چرا افرادی را که دوست دارید بیشتر اذیت می کنید؟

خط سلامت: چرا اغلب افرادی را که خیلی دوست شان داریم بیشتر از همه اذیت می کنیم؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است.

چرا افرادی را که دوست دارید بیشتر اذیت می کنید؟

بسیاری از افراد از اینکه گاهی اوقات با رفتار و گفتار خود، عزیزترین افراد زندگی شان را آزرده خاطر می کنند، شکایت دارند.

به گزارش خط سلامت در روابط نزدیک، به خصوص با افرادی که به آنها عشق می ورزیم و به آنها اعتماد داریم، احساس امنیت و صمیمیت بیشتری را تجربه می کنیم. این حس امنیت می تواند باعث شود که ما در بیان احساسات و نیازهای خود بدون ترس از قضاوت یا طرد شدن، آزادتر باشیم. گاهی اوقات، در این آزادی بیان، ممکن است ناخواسته حرف‌ها یا رفتارهایی داشته باشیم که به طرف مقابل آزار برساند.

چرا افرادی را که دوست داریم، اذیت می کنیم؟

انتظارات بالا

از کسانی که دوست شان داریم، انتظارات بالایی داریم. ما انتظار داریم که آنها همیشه ما را درک کنند، نیازهای ما را برآورده کنند و در کنار ما باشند.

این انتظارات بالا می تواند منجر به ناامیدی و رنجش شود، به خصوص زمانی که طرف مقابل نتواند به طور کامل آنها را برآورده کند. در این شرایط، ممکن است با کلمات یا رفتارهای آزاردهنده واکنش نشان دهیم.

الگوهای رفتاری نادرست

ممکن است در روابط گذشته خود، الگوهای رفتاری نادرستی را از دیگران آموخته باشیم و آنها را در روابط فعلی خود تکرار کنیم.

به عنوان مثال، اگر در کودکی از طرف والدین خود مورد آزار و اذیت عاطفی قرار گرفته باشیم، ممکن است در بزرگسالی این رفتار را در روابط خود با دیگران بازسازی کنیم.

مشکلات حل نشده

مسائل حل نشده و ناراحتی های انباشته شده در روابط می تواند منجر به رفتارهای آزاردهنده شود.

اگر در مورد مشکلات خود به طور شفاف و صادقانه با طرف مقابل صحبت نکنیم، این مشکلات می توانند در ناخودآگاه ما ریشه دوانده و در زمان های نامناسب به شکل رفتارهای آزاردهنده بروز پیدا کنند.

عدم توجه به نیازهای خود

گاهی اوقات، به دلیل مشغله های زیاد و یا فداکاری بیش از حد، از نیازهای خود غافل می شویم. این موضوع می تواند منجر به احساس خشم و نارضایتی در ما شود که در نهایت به شکل رفتارهای آزاردهنده به طرف مقابل منتقل می شود.

مهم است که به خاطر داشته باشیم که هیچ کس کامل نیست و همه ما در روابط خود اشتباه می کنیم. اگر متوجه شویم که به طور مکرر در حال آزار دادن کسی که دوستش داریم هستیم، باید تلاش کنیم تا ریشه این رفتار را پیدا کنیم و برای حل آن اقدام کنیم.

راه حل چیست؟

برخی از راهکارهایی که می توانند در این زمینه مفید باشند عبارتند از:

ارتباط شفاف و صادقانه: گفتگوی صمیمی و صادقانه با طرف مقابل در مورد احساسات، نیازها و انتظارات ما می تواند به حل بسیاری از مشکلات کمک کند.

گوش دادن فعال: یادگیری نحوه گوش دادن فعال به حرف های طرف مقابل بدون قضاوت و پیش داوری می تواند به ما در درک بهتر یکدیگر و ایجاد همدلی کمک کند.

مدیریت خشم: یادگیری تکنیک های مدیریت خشم می تواند به ما کمک کند تا در مواقع عصبانیت، واکنش های کنترل شده تری داشته باشیم و از آزار رساندن به دیگران خودداری کنیم.

حل مسئله: تمرین مهارت های حل مسئله می تواند به ما در یافتن راه حل های سازنده برای مشکلاتمان کمک کند.

کمک گرفتن از روانشناس بالینی: اگر احساس می کنیم که به تنهایی نمی توانیم مشکلات خود را حل کنیم، می توانیم از یک روانشناس یا مشاور کمک بگیریم.

با تلاش و صبر می توانیم الگوهای رفتاری ناسالم خود را تغییر دهیم و روابطی سالم و صمیمی با افرادی که دوستشان داریم، ایجاد کنیم. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.
ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان