چرا نباید از هوش مصنوعی برای عشق مشاوره بگیرید؟

خط سلامت: افراد بیشتری به هوش مصنوعی مکالمه ای مانند ChatGPT برای مشاوره عشق و رابطه روی آورده اند.

چرا نباید از هوش مصنوعی برای عشق مشاوره بگیرید؟

هوش مصنوعی شبیه به انسان به نظر می رسد، اما این به این معنی نیست که واقعاً شخص مورد نظر را درک می کند.

به گزارش خط سلامت از هوش مصنوعی برای عشق و ازدواج مشاوره روانشناسی نگیرید.

یک روانشناس در این مورد می گوید: فردی که برای مشاوره آمده بود با حالتی غمگین روبروی من نشست.

 می گوید: من به قرار ملاقات رفتم. "اما درست نشد."

 ادامه داد: از هوش مصنوعی پرسیدم چه کاری باید انجام دهیم.

این روانشناس می گوید: می دانم که چت ربات های هوش مصنوعی، که از هوش مصنوعی (AI) برای تولید پاسخ هایی شبیه به مکالمه انسانی استفاده می کنند، در همه اخبار هستند، اما این اولین بیمار است که می گوید از آن برای دریافت مشاوره استفاده کرده است.

وی می گوید: با هوش مصنوعی مکالمه ای داشتید؟

وی گفت: به من گفته شد به طرف مقابل بگو به ارزش های تو احترام می گذارم.

 آهی کشید و گفت: بدون پرسیدن هم می شود نتیجه را حدس زد.

این روزها که تب استفاده از هوش مصنوعی افراد زیادی را گرفته است در مورد مشکلات خود با هوش مصنوعی مشورت می کنند.

بیشتر بیماران در مورد نگرانی‌های مربوط به عشق و روابط انسانی با هوش مصنوعی مشورت می‌کنند، اما برخی از بیماران می‌گویند از این هوش مصنوعی برای بحث در مورد نحوه تعامل با فرزندان، تعیین قوانین یا ترمیم روابط تیره‌شده با دوستانشان استفاده می‌کنند. 

اخیراً یک بیمار به من گفت قبل از مراجعه به من در مورد نحوه برخورد با سالگرد مرگ یکی از عزیزان، با هوش مصنوعی مشورت کرده است.

هوش مصنوعی به او توصیه می‌کند مردم در سالگرد مرگ عزیزان شان زمانی را به یاد بیاورند که چه چیزی آن شخص را خاص کرده است. من هم همین توصیه را به او کردم.

بیمار گفت: هنگام خواندن متن تولید شده توسط هوش مصنوعی اشک در چشمانم جاری شد. سپس متوجه شدم که از مواجهه با غم خود دوری می‌کردم. 

بیمار دیگری گفت به هوش مصنوعی روی آورد زیرا دوستانش دیگر برای مشاوره در دسترس نبودند. بیمار گفت: چت ربات هوش مصنوعی مکالمه هرگز شما را خسته نخواهد کرد.

هوش مصنوعی سعی نمی کند به مردم کمک کند

 به عنوان یک درمانگر، هم شیفته و هم نگران احتمال ورود هوش مصنوعی به صنعت مشاوره هستم. شکی نیست که هوش مصنوعی در آینده مهم خواهد شد. در حال حاضر هوش مصنوعی برای همه کارها مورد استفاده و مفید است، از نوشتن نامه برای مشاغل گرفته تا نوشتن سخنرانی تا برنامه ریزی سفر و عروسی. بنابراین طبیعی است که به استفاده از آن برای بهبود روابط انسانی فکر کنیم.

ما در عصر اطلاعات نادرست زندگی می کنیم. قبلاً مواردی وجود داشته است که الگوریتم‌ها به طور بدخواهانه و عمدی یا ناخواسته باعث انتشار دروغ‌ها و تئوری‌های توطئه شده و باعث هرج و مرج شده است. اگر هوش مصنوعی شروع به تعامل با احساسات مردم کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

دکتر ناما هافمن - Naama Hoffman- استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی نیویورک می‌گوید: هوش مصنوعی ممکن است مانند انسان از زبان استفاده کند، اما باید به هدف آن فکر کند. هدف از روابط انسانی و مشاوره بهبود کیفیت زندگی است، اما هدف هوش مصنوعی مکالمه ای یافتن جملاتی است که بیشترین استناد شده است.

هوش مصنوعی محاوره‌ای می‌تواند افراد را ترغیب کند که دفاع و گارد خود را پایین بیاورند و مشاوره را امتحان کنند. اما کجا ما بیش از حد به ماشین ها وابسته می شویم؟

هافمن که استفاده از هوش مصنوعی را توصیه می‌کند، می‌گوید: پیشنهادات هوش مصنوعی ممکن است مانند یک چسب زخم عمل کند تا به ما کمک کند رنج را تحمل کنیم. با این حال، وقتی زمان برداشتن آن فرا می‌رسد، ممکن است تغییری در زخم ایجاد نشده باشد. در درمان باید با احتیاط پیش رفت.

دلیل آن این است هوش مصنوعی بسیاری از عوامل موثر بر نتایج درمان را در نظر نمی گیرد، از جمله نه تنها تکنیک، بلکه ویژگی های فرد مانند لحن صدا  و آنچه قبلاً گفته است.

هافمن توضیح می‌دهد این شامل متغیرهایی در روابط بین افراد است، مانند زبان بدن و حالات چهره، بنابراین حتی اگر شما یک چیز را بگویید، نتایج متفاوت خواهد بود.

چند روش بهتر از هوش مصنوعی

با یک دوست صحبت کنید

 هوش مصنوعی نمی تواند واقعاً همدلی کند و کلماتی که هوش مصنوعی سعی می کند با آن شما را آرام کند، از صمیم قلب نیست.

هوش مصنوعی موجودیت ملموسی نیست که بتواند احساس امنیت را ایجاد کند. 

 ریسک کنید

برای ایجاد روابط خوب، باید بدون ترس از شکست، ریسک کنید. چت‌بات‌ها نمی‌دانند که شکست‌های ارتباطی و احساسات جریحه‌دار می‌تواند فرصت‌های جدیدی را ایجاد کند. چگونه می توان یک رابطه را ترمیم کرد؟

علاوه بر این کیفیت پاسخ های هوش مصنوعی به کیفیت سوالات بستگی دارد. سوالات مبهم فقط پاسخ های مبهم می دهد. این در مورد روابط انسانی نیز صدق می کند. تنها راه پذیرش ضعف های دیگران این است که ضعف های خود را به آنها نشان دهید. این ایده غیر منطقی برای یک ربات چت که یک پایگاه داده را اسکن می کند و یک رشته از کلماتی را که پیش بینی می کند بیشترین ارتباط را با سوال شما ارائه می دهد، غیرقابل درک است.

به توصیه هایی که فقط برای شما هدف گذاری شده است گوش دهید

جمع‌آوری داده‌ها از منابع مختلف هنگام تصمیم‌گیری‌های مربوط به احساساتی که خطرات بالایی دارند، مفید است. اما مهم است به توصیه هایی گوش دهید که به طور خاص متوجه شما هستند. هوش مصنوعی نمی تواند مشاوره فردی بدهد.

هوش مصنوعی نمی‌داند که ممکن است به عشق نیاز داشته باشید و نمی‌داند که آیا می‌خواهید مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها را ارائه دهد یا فقط به شکایت شما گوش دهد. هوش مصنوعی فقط می‌داند چگونه داده تولید کند؛ نمی‌تواند استنباط کند که در ذهن شما چه می‌گذرد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان