این وابستگی بهترین اتفاق زندگی را رقم می زند

خط سلامت: ارتباط شادی و سلامتی یک ارتباط جدایی ناپذیر است. در باور اکثریت افراد نیز سلامتی و شادی دو ستون اصلی یک زندگی خوب هستند

این وابستگی بهترین اتفاق زندگی را رقم می زند

 ارتباط شادی و سلامتی یک ارتباط جدایی ناپذیر است. در باور اکثر افراد نیز سلامتی و شادی دو ستون اصلی زندگی خوب هستند.

به گزارش خط سلامت این دو مقوله بیشتر از آن‌چه که تصور می‌کنید، به هم گره خورده‌اند. از این رو درک وابستگی آن‌ها چندان کار ساده‌ای نیست. اما شکی در این نیست ارتباط شادی و سلامتی بسیار قوی و استوار است.

ارتباط شادی با سلامتی

 محققان با بررسی ارتباط شادی و سلامتی، تاثیر شادی در جوانب اختصاصی سلامت از قبیل پاسخ ایمنی به ویروس یا طول عمر را تایید کرده‌اند.

ارتباط شادی و سلامتی بسیار تنگاتنگ است. از این رو تعیین مسیر بین سلامت و شادی دشوار است. سوال اینجاست که :شادها قوی‌ترند؟

بد خلقی و بیماری مزمن

محققان در تلاش برای پاسخ به این سوالات هستند. اما تعیین این مسیر با اطمینان کامل همیشه چالش‌برانگیز خواهد بود.

شادی با طیفی از مزایای سلامت فیزیکی، از قبیل فشار خون پایین‌تر، کاهش خطر سکته، سیستم ایمنی قوی‌تر و حتی طول عمر بیشتر، همراه است.

احساسات مثبت ناشی از شادی نیز نیز در جوانان با ریسک جراحت و آسیب کمتر و در سالمندان با ریسک ناتوانی کمتر رابطه مستقیم دارد.

 شادها بیشتر عمر می‌کنند

بله، شادی با طول عمر بیشتر ارتباط مستقیم است. به طور میانگین، افرادی که احساس شادی و آسایش قوی‌تری دارند، نسبت به افرادی که احساسات ضعیف‌تری دارند، بیشتر عمر می‌کنند و این تاثیر هم در زنان و هم در مردان وجود دارد.

 شادی و سیستم ایمنی

ارتباط شادی و سلامتی در هیچ زمینه‌ای قابل چشم پوشی نیست. شادی در تقویت سیستم ایمنی نیز نقش موثری دارد و به پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش شدت علائم آن‌ها کمک می‌کند.

برای مثال، در گروهی از افراد که در معرض ویروس آنفلوانزا قرار گرفته بودند، افرادی که معمولا احساسات مثبت‌تری داشتند، کمتر بیمار شدند. همین اتفاق برای کسانی که سطح شادی آن‌ها قبل از مواجهه با ویروس به طور عمدی بالا برده شد نیز رخ داد.

شادی و بهبودی

هیچ شواهدی مبنی بر این‌که شادی می‌تواند بیماری‌ها را درمان کند یا بهبودی آن‌ها را تسریع ببخشد، وجود ندارد. اما مداخلات روانشناسی مثبت می‌توانند به کاهش علائم افسردگی کمک کنند. این مداخلات می‌توانند سلامت روان و میزان رضایت از زندگی را نیز بهبود ببخشند.

شادی و مثبت اندیشی

برخی پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند که افرادی که سالم‌ترند، دیدگاه مثبت‌تری به زندگی دارند. با این حال، طبق نتایج به دست آمده از سایر تحقیقات وجود یک فاکتور زمینه‌ای مانند ژنتیک یا شخصیت نقش موثرتری در چگونگی ارتباط شادی و سلامتی دارد.

 ورزش و شادی

ورزش بدن را به تولید اندورفین و انکفالین، هورمون‌های کاهنده‌ی درد و تقویت کننده‌ی لذت، وادار می‌کند. این مواد شیمیایی مسئول احساس سرخوشی پس از دویدن هستند.

به علاوه، ورزش تمرکز ما را از نگرانی‌های روزمره و صحبت‌های آسیب‌رسان دور کرده و ما را به گذراندن وقت در بیرون از خانه یا با دیگران هدایت می‌کند.

خوردنی های مرتبط با شادی

امروزه نتایج تحقیقات، به ارتباط مهمی بین دستگاه گوارش و مغز دست یافته‌اند. غذاهای خاصی مانند ماهی، که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است، و گیاهانی که سرشار از فیبر هستند، می‌توانند میکروب‌های روده را که به سلامت روان کمک می‌کنند، تقویت کنند.

چگونه شاد باشیم؟

افرادی که با یک بیماری مستمر درگیر هستند، می‌توانند همدردی با خود، خودآگاهی و آرامش را برای کمک به مدیریت شادی و سلامت روان خود، تمرین کنند. همدردی با خود می‌تواند از صحبت‌های زیان‌آور و سرزنش کردن خود، جلوگیری کند.

خودآگاهی نیز می‌تواند از طریق تمرکز فرد به لحظه‌ی کنونی، او را از افکار اضطراب‌آور در مورد درد و بیماری رها کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان