در چه سنی اعتماد به نفس بیشتری دارید؟

خط سلامت : عزت نفس تا سن 30 سالگی و به تدریج تا اواسط 60 سالگی به سرعت افزایش می یابد . پس از رسیدن به اوج بین 60 تا 70 سالگی، شروع به ریزش می کند .

در چه سنی اعتماد به نفس بیشتری دارید؟

در چه سنی اعتماد به نفس بیشتری دارید؟

 مقاله ای در سال 2018 که در مجله Psychology Bulletin منتشر شد، نشان داد که اعتماد به نفس در حدود 60 سالگی به اوج خود می رسد.

به گزارش خط سلامت نویسندگان این مطالعه می گویند احتمالاً به دلیل یک محیط با ثبات تر است.

داشتن اعتماد به نفس از مهم ترین مسائل در زندگی هر فردی است. والدین باید از کودکی اعتماد به نفس را به کودکان آموزش داده تا در آینده با مشکل مواجه نشوند. اعتماد به نفس در رشد و خود بائری کودک نقش مهمی دارد.

 راه های تقویت اعتماد به نفس در کودکان در دوره های سنی مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

اعتماد به نفس در سنین مختلف

طفولیت: اعتماد به نفس در اطفال با توجه به نیازهای اولیه آنها و حس اعتماد سازی‌ بروز می‌ کند. وقتی اطفال گریه می‌ کنند، می‌خواهند به والد بگویند گرسنه‌ اند، خواب آلوده ‌اند، سرد است، خیس هستند یا تنها هستند.

روشی که والد به کودک پاسخ می ‌دهد، برای آنها دارای معانی زیادی است. کودکان نیاز به توجه و آغوشی گرم دارند. آنها نیاز دارند بزرگ‌ ترها با آنها صحبت کنند، برای کودک آواز بخوانند و با آنها بازی کنند.

وقتی این نیازهای اولیه برآورده شود، کودک دارای حس اطمینان و امنیت خواهد شد. والدین باید هنگام غذا خوردن با کودک ارتباط برقرار کنند تا غذا خوردن برایش تجربه ‌ای لذت ‌بخش باشد.

کودکان معانی کلیه لغاتی که بزرگ تر ها استفاده می ‌کنند را متوجه نمی شوند اما به نحوی احساسات را از صدا، تبسم و خنده درک می کنند.

روشی که والدین با آنها ارتباط برقرار می‌ کنند، برای آنها به خوبی این امر را مشخص می ‌کند که والدین از بودن با آنها لذت می‌ برند یا نمی ‌برند.

کودکان نوپا: اولین قدم که کودک برای دور شدن از بچگی برمی‌ دارد، قدمی است به سمت عدم وابستگی. در بعضی مواقع این عدم وابستگی‌ ها به کودک حس ریاست‌ مابانه ‌ای می ‌دهند.

کلماتی مانند «نه»، «مال من» و «من می‌ کنم» کلمات مورد علاقه‌ کودک است. والدین باید برای کودک یک محیط مطمئن درست کنند و اجازه دهند این حس عدم وابستگی‌ را پرورش دهد.

وقتی والدین میل کودک را در ارتباط با کمک در بیرون آوردن جوراب‌ها یا پاک کردن میز تشویق می‌ کنند، به کودک اجازه می‌ دهند مهارت‌ های مختلف خود را تقویت کند و دارای حس اعتماد به نفس قوی‌ تری شود.

کودکان پیش ‌دبستانی: در این زمان کودکان یاد می گیرند به تنهایی غذا بخورند و لباس بپوشند. آنها بسیار علاقه دارند از بزرگ ‌ترها تقلید کنند. کودکان بسیار مشتاقند دیگران را راضی و خشنود سازند.

اعتماد به نفس کاملاً در اینجا مرتبط با یادگیری مهارت‌ های جدید است. در ۵ یا ۶ سالگی کودکان شروع به رشد و توسعه آگاهی‌ در ارتباط با علایق شخصی و مهارت‌های خود می ‌کنند.

آنها بیشتر به جزئیات و رفتار دیگر کودکان توجه می ‌کنند. در حالی که در نقاشی پیشرفت می‌ کنند، شنیدن نارضایتی آنان امری عادی است. آنها دوست دارند نقاشی‌ کاملاً شبیه یک پرنده واقعی یا کامیون واقعی باشد.

این نارضایتی لزوماً نشان‌ دهنده اعتماد به نفس پایین آنها نیست. این امر نشان‌ دهنده این است که آنها شروع به بیشتر دانستن در ارتباط با خود و توانایی‌ ها کرده‌ اند.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

والدین باید سعی کنند مربی باشند تا صرفاً تشویق‌ کننده. توجه داشته باشند تلاش برای افزایش اعتماد به نفس کودکان با ارائه تشویق‌ های تصادفی، اغراق ‌آمیز، بی ‌جا یا سحطی که منوط به پیشرفت و موفقیت نیستند، کار درستی نیست.

دوست داشتن بی ‌قید و شرط یک چیز است، جایزه دادن به کودک به خاطر بازنده شدن در یک مسابقه یک چیز دیگر. تشویق‌ کننده تنها تشویق می‌ کند، در حالی که مربی از تشویق برای رشد و بالا بردن اعتماد به نفس استفاده می‌ کند.

برای مثال هنگامی که کودک میز را می‌ چیند، باید بگویند «تو کار خوبی انجام دادی، تو قاشق و چنگال ‌ها را در جای درست قرار دادی و دستمال سفره را فراموش نکردی». تشویق‌ های ویژه و خاص برای کودک مفهوم بیشتری نسبت به خلاصه ‌گویی‌ هایی نظیر «تو خیلی عالی هستی» دارد.

کودکانی که اعتماد به نفس کاذب پیدا می ‌کنند یعنی به این باور می‌ رسند که می ‌توانند کاری را انجام دهند، در حالی که واقعاً نمی ‌توانند، بعد ها در زندگی خود نا امیدی و ناکامی بیشتری را تجربه می‌ کنند. کودک باید بجا و درست تشویق شود تا اعتماد به نفس واقعی در او شکل بگیرد.

اعتماد به نفس واقعی باید جنبه درونی داشته باشد و از درون فرد بجوشد، یعنی فرد باید خود را دوست داشته باشد، به خود مطمئن باشد و خود را بپذیرد، چون می‌ داند و باور دارد که فردی منحصر به فرد، ارزشمند و شایسته است.

به همین دلیل در ابتدا والدین می بایست دوست داشتن بی‌ قید و شرط را به کودک بدهند تا کودک خود را همان گونه که هست، دوست بدارد و بپذیرد.

مسئول بودن و مراقبت کردن از اعتماد به نفس امری بسیار مهم است. کودکان چیزهای بسیار زیادی از والدین و از تقلید کردن از آنها می‌ آموزند. والدین باید در ارتباط با احساساتی که در سطح فهم و درک کودک است، با او صحبت کنند.

اعتماد به نفس مثبت برای همه امکان پذیر است اما یک‌ شبه به دست نمی‌ آید. اعتماد به نفس واقعی در کل طول عمر در حال تغییر است و در طول عمر بالا و پایین زیادی دارد.

وظیفه والدین در این ارتباط آموزش احساس دوست داشتن به کودکان و دادن توانایی به آنها در رابطه با احساس قابلیت در مواجهه با مشکلات زندگی است.

خود ارزشمندی در اعتماد به نفس کودکان بسیار مهم است. خود ارزشمندی عبارت است از باور فرد به اهمیت و ارزش خود. اگر کودکان احساس خود ارزشمندی نکنند، در برابر مشکلات زندگی تاب نمی‌ آورند.

برای اینکه کودکان بیشتر احساس خود ارزشمندی کنند، والدین باید به آنها کمک کنند تا قابلیت‌ ها و ویژگی‌ های بارز و منحصربه‌ فرد خود را به حداکثر شکوفایی برسانند و بدانند که خانواده و اجتماع برای آنها اهمیت قائل اند. 

تمرین افزایش خود ارزشمندی

این تمرین به کودکان کمک می‌ کند تا به استعداد های خود و اهمیتی که خانواده برای آنها قائل است، پی ببرند. از کودک بخواهند فرم زیر را تکمیل و در اتاقش نصب کند. به این طریق او به ویژگی‌های مثبت و مطلوب خود پی می‌ برد و به طور عینی با ویژگی‌ های خود آشنا می‌ شود.

بهترین استعداد و مهارت‌های من عبارتند از: ……

دروسی که در آنها قوی هستم: ……………………………

بهترین ویژگی‌های جسمانی من: ……………………………

بهترین مهارت ‌های ارتباطی من (مثلاً در دوست‌ یابی): ……………………………

زمانی که بهتر از هر وقت دیگر توانستم مشکلی را حل کنم: ……………………………

لباس‌هایی که خیلی به من می‌ آیند: ……………………………

دوستانم این ویژگی‌ های من را دوست دارند: ……………………………

خانواده‌ ام فکر می‌ کنند من در این زمینه ‌ها استعداد خوبی دارم: ……………………………

من در …………………………… بهترینم.

دیگران می ‌توانند در زمینه …………………………… روی من حساب کنند.

مهم ‌ترین کارهایی که برای دیگران انجام داده‌ ام، عبارتند از:...........

من خودم را شایسته عشق و احترام می‌دانم چون................ برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان