چه اتفاقی در بدن‌ عاشقن بادمجان می‌افتد؟

خط سلامت: خوردن بیش از حد بادمجان با پیامدهای منفی برای سلامتی همراه است. در این مطلب برخی از مضرات خوردن بیش از حد بادمجان را معرفی می کنیم.

چه اتفاقی در بدن‌ عاشقن بادمجان می‌افتد؟

بادمجان از آن دسته مواد غذایی بسیار سلیقه ای است؛ به این معنا که برخی افراد آن را دوست ندارند ولی برخی دیگر عاشق آن هستند و به شیوه های مختلف آن را در خورشت ها و به طور کلی وعده های غذایی خود می گنجانند.

به گزارش خط سلامت مشخص شده است خوردن بیش از حد بادمجان با پیامدهای منفی برای سلامتی همراه است؛ بنابراین توصیه می شود این ماده غذایی در حد اعتدال خورده شود.

از نظر طب قدیم بادمجان گرم و خیلی خشک است، بادمجان بر خلاف آنچه که عوام اعتقاد دارند که بی بو و خاصیت است دارای خواص زیاد والبته عوارضی نیز است.

معایب خوردن بیش از حد بادمجان

فواید بادمجان فراوان و متنوع است؛ بادمجان دارای مشخصات مغذی غنی و حاوی ویتامین های مفید، مواد معدنی، اسیدهای چرب و ترکیبات زیست فعال است و به سلامت استخوان، مغز و قلب کمک می کند.

بادمجان همچنین ممکن است به تقویت بینایی، کاهش وزن و سلامت پوست کمک کند با این حال، برخی از افراد در صورت مصرف بیش از حد بادمجان ممکن است دچار آلرژی و مسمومیت با سولانین شوند. بنابراین، در صورت داشتن هر گونه بیماری از قبل، قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. همراه ما باشید تا در ادامه این بخش، درمورد عوارض خوردن بادمجان، بیشتر بدانید.

عوارض عنوان شده در صورت مصرف بیش از حد بادمجان و زیاده روی در خوردن آن بروز می کند نه در حالت عادی.

آلرژی

بادمجان ها از خانواده سبزیجات شب بو هستند که با واکنش های آلرژیک همراه هستند. زیاده روی در خوردن بادمجان در موارد بسیار نادر، ممکن است در برخی افراد به دلیل پروتئین انتقال لیپید خاص، واکنش های آلرژیک ایجاد کنند . علائم حساسیت به بادمجان شامل مشکل در تنفس، تورم و کهیر است.

احتمال کاهش جذب آهن

ناسونین یک آنتوسیانین موجود در پوست بادمجان است که به آهن خود متصل شده و آن را از سلول ها خارج می کند. به عبارت دیگر، آهن را کلات می کند از این رو مصرف بیش از حد بادمجان ممکن است جذب آهن را کاهش دهد. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است، اما بهتر است افرادی که سطح آهن پایینی دارند از زیاده روی در مصرف بادمجان اجتناب کنند.

احتمال مسمومیت سولانین

سولانین سم طبیعی موجود در بادمجان است که مصرف بیش از حد بادمجان و ورود این ماده به بدن، ممکن است باعث استفراغ، حالت تهوع و خواب آلودگی شود. مصرف بادمجان در سطوح کم تا متوسط ممکن است هیچ ضرری نداشته باشد اما زیاده روی در خوردن بادمجان، عوارضی به همراه خواهد داشت.

احتمال ابتلا به سنگ کلیه

بادمجان حاوی اگزالات است که ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را در برخی افراد افزایش دهد. البته که نتایج بدست امده هنوز کافی نیست اما در صورت وجود خطر ابتلا به سنگ کلیه، در مصرف بادمجان احتیاط کنید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان