آیا هوش برای موفقیت کافی است؟

خط سلامت: افراد باهوش موفق انتظارات منفی را نادیده می گیرند . آنها اجازه نمی دهند ارزیابی های دیگران آنها را از دستیابی به اهدافشان باز دارد.

آیا هوش برای موفقیت کافی است؟

  افراد باهوش‌ مسیر را پیدا می کنند و سپس آن را دنبال می کنند و متوجه می شوند که موانعی در این راه وجود خواهد داشت و غلبه بر این موانع بخشی از چالش آنهاست.

آیا هوش برای موفقیت کافی است؟

به گزارش خط سلامت با این حال، هوش به تنهایی موفقیت یا رضایت در زندگی را تضمین نمی کند .

چرا فقط باهوش بودن کافی نیست و چرا ویژگی های دیگر به همان اندازه برای دستیابی به رشد شخصی، شادی و کمک های معنادار به جامعه مهم هستند.

هوش یکی از اصلی ترین توانایی های انسان است که نقش مهمی در موفقیت های شغلی و تحصیلی ایفا می کند.

 محققان طی یک مطالعه 40 ساله، 5000 کودک نابغه را مورد بررسی قرار دادند. یافته های این مطالعه گسترده نشان داد هوش نقشی اساسی در موفقیت های آینده کودک ایفا می کند.

هوش و موفقیت شغلی و تحصیلی 

دانشمندان در سال 1971، در خلال یک پژوهش طولانی در دانشگاه جاوهاوکینز، به یافته های جالبی در رابطه با تاثیر هوش بر موفقیت تحصیلی و شغلی افراد دست یافتند.

این مطالعه که صریحا از اهمیت بی چون و چرای هوش در موفقیت های بعدی زندگی حمایت می کرد؛ در تضاد با پاره ای از پژوهش های علمی بود که معتقد بودند با تمرکز و اراده زیاد می توان به هر هدفی، هرچند هم که دشوار باشد دست یافت.

تقابل هوش و سخت کوشی

پژوهش های علمی متعدد نشان داده است بدون دارا بدون هوش سرآمد یا به عبارتی نخبه بودن، می توان با سخت کوشی و اراده بالا به موفقیت های فراوانی در زمینه های مختلف شغلی و تحصیلی دست یافت.

در تقابل هوش و سخت کوشی می توان گفت هوش بالا، فرایند کسب موفقیت های شغلی و تحصیلی را تسهیل می کند و تاثیر بسیار محسوسی در مقایسه با سخت کوشی و یا فاکتورهای خارجی مانند وضعیت اقتصادی- اجتماعی بر موفقیت های بعدی زندگی دارد. 

جبرگرایی ژنتیکی چیست؟

این ایده که ژن ها سرنوشت انسان را رقم می زنند، در اصطلاح به جبرگرایی معروف است که البته منتقدان بی شماری دارد. اگر چه هوش تا حدودی تحت تاثیر ژنتیک قرار دارد؛ اما محیط و محرک های محیطی تا حدودی می تواند آن را افزایش یا حتی کاهش دهد.  برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان