تجربه پرخطر مواد مخدر همزمان با آمیزش جنسی را فراموش کنید!

خط سلامت: تجربه پرخطر مواد مخدر همزمان با آمیزش جنسی و نیز افزایش لذت در این راستا یکی از چالش های بزرگ سلامت جامعه امروزی است.

تجربه پرخطر مواد مخدر همزمان با آمیزش جنسی را فراموش کنید!

مطالعات انجام شده نشان می دهند که  پیامدهای نامطلوب بسیاری چه در میان مدت و چه در دراز مدت، هم در سطح فیزیکی و هم روانی وجود دارد که گریبان افراد را می گیرد.

به گزارش خط سلامت اگر شما هم از آن زوج‌های خوشبختی هستید که از لذت کنار هم بودن خرسندید و می‌کوشید این لذت را چند برابر کنید، اگر گاهی وسوسه می شوید که به کمک مواد مخدر و محرک این لذت را دو چندان کنید؛ به هوش باشید؛ کمی درنگ کنید و این هشدار را جدی بگیرید: سلامتی جسم، روان و رابطه تان را فدای لذت طلبی نکنید، مبادا که از هول حلیم به داخل دیگ بیافتید!

 بسیاری از زوج های جوان برای اینکه به سطح بالاتری از لذت در کنار یکدیگر برسند، به استفاده از مواد مخدر روی می آورند؛ چرا که فکر می کنند با یک یا چند بار استفاده از مواد نه تنها معتاد نمی شوند، بلکه رابطه جنسی پویاتری را هم تجربه می کنند.

اما مواد مخدر بسیار موذی تر، و بدن انسان در عین توانمندی بسیار شکننده تر از این باورهاست.

ناگهان چشم باز می کنید و می بینید شوخی شوخی گرفتار شده اید، و هیچ راه دررویی ندارید. دیگر نه از معاشقه و لذت روزهای اول خبری است و نه از آن احترام و ارزش عشق دوسویه، یکدیگر را مقصر می دانید و به تدریج از هم فاصله می گیرید.

مضرات و آسیبهای  خوفناک استفاده از مواد مخدر چه سنتی و چه صنعتی بر هیچ کس پوشیده نیست. کافی است در اینترنت کلمه " اعتیاد به مواد" را جستجو کنید تا با هزاران مطلب، شواهد، مستندات، فیلم و عکس در این مورد روبه رو شوید. 

 تجربه پرخطر مواد مخدر همزمان با آمیزش جنسی و نیز افزایش لذت در این راستا یکی از چالش های بزرگ سلامت جامعه امروزی است.

استفاده از مواد مخدر و تجربه حاصل از آن در وهله اول بسیار فربینده به نظر می رسد.  و همین فریبندگی، بسیاری از تنها زوج های جوان را اغوا می کند، که حتی دامن آن دسته از زوج هایی را می گیرد که وارد میانسالی یا سالمندی می شوند و با کاهش میل جنسی یا اختلال روابط جنسی مواجه می شوند؛ چراکه همواره این باور رایج اشتباه وجود دارد که استفاده از این مواد هم در رفع این اختلالات کمک می کند و هم میزان لذت از رابطه را افزایش می دهد.

مطالعات انجام شده نشان می دهند که  پیامدهای نامطلوب بسیاری چه در میان مدت و چه در دراز مدت، هم در سطح فیزیکی و هم روانی وجود دارد که گریبان افراد را می گیرد.

یکی از شناخته شده ترین آسیب های فیزیکی که در پی رفتارهایی که حول رابطه جنسی محافظت نشده با استفاده از مواد مخدر ایجاد می شود، خطر ابتلا به ایدز، هپاتیت و سایر بیماری های مقاربتی  است.

رابطه جنسی، مواد مخدر و لذت: یک کوکتل خطرناک

اما در حوزه آسیب های روانی طبق پژوهش های انجام شده در این حوزه از هر ده نفر از زوج هایی که از مواد مخدر حین رابطه جنسی استفاده کرده اند، دست کم 4 نفرشان در معرض روان پریشی قرار گرفته اند.

 روان پریشی یکی از شایع ترین اختلالات بالینی روانی است . همچنین افراد روان پریش چنانچه معالج نشوند  در معرض خطر ابتلا به افسردگی، فوبیای اجتماعی و اختلالات مرتبط با اضطراب قرار می گیرند.

آیا ارزشش را دارد که سلامتی جسم و روان مان را فدای لذت بیشتر کنیم؟

وقتی مردی ازهمسرش می خواهد که در حین رابطه برای بالابردن لذت ِ دو نفره الکل بنوشد یا مواد مخدر استفاده کند، اگر که به همسرش علاقمند است، ضروری است بداند که زنان بیش از مردان در معرض خطرهای ناشی از الکل یا مواد مخدر هستند. بیماری کبد، کاردیومیوپاتی، آسیب های مغزی و مرگ و میر همواره در کمین زنانی است که  در حین رابطه جنسی الکل یا مواد مخدر استفاده می کنند.

نگاهی اجمالی به کارکرد مواد مخدر در بدن

بسیاری از این مواد مخدر اعم از تریاک، هروئین و ماری جوانا (گل)، عملکردی فریبکارانه دارند. به این معنی که ساختار شیمیایی آنها شباهت زیادی با نورون‌های فرستنده مغز دارد. به همین دلیل سلول‌های گیرنده مغز اسیر این شباهت شده و به اشتباه، اجازه ورود این فرستنده‌ها را به سلول‌های عصبی مغز می دهند.

به دلیل شباهت ساختار شیمیایی مغز و این مواد، سلول‌های عصبی به صورت طبیعی تحریک نمی‌شوند؛ بنابراین در سیستم عصبی مغز پیام‌های غیرعادی ایجاد می‌شود.

حتی برخی از این مواد مخدر، مثل شیشه و کوکائین، باعث اختلال در گردش عادی مواد شیمیایی در مغز می‌شوند. به این ترتیب به جای فرستاده شدن پیام‌های عادی به مغز، پیام‌های غیرعادی و بسیار قوی وارد سیستم عصبی آن می‌شوند.

تاثیر مواد اعتیادآور روی مغز انکارناپذیر است. مصرف مواد مخدر باعث تغییرات ناگهانی در خلق و خوی افراد می‌شود. بسیاری از این تغییرات از کنترل فرد خارج هستند. به همین دلیل وابستگی افراد به مواد مخدر بیشتر شده و جدایی آنها سخت‌تر می‌شود.

چگونه مصرف مواد مخدر همزمان با رابطه جنسی احتمال بروز بیماری ها را بیشتر می کند؟

برخی از رایج‌ترین اختلالات روانی مصرف مواد مخدر، عبارتند از اسکیزوفرنی، اضطراب، اختلال دو قطبی، روان‌پریشی، ، بیش فعالی. …

باور های غلط در مورد تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی 

در قدیم برای درمان مردانی که از مشکل زودانزالی رنج می بردند  و به اصطلاح می گفتند: «کمرشان شل شده است» تریاک یا شیره تریاک تجویز می شده است . درواقع، می توان یکی از دلایل اصلی گرایش به مصرف موادمخدر سنتی در زمان های قدیم همین بود. به طوری که افراد از تریاک و مشتقات آن مانند شیره استفاده می کردند تا زودانزالی خود را درمان کنند.

همین درمان اشتباه منجر به افتادن به دام اعتیاد می شد. شواهد نشان می دهند که گرچه این مورد در " کوتاه مدت" معالجه می شد اما عوارض ناشی از آن به قدری وخیم بود که " عطای آن به لقایش نمی ارزید". 

این درحالی است که امروزه  درمان های مؤثری برای درمان این اختلالات وجود دارد که دیگر نیازی به استعمال موادمخدر و گرفتار شدن در دام اعتیاد نیست.

 کارکرد مواد مخدر در بدن به نحوی است که وقتی فرد را در وضعیت تخدیر یا حالت نشئگی قرار می گیرد، لذت زیادی می برد و وقتی در رابطه جنسی، این حالت نشئگی هم به فرد دست می دهد، لذت رابطه را چند برابر می کند و این خود عامل گرایش به مصرف مواد در رابطه جنسی است.

در مورد  مواد صنعتی که به آنها محرک ها هم گفته می شود نیز همین اصل با عوارض بسیار بدتر و چه بسا برگشت ناپذیرتر وجود دارد.

یکی از دلایلی که امروزه جوانان گرایش زیادی به مصرف این گونه مواد مثل شیشه و کوکائین و به ویژه ماری جوآنا، گل و حشیش دارند، این است که معتقدند لذتی که با مصرف این مواد حین رابطه جنسی می برند، 10 یا 100 برابر لذتی است که در حالت طبیعی از رابطه می برند.

تجربه لذت در حین استفاده از مواد باعث می شود فرد، دیگر نتواند مصرف مواد را کنار بگذارد چرا که آنقدر مصرف مواد، رابطه جنسی را برای او لذت بخش می کند که دیگر بدون مصرف مواد نمی تواند رابطه جنسی برقرار کند.

رایج ترین موادی که باعث تشدید اختلال جنسی می شوند

سیگار : نیکوتین موجود در سیگار سبب کاهش میل جنسی می شود.  در ضمن نعوظ خوب به بازشدن کامل عروق نیاز دارد ولی سیگار باعث انقباض عروق خواهدشد.

روانگردان ها : زوج هایی که از قرص اکستازی و آمفتامین استفاده می کنند، به تدریج دچار  اختلال جنسی می شوند. این داروها خاصیت توهم زا دارند و انرژی کاذب ایجاد می کنند. داروهای روانگردان علاوه بر اینکه ساختار شخصیتی را تخریب می کنند، باعث ناتوانی جنسی نیز می شوند.

ماری جوانا: یکی دیگر از مواد مخدری که صددرصد اثر سوء بر میل جنسی دارد، ماده مخدر ماری جواناست. ماری جوانا کوتاه مدت ایجاد خوشی می کند ولی در درازمدت باعث کاهش تستوسترون، کاهش توان جنسی و میل جنسی می شود.

تریاک و شیره تریاک: برخی مردان تصور می کنند تریاک و شیره تریاک مانع زودانزالی می شود و توان جنسی را بالا می برد. این باور غلط یکی از دلایل گرایش برخی از مردان به تریاک و اعتیاد آنهاست.

ترامادول: ترامادول حس لامسه را پایین می آورد. مکانیسم مخدرها به صورت کاهش سطح هوشیاری و سطح فکری، کاهش موقت اضطراب و ایجاد خوشی و آرامش کاذب است.

ترامادول باعث اعتیاد و وابستگی می شود. این دارو ساختار شخصیتی فرد را تخریب می کند و میل جنسی را پایین می آورد.

الکل : الکل باعث کاهش سطح هوشیاری و کاهش حس لامسه می شود. الکل اثر معکوس روی میل و توان جنسی فرد دارد. همچنین تعادل هورمونی بدن را به هم می زند و باعث آسیب سلول های کبدی نیز می شود.  

برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: عصر ایران 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان