با این ۸ روغن اضطراب را آچمز کنید / طبیعی آرام باشید

خط سلامت: رایحه درمانی ( آروما تراپی)، یک روش درمانی است که طی آن برای کاهش اضطراب و تنش فرد از عصاره های گیاهی مختلف استفاده می شود.

با این ۸ روغن اضطراب را آچمز کنید / طبیعی آرام باشید

تحقیقات نشان داده است استفاده از برخی روغن های گیاهی با اثر گذاری به قسمت های خاصی از مغز منجر به احساس آرامش و کاهش اضطراب می شود.

به گزارش خط سلامت در روش رایحه درمانی ( آروماتراپی)، از روغن های گیاهی مختلفی برای کاهش اضطراب و تنش فرد استفاده می شود. در این مطلب برخی از بهترین رایحه های گیاهی برای آروما تراپی را معرفی می کنیم.

 رایحه درمانی ( آروما تراپی)

تحقیقات نشان داده اند که استنشاق برخی روغن های خاص، هیپوتالاموس مغز را کنترل می ‎کند و باعث کنترل هورمون ها و انرژی فرد می‎ شود . استنشاق این روغن ها واکنش های متفاوت مثبتی را در مغز ایجاد می ‎کند.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته این روغن ها همان قدر که مفید هستند ممکن است برای شخص مضر هم باشند و به عبارت دیگر، هر آنچه که بتواند برای بدن مفید باشد، توانایی مضر بودن هم دارد . همان گونه که استنشاق این روغن ها می ‎تواند باعث بهبود وضعیت قلبی شخص شود ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن ها نیز ممکن است باعث بروز مشکلات قلبی شود . با این مطلب سلامت همراه باشید.

دارچین

از این روغن به منظور افزایش تمرکز و کاهش نا امیدی استفاده می ‎شود و تحقیقات نشان می ‎دهد که رانندگان بعد از استشمام رایحه این روغن متمرکز تر و سر حال تر خواهند شد .

مریم گلی

بهترین روغن رایحه درمانی، استشمام روغن گیاهی مریم گلی برای کاهش فشار خون ، کاهش استرس و تقویت حافظه بسیار موثر است .

اسطوخودوس

طبق مطالعات انجام شده اسطوخودوس می ‎تواند به افراد در خواب بهتر کمک کند و طبق گفته های بنیاد ملی خواب، اسطوخودوس باعث کاهش اضطراب می ‎شود و به این ترتیب فرد بهتر به خواب می ‎رود. اسطوخودوس باعث کاهش فشار خون، ضربان قلب و دمای خون نیز می ‎شود.

عصاره پرتقال

استنشاق این روغن سبب کاهش اضطراب و استرس در فرد می ‎شود .

رزماری

بهترین روغن رایحه درمانی، در مطلب بررسی خواص رزماری در سلامت نمناک اشاره داشتیم که از این روغن به منظور تقویت نیروی مغزی استفاده می ‎شود و تنفس رزماری می ‎تواند باعث افزایش سرعت و دقت در حین انجام کارهای ذهنی شود و تحقیقات دیگر نیز نشان می ‎دهد که استشمام رایحه این روغن باعث می ‎شود افراد احساس طراوت و تحریک ذهنی کنند و استنشاق آن همچنین انرژی را تقویت می ‎کند و خستگی را کاهش می‎ دهد .

نعناع

روغن گیاهی نعناع برای رفع خستگی، افزایش هوشیاری و تقویت حافظه و کاهش یافتن میل به شکلات مورد استفاده قرار می گیرد .

لیمو شیرین

از روغن حاصل از پوست میوه هایی مانند لیمو شیرین به منظور بهبود خلق و خو استفاده می ‎شود . روغن لیمو شیرین همچنین باعث کاهش استرس و اضطراب نیز می ‎شود .

اُکالیپتوس

این روغن با غشاهای مخاطی واکنش می ‎دهد و سبب کاهش یافتن مخاط بینی خواهد شد و البته باید توجه داشته باشید که روغن اکالیپتوس قوی است و بنابراین باید در مصرف آن دقت کنید. این روغن همچنین سبب افزایش یافتن تمرکز ذهنی و تسکین سر درد می ‎شود . برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان