باید و نبایدهای خوردن ماهی در بارداری

خط سلامت: تحقیقات جدید نشان داده است خوردن ماهی در دوران بارداری، احتمال بروز آرتریت در سنین نوجوانی را افزایش نمی دهد.

باید و نبایدهای خوردن ماهی در بارداری

حدود پنج سال پیش، نتایج یک مطالعه بحث برانگیز روی زنان باردار نشان داد: خوردن ماهی در دوران بارداری، احتمال بروز آرتریت در سنین نوجوانی را تا حدود 5 برابر افزایش می دهد.

به گزارش خط سلامت نتایج این مطالعه باور عمومی مبنی بر اینکه خوردن ماهی در دوران بارداری برای جنین مفید است را به چالش کشید. با این حال اخیرا محققان نروژی متوجه شدند مصرف ماهی در دوران بارداری با بروز آرتریت در دوران نوجوانی رابطه ای ندارد.

آیا خوردن ماهی در دوران بارداری برای جنین مضر است؟

تحقیقات جدید نشان می دهد خوردن ماهی در دوران بارداری به نظر نمی رسد خطر ابتلا به آرتریت در نوجوانان را در آینده افزایش دهد، به خصوص اگر ماهی ها سالمون، قزل آلا یا ساردین روغنی باشند.

 دکتر ویلد اورلین داستول، محقق ارشد یک مطالعه جالب از بیمارستان دانشگاه اسلو در نروژ، گفت: نمی‌توانیم زنان باردار را از مصرف ماهی صرفاً بر اساس یک مطالعه در رابطه با خطر آرتریت در فرزندان منع کنیم، به‌ویژه با توجه به تحقیقات دیگر که تأثیرات مثبت رژیم غذایی دریایی را برجسته می‌کنند.

برای مطالعه جدید، محققان نروژی بیش از ۷۳۸۰۰ زن نروژی را که بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ باردار بودند، دنبال کردند.

رژیم غذایی این زنان در نیمه اول بارداری مورد بررسی قرار گرفت. به گفته محققان، میانگین کل مصرف ماهی در هفته ۲۱۸ گرم بود.

محققان خاطرنشان کردند که هیچ ارتباط واضحی بین آرتریت نوجوانان و مصرف انواع ماهی یا مصرف ماهی‌های روغنی مشاهده نشد.

با این حال، محققان ارتباط ضعیف‌تری بین آرتریت نوجوانان و مصرف زیاد ماهی‌های کم چرب یا نیمه چرب مانند تیلاپیا یا ماهی کاد پیدا کردند.

داستول گفت: «زمانی که مصرف مادر از ۲۵۲ گرم ماهی کم چرب یا نیمه چرب در هفته در مقایسه با مصرف کم بیشتر شد، احتمال ابتلاء به آرتریت در نوجوانان افزایش یافت.»

مطالعه قبلی سوئدی همچنین حدس می‌زد که افزایش خطر ابتلاء به آرتریت نوجوانان می‌تواند ناشی از افزایش قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین موجود در غذاهای دریایی باشد.

اما مطالعه جدید نروژی هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض جیوه در رژیم غذایی ناشی از مصرف ماهی و خطر بعدی ابتلاء به آرتریت در نوجوانان نشان نداد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: مهر

برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.
ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان