مهمترین دردی که دامن نوجوانان را می گیرد!

خط سلامت :از مهم ترین دوره های سنی دوره نوجوانی است. دوره نوجوانی برای فرد و خانواده بسیار حساس بوده و عامل خیلی از انحرافات در آینده فرد است.

مهمترین دردی که دامن نوجوانان را می گیرد!

والدین با آگاهی از دوره نوجوانی و کمک گرفتن از روانشناس بالینی قادرند این دوره را با فرزندان به آسانی پشت سر بگذارند.

به گزارش خط سلامت در این مطلب به بررسی دوره نوجوانی و ویژگی های لازم برای روانشناس نوجوان پرداخته شده است.

دلایل اهمیت دوره نوجوانی

- تأثیر دوره نوجوانی بر بقیه سال های زندگی حیاتی است: سه دوره اهمیت بیشتری نسبت به سایر سال های عمر دارد و تأثیر این دوره ها بر سال های بعدی، قطعی و حیاتی است. واحد زمان در این دوره ها یکسان نیست، این دوره ها عبارتند از:

اولین دوره مهم، دوره جنینی است. فرد در مدت نه ماه اعضاء و توانایی هایی را برای بقیه سال های عمر به دست می آورد و اگر ابن دوره به درستی پیش نرود در مرحله جنینی و یا دوران خارج از رحم، زندگی سختی را در پیش خواهد داشت. 

دومین دوره مهم، زمان تولد و اولین سال زندگی است. در زمان زایمان، تنفس دقایق اول، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، طولانی شدن این زمان موجب آسیب های طولانی مدت برای فرد خواهد شد و همه افراد یاری دهنده برای زایمان، سعی بر تنفس نوزاد در لحظات اول را دارند.

فرد طی نه ماه از یک نوزاد حدود سه کیلویی به شیرخوار حدود نه کیلو می رسد و در این مدت از نظر کیفی، توانایی های بیشتری پیدا می کند. نوزادی که توان حرکت نداشت، در پایان سال اول می ایستد، راه می رود و حرف می زند.

سومین مرحله و دوره مهم فرد، دوره نوجوانی است. که فرد از طریق گذر از آن از کودکی به بزرگسالی وارد می شود و توانایی ها و کفایت هایی را کسب می کند که در زندگی بزرگسالی از آنها استفاده کند.

- نوجوانی زمان گذر از کودکی به بزرگسالی و آمادگی برای بزرگسالی است: نوجوانی زمان اکتساب و باروری، کسب خصوصیات عاطفی و هیجانی بزرگسالی، کسب هویت فردی و اجتماعی می باشد. بلوغ فیزیکی و روانی و عاطفی در نوجوانی متحول شده و ادامه می یابد.

- بسیاری از مشکلات جسمانی، روانی، اجتماعی و رفتارهای ناسالم ریشه در زمان نوجوانی دارند: حاملگی های پرخطر، مرگ و میرها، عادات و سوء مصرف مواد از این زمان نشأت می گیرند.

تحقیقات نشان می دهند بیشتر افراد سیگاری اولین سیگار را در زمان بلوغ تجربه کرده اند.

مخاطرات اخلاقی دوران نوجوانی

بسیاری از نوجوانان مشکل دار، دچار رشد نایافتگی و خودمحوری هستند. اطاعت آنها از قوانین هنوز به دلیل نظارت افراد قدرتمند و ترس از تنبیه است. آنها به زودی یاد می گیرند برخی از قوانین موجود را نادیده بگیرند، بدون آنکه تحت پیگرد قرار گیرند.

گروه دیگری از نوجوانان به سبب مشکلات اخلاقی و ارزشی به استفاده از مواد مخدر روی می آورند و به تدریج خود را به آسیب های مغزی دچار می کنند.

گروه بزرگ تری از نوجوانان هستند که مشکل مواد مخدر و قانون شکنی ندارند، اما با پرسش ها و تردید های زیادی درباره معنای زندگی و مذهب و اخلاق رو به رو هستند.

ارزش های نوجوانان همیشه نتیجه تصمیمات عاقلانه ای نیست که به طور منطقی می گیرند. نوجوانان ارزش ها را اغلب به دلایلی که با تضاد ها و انگیزه های شخصی آنها در ارتباط است انتخاب می کنند.

عوامل موثر در انتخاب درمانگر

هنگام انتخاب روانشناس برخی عوامل مهم است:

افراد باید روانشناسی را انتخاب کنند که دارای تخصص و تجربه در برخورد با نوجوانان است. مشکلات آنها و نحوه برخورد آنها با این گروه سنی منحصر به فرد است.

روش های مختلفی برای درمان نوجوانان وجود دارد، پس با این روش ها آشنا شوند و انتخاب خود را براساس مسائلی که نوجوان در حال مبارزه با آن است و زمینه ای که برای آنها مناسب تر است، بگذارند.

به روانشناسی مراجعه کنند، که توسط شخصی که دانش و آگاهی کافی دارد معرفی شده باشد.

سوالاتی که لازم است از روانشناس پرسیده شود:

در زمینه مشکلی که نوجوان، چه تجربه ای دارید؟

چه مدت است کار می کنید؟

توضیح دهید که چگونه با نوجوان خواهید کرد؟

آیا دیگر اعضای خانواده در روند درمان درگیر خواهند شد؟

چه مجوزی دارید؟

چگونه اهداف را برای درمان تعیین کنید و پیشرفت را اندازه گیری کنید؟

آیا شما عضو سازمان حرفه ای هستید؟

آیا می توانید روش درمانی را که استفاده می کنید، توضیح دهید؟

مهم ترین عامل در انتخاب روانشناس

تجربه و اعتبار مهم است، اما شخصیت یک روانشناس و روابط درمانی که بین نوجوان و روانشناس ایجاد می شود مهم ترین عامل است. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان