این نکته ها را در پریود رعایت نکنید نازا می شوید!

خط سلامت: یکی از مهم ترین تغییرات نشان دهنده بلوغ جسمانی در دختران، سیکل های ماهیانه هستند.

این نکته ها را در پریود رعایت نکنید نازا می شوید!

 آگاهی از موارد بهداشتی که لازم است در هنگام سیکل های ماهیانه رعایت شود، نقش مهمی در سلامت عمومی زنان و پیشگیری از مشکلات مرتبط با ناباروری ایفا می کند.

به گزارش خط سلامت در این مطلب برخی از مهم ترین اطلاعاتی که لازم است زنان در خصوص سیکل های ماهیانه خود داشته باشند را معرفی می کنیم.

ضرورت های بهداشتی در زمان سیکل های ماهیانه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است، بهداشت قاعدگی بانوان به معنای آشنایی دقیق با این دوره، نحوه برخورد جسمانی و روانی با آن، استفاده از مکمل‌ های ویتامینی مناسب و همچنین درمان دردهای احتمالی است. 

۲۸ ماه می روز جهانی بهداشت قاعدگی است؛ دکتر مهدیس محمدیان امیری به مناسبت این روز به تشریح باید و نبایدهای بهداشت قاعدگی پرداخته و می گوید: نامگذاری این روز از سال ۲۰۱۴ میلادی از سوی یک سازمان غیردولتی آلمانی (WASH) آغاز شد و این سازمان قصد دارد تا برای افرادی که در دوره قاعدگی هستند، مزایایی داشته باشد و آنان بتوانند در سراسر جهان از برنامه، حمایت‌ ها و آگاهی‌های این سازمان بهره مند شود.

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ انکولوژی توضیح داد: هدف این نام‌گذاری آشنایی زنان با نکات بهداشتی مهم در این دوره، آشنایی با چرخه آن، توانایی در تغییر بهبود شرایط و از بین رفتن تابوی قاعدگی در برخی جوامع است؛بهداشت قاعدگی به معنای آشنایی دقیق با این دوره، نحوه برخورد جسمانی و روانی با آن، استفاده از مکمل‌ های ویتامینی مناسب و همچنین درمان دردهای احتمالی است.

وی با بیان اینکه دوران قاعدگی از زمان آغاز بلوغ آغاز می شود و تا دوران یائسگی ادامه دارد، افزود: در بیشتر دختران پروسه قاعدگی به طور متوسط حوالی سن ۱۲ سالگی رخ می‌ دهد؛ یک سیکل قاعدگی نرمال از ابتدای یک سیکل تا ابتدای سیکل قاعدگی بعدی بین ۲۴ تا ۳۵ روز است.

سندرم ملال پیش از قاعدگی

محمدیان امیری درباره علائم قاعدگی توضیح داد: ممکن است زنان قبل از شروع قاعدگی علائمی داشته باشند که سندروم «پی‌اماس» تلقی می‌شود که شامل علائمی همچون تغییر در خلق و خو، احتقان، تحریک پذیری و ورم در ناحیه سینه‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه با شروع قاعدگی ممکن است فرد دچار دردهایی شود، گفت: این دردها در بعضی افراد از ابتدای قاعدگی وجود دارد اما در بعضی از افراد در سال‌های اولیه وجود ندارد و بعد از مدتی به وجود می‌آید که این افراد باید از نظر ابتلاء به بیماری‌های خاصی همچون اندرومتریوز مورد بررسی قرار گیرند.

محمدیان امیری با بیان اینکه در طول مدت عادت ماهیانه یکی از مسائلی که باعث بروز ناراحتی در زنان می‌شود دردهای قاعدگی است، گفت: می‌توان این دردها را با مصرف مسکن‌ها تحت نظر پزشک در روز اول و دوم از شدت آن کاست.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت فردی در طول دوره قاعدگی گفت: درباره برخی باورهای غلط درباره حمام کردن در دوره قاعدگی باید عنوان کرد که برخی از افراد از حمام رفتن در این دوره پرهیز می‌کنند، اما این کار درستی نیست و رعایت بهداشت فردی در طول این مدت حائز اهمیت است.

تغذیه مناسب در زمان پریودی

وی درباره تغذیه مناسب در این دوره توصیه کرد: بهتر است افراد در این دوره از مصرف مواد غذایی که آنها را تحریک کرده و باعث افزایش حجم خونریزی می‌شود پرهیز کنند.

همچنین با تاکید بر ضرورت مصرف میوه و سبزیجات در دوره قاعدگی باید عنوان کرد افرادی که دچار فقر آهن هستند و دچار خونریزی‌ های زیاد می‌ شوند، مصرف ترکیباتی که باعث تسریع جذب آهن می‌ شود و همچنین مکمل‌ هایی مثل آهن توصیه می‌ شود.

محمدیان امیری برای کاهش دردهای قاعدگی توصیه کرد: افراد می‌توانند از روش‌ های گرما درمانی استفاده کنند، برای درمان‌ های داوریی نیز می‌ توانند با مشورت پزشک، از داروهایی مانند استامینوفن، ایبوبروفن و مفنامیک اسید استفاده کنند.

این متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی در پایان خاطرنشان کرد: البته نکته مهم درباره مصرف داروها این است که فرد قبل از اینکه درد به اوج خود برسد اقدام به مصرف کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان