وقتی شیمی درمانی می کنید چه اتفاقی می افتد؟

خط سلامت: شیمی درمانی یک درمان دارویی است که از مواد شیمیایی قوی برای از بین بردن سلول های سریع رشد در بدن شما استفاده می کند .

وقتی شیمی درمانی می کنید چه اتفاقی می افتد؟

شیمی‌ درمانی اغلب برای درمان سرطان استفاده می شود، زیرا سلول های سرطانی بسیار سریعتر از اکثر سلول های بدن رشد و تکثیر می شوند.

به گزارش خط سلامت بسیاری از داروهای شیمی درمانی مختلف در دسترس هستند.

وقتی شیمی درمانی می کنید چه اتفاقی می افتد؟

 شیمی درمانی نه تنها سلول های سرطانی با رشد سریع را از بین می برد، بلکه رشد سلول های سالمی را که به سرعت رشد کرده و تقسیم می شوند را نیز از بین می برد یا کند می کند . به عنوان مثال سلول هایی هستند که دهان و روده شما را می پوشانند و آن هایی که باعث رشد موهای شما می شوند.

داروهای شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان رایج برای انواع سرطان است. داروها سلول های سرطانی را کوچک می کنند یا می کشند تا فرصت رشد نداشته باشند تا به سایر اندام ها سرایت کنند. انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی وجود دارد و که روش های مختلفی برای مصرف دارند.

قرص یا مایعات بلعیدنی

تزریق به عضلات یا زیر پوست 

تزریق مستقیم به اندام یا ستون فقرات 

تزریق IV در رگ ها 

اگر فرد داروهای شیمی درمانی را به صورت قرص یا مایع در خانه مصرف می کند، باید دستورالعمل های پزشک را به دقت دنبال کند. داروهای شیمی درمانی را به درستی و طبق برنامه مصرف کند.

اکثر مردم داروهای شیمی درمانی را از طریق یک وسیله پزشکی که در زیر پوست قرار می گیرد مصرف می کنند. 

بسته به نوع داروی شیمی درمانی که فرد مصرف می کند، جلسات معمولاً چند ساعت طول می کشد.

برای ارائه مؤثرتر داروها، پزشک از یکی از وسایل زیر استفاده می کند:

کاتترها: این لوله های نرم و نازک داروی مایع را نگه می دارند. آنها در یکی از رگ های خونی بزرگتر بدن مانند سینه می روند. و بین جلسات درمانی در بدن باقی می مانند.

بسته به نوع سرطان یا درمان، کاتتری دریافت می شود که نزدیک نخاع باشد. انواع دیگر آن به فضای خالی در قفسه سینه، شکم یا لگن می روند. پس از تزریق داروها، پزشک نوع کاتتر را بر می دارد.

پورت ها: دیسک های فلزی یا پلاستیکی کوچکی هستند که در زیر پوست قرار می گیرد. وقتی وارد شد، زیر پوست احساس می شود، اما آسیب نمی رساند. اگر جلسه بیش از یک روز طول بکشد، سوزن در پورت می ماند. پس از پایان درمان، پزشک پورت را خارج می کند.

پمپ ها: این دستگاه ها میزان مصرف دارو را کنترل می کنند. آنها به پورت ها یا کاتترها متصل هستند و خارج یا داخل بدن هستند. در طول هفته‌ هایی که فرد تحت درمان است، یک پمپ خارجی همراه خود دارد.

داروهای شیمی درمانی با برنامه متفاوتی تجویز می شوند. فرد گاهی یک بار در هفته یا چند روز شیمی درمانی می شود، سپس چند روز یا چند هفته استراحت می کند. وقفه ها به داروها زمان می دهد تا کار خود را انجام دهند.

استراحت همچنین به بدن فرصت می دهد تا بهبود یابد تا با عوارض جانبی مانند حالت تهوع، ریزش مو یا خستگی مقابله کند.

فرد اغلب برای درمان سرطان به چهار تا هشت سیکل نیاز دارد. یک سری از چرخه ها دوره نامیده می شود. دوره فرد گاهی 3 تا 6 ماه طول می کشد و گاهی برای غلبه بر سرطان به بیش از یک دوره شیمی درمانی نیاز دارد. دوز داروهای شیمی درمانی

 فرد بر اساس وزن بدن است. هر چه وزن بیشتر باشد، دوز آن بیشتر است. برخی داروها هم قد و هم وزن را در نظر می گیرند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان