3 روش ساده پاک کردن گواش از روی لباس

خط سلامت: روش های مختلفی برای پاک کردن لکه گواش از لباس کودک وجود دارد. برای مثال استفاده از محلول آب و الکل سفید به پاکسازی هرچه بهتر لکه گواش کمک می کند.

3 روش ساده پاک کردن گواش از روی لباس

یکی از سرگرمی های مورد علاقه کودکان، نقاشی کشیدن با گواش است؛ با این حال در بسیاری از مواقع پس از کارکردن با گواش، لکه آن روی لباس کودک باقی می ماند.

به گزارش خط سلامت در این مطلب چند ترفند ساده و بسیار کاربردی برای پاک کردن لکه گواش از لباس کودکان معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

ترفندهایی برای پاک کردن لکه گواش

آب رایج ترین املاح برای پاک کردن گواش است و به خوبی برای پاک کردن آثار رنگی باقی مانده از گواش عمل می کند. برای تمیز کردن نقاطی که بر اثر گواش رنگی شده ، آن‌ها را کاملاً با آب بشویید و رنگ باقیمانده را به آرامی با انگشت یا یک برس نرم بمالید.

اگر با گواش و رنگ سروکار دارید یا فرزند دلبند شما با این وسایل نقاشی می‌کند ، ممکن است لباس‌های شما به طور مرتب لک شود و برای پاک کردن گواش از روی لباس دچار زحمت شوید؛ در بسیاری از مواقع هم لکه ایجاد شده پاک نمی‌شود و باید لباس را به سطل زباله بیندازید.

اما با یادگیری روش‌های موثر و کاربردی می‌توانید لکه گواش را از روی لباس یا هر سطح دیگری مانند موکت، کفپوش و حتی فرش به راحتی پاک کنید.

گواش را در اسرع وقت پاک کنید تا به طور کامل در بافت پارچه نفوذ نکند.

بهتر است از پاک‌کننده‌های لعابی و شدید برای پاک کردن گواش از روی لباس استفاده نکنید.

برای شستشو از آب سرد استفاده کنید؛ زیرا آب گرم چسبندگی گواش روی لباس را بیشتر می‌کند.

برای پاک کردن گواش از روی لباس، باید سریع عمل کنید و قبل از خشک شدن رنگ، آن را پاک کنید. می‌توانید یکی از روش‌های زیر را برای پاک کردن گواش از روی لباس انتخاب نمایید.

فراموش نکنید که ابتدا با یک کاردک یا چاقو رنگ را از روی لباس بردارید تا به هنگام شستشو پخش نشود.

استفاده از محلول آب و سرکه

اولین روش پیشنهادی برای پاک کردن گواش از روی لباس استفاده از محلول آب و سرکه است. یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را در یک فنجان آب سرد حل کنید. لکه را به محلول آغشته کنید و سپس با آب سرد و صابون بشویید. از این روش می‌توانید برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس هم بهره ببرید.

استفاده از محلول آب و آمونیاک

اگر محلول آمونیاک در دسترس دارید، کمی آن را با آب رقیق کنید و روی لکه گواش روی لباس بریزید. برای رقیق کردن این پاک‌کننده، یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در یک فنجان آب سرد حل کنید. لکه را به محلول آغشته کنید و سپس با آب سرد و صابون بشویید.

برای پاک کردن رنگ روغن از سطوح مختلف نیاز به رقیق کننده های رنگ دارید، چراکه رنگ روغن به تنهایی در برابر نفوذ آب مقاوم است و نیاز به محلول های رقیق…

استفاده از محلول آب و الکل سفید

الکل سفید محلول دیگری است که برای پاک کرده لکه گواش از روی لباس بسیار موثر است. یک قاشق غذاخوری الکل سفید را در یک فنجان آب سرد حل کنید. لکه را به محلول آغشته کنید و سپس با آب سرد بشویید.

توجه داشته باشید که استفاده از این روش‌ها ممکن است به پارچه‌های ظریف آسیب برساند؛ بنابراین بهتر است قبل از استفاده از آن‌ها، یک قسمت کوچک از پارچه را در محلی که قابل مشاهده نیست، آزمایش کنید.

پاک کردن گواش از روی موکت

برای پاک کردن گواش از روی موکت، طبق مراحل زیر عمل کنید:

با یک قاشق یا کارت پلاستیکی، تا حد امکان رنگ را از روی موکت جمع کنید.

یک پارچه سفید را با آب سرد خیس کنید.

پارچه را روی لکه قرار دهید و به آرامی فشار دهید تا رنگ به پارچه جذب شود.

برای پاک کردن گواش از روی موکت، می‌توانید از یک محلول شوینده مناسب استفاده کنید. در ادامه چند روش را برای تهیه محلول شوینده و پاک کردن گواش از موکت معرفی می‌کنیم:

محلول آب و مایع ظرفشویی

در خصوص پاک کردن لکه گواش از روی موکت هم باید سرعت عمل داشته باشید. به همین منظور مایع ظرفشویی را در آب گرم حل کنید و محلول حاصل را با یک اسفنج یا دستمال نرم بر روی گواش پاشیده و به آرامی آن را پاک کنید.

محلول اسید استیک

اسید استیک را در آب حل کرده و محلول را با یک اسفنج یا دستمال نرم بر روی گواش پاشیده و پاک کنید. از این روش باید با احتیاط استفاده کنید تا به موکت آسیب نرسد.

پس از استفاده از هر یک از محلول‌های فوق، با یک دستمال خشک محل را خشک کنید تا از ایجاد لکه جدید جلوگیری شود. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع : آچاره

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان