بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای سلامت کبد

خط سلامت: کبد، ارگان حیاتی بدن است که نقش مهمی در متابولیسم داروها، تجزیه خون و مواد مغذی ایفا می‌کند. عملکرد نامناسب کبد می‌تواند منجر به مشکلات متعددی از جمله عفونت، کمبود الکترولیت‌ها و خونریزی شود.

بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای سلامت کبد

بیماری‌های کبدی در سراسر دنیا شایع هستند و اغلب با سبک زندگی و عوامل ژنتیکی ارتباط دارند. برخی از شایع‌ترین بیماری‌های کبدی عبارتند از هپاتیت، بیماری کبد چرب غیر الکلی، نارسایی کبد و التهاب کبد. داشتن عادات سالم مانند ورزش منظم، یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از مکمل‌های مناسب می‌تواند به حفظ سلامت کبد و تنظیم عملکرد آن کمک کند.

به گزارش خط سلامت بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای به حداکثر رساندن سلامت کبد عبارتند از: ویتامین B، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین E، روی (زینک). در ادامه به توضیح عملکرد هر یک از این ویتامین‌ها در بهبود عملکرد کبد پرداخته می‌شود:

ویتامین B

ویتامین‌های گروه B از جمله ویتامین B ۱۲ و اسید فولیک، سلامت کبد را در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب ارتقا می‌بخشند.

ویتامین C

ویتامین C می‌تواند با محدود کردن تجمع چربی و پیشگیری از بیماری شایع کبد چرب، به سلامت کبد کمک کند.

ویتامین D

ویتامین D به پیشگیری از بیماری‌های التهابی و متابولیک، که بر سلامت کبد تأثیر منفی می‌گذارند، کمک می‌کند.

ویتامین E

ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی است و به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. مصرف مکمل ویتامین E می‌تواند منجر به کاهش التهاب کبد و کاهش سطح چربی شود.

ویتامین K

ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است که با خاصیت انعقادی برای کاهش خطر خونریزی در درمان بیماری‌های کبدی استفاده می‌شود.

نکته: برخی از داروها و مکمل‌ها می‌توانند به کبد آسیب وارد کنند. همیشه قبل از مصرف مکمل یا داروی جدید با پزشک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که خطری شما را تهدید نمی‌کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان