6 فایده سویا برای بدن / از کاهش وزن تا سلامت قلب

خط سلامت: سویا در رده حـبوبـات قـرار دارد و یک گیاه استوایی، بومی جنوب شرقی آسیاست. این گیاه فاقد کلسترول بوده و مقدار اسیدهای چرب اشباع (SFA) در آن پایین است. لوبیای سویا تنها غذای گیاهی است که تمام 8 اسید آمینه ضروری را داراست.

6 فایده سویا برای بدن / از کاهش وزن تا سلامت قلب

سویا منبع خوب فیبر، آهن، کلسیم، روی و ویتامین‌های گروه B می‌باشد. سویا ارزان‌ترین و کامل‌ترین منبع پروتئین محسوب می‌گردد. این دانه‌ی مغذی می‌تواند جانشین پروتئین حیوانی به‌ویژه در رژیم غذایی گیاهخواران گردد.

به گزارش خط سلامت سویا یکی از کامل‌ترین منابع پروتئین گیاهی است. این ماده غذایی شامل بسیاری از اسیدهای آمینه است که بدن شما به آنها نیاز دارد؛ زیرا بدن قادر به تولید این اسیدهای آمینه نیست و باید از راه خوردن غذا، آنها را تامین کنید.

سویا کلسترول ندارد و چربی‌های اشباع آن بسیار کم است؛ نصف فنجان سویا حاوی مقادیر خوبی ویتامین C و آهن است.

همچنین از آنجایی که سویا سرشار از اسیدهای آمینه ضروری است، می‌تواند جایگزین پروتئین‌های حیوانی شود.

شش فایده مصرف سویا برای بدن شامل موارد زیر است:

_ سویا به کاهش کلسترول کمک می‌کند

مصرف منظم سویا به کاهش فشار خون بالا و LDL یا کلسترول بد کمک کند. سویا یکی از مهمترین مواد غذایی است که به کاهش تری گلیسیرید کمک می‌کند.

_ سویا به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند

پروتئین سویا برای کسانی که به حفظ سلامت قلبشان اهمیت می‌دهند، غذای جذابی است. سویا فیبر دارد و عاری از کلسترول است. سویا را می‌توان به جای گوشت در بسیاری از غذاها استفاده کرد.

_ مصرف سویا در حد اعتدال، باعث سرطان نمی‌شود

مصرف دو تا سه وعده سویا در روز بی‌خطر است و خطر ابتلا به سرطان سینه را بر خلاف برخی تصورها، افزایش نمی‌دهد. حتی بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف سویا در حد اعتدال، جلوی رشد بسیاری از سلول‌های سرطانی را گرفته و از ایجاد تومور جلوگیری می‌کند. خوردن سویا همچنین می‌تواند منجر به کاهش سطح التهاب در بدن شود و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن را کاهش دهد.

_ سویا از پیشرفت برخی سرطان‌ها پیشگیری می‌کند

در مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله آمریکایی تغذیه به چاپ رسید، مشخص شد که خوردن غذاهای حاوی سویا، به دلیل وجود ایزوفلاون‌های موجود در آن، خطر پیشرفت سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

_ سویا جلوی اضافه وزن را می‌گیرد

دانه‌ سویا و فرآورده‌های آن اشتهای کاذب و پرخوری را که منجر به اضافه ‌وزن و چاقی می‌شود از بین می‌برند، اما با این‌حال به علت داشتن پروتئین و فیبر فراوان، اگر به مقدار زیاد مصرف شود می‌تواند به وزن گرفتن هم کمک کند؛ بنابراین سویا هم برای افرادی که به دنبال کاهش وزن خود هستند و هم برای افرادی که به دنبال افزایش وزن خود هستند، کاربرد دارد. نکته‌ مهم این است که وزنی که از خوردن دانه‌ سویا به دست می‌آورید سالم است و از جنس چربی‌های مضر و کلسترول نیست.

_ سویا، علائم یائسگی را تسکین می‌دهد

دانه‌ سویا منبعی خوب ایزوفلاون‌ها است. طی یائسگی سطح استروژن به ‌شدت افت می‌کند. ایزوفلاون‌ها قادرند به سلول‌های گیرنده‌ استروژن متصل شوند.

در این حالت بدن شدت تغییرات به وجود آمده را کمتر احساس می‌کند. این روند سبب می‌شود بسیاری از نشانه‌ها و عوارض یائسگی مانند نوسان خلقی، گرگرفتگی و دردهای گرسنگی کمتر شود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، البته فراموش نکنید که شما می‌توانید به سویا حساسیت داشته باشید و لازم است موارد احتیاطی رعایت شود.  برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع:ایسنا 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان