نشانه های افراد بی ادب و بی تربیت را بشناسید!

خط سلامت: وقتی سخن از « ادب » به میان می آید،نوعی رفتار خاص و سنجیده با افراد پیرامون در نظر می آید . این رفتار که از تربیت شایسته نشات می گیرد، به نحوه سخن گفتن، راه رفتن، معاشرت، نگاه، درخواست، سوال، جواب و … مربوط می شود. هر کسی که حد و مرز خود را بشناسد و از آن فراتر نرود، دارای ادب است. و در مقابل رفتار افراد بی ادب نوعی ورود به منطقه ممنوعه و پایمال کردن حد و حریم در برخورد ها است.

نشانه های افراد بی ادب و بی تربیت را بشناسید!

تربیت نادرست و نداشتن الگو‌های مناسب، آدم‌ها را دچار این توهم می‌کند که همیشه حق با آن‌ها است و لازم نیست هیچ چیزی را در خود تغییر دهند.

به گزارش خط سلامت تشکر نکردن، استفاده نکردن از کلماتی مانند «لطفاً»، بد غذا خوردن یا به کار بردن کلمات زشت، نشانه‌های واضح نداشتن تربیت مناسب اند.

اما بی بهره بودن از ادب و تربیت صرفاً به این رفتار‌ها محدود نمی‌شود.

9 نشانه افراد بی ادب و بدون تربیت

۱- عذرخواهی نکردن و اعتراف نکردن به اشتباهات خود

اذعان کردن به اشتباهات خود کار ساده‌ای نیست؛ و انجام این کار در ملأعام و در برابر دیگران دشوارتر هم هست. اما شاید برای کسانی که این کار در کودکی به آن‌ها یاد داده شده، راحت‌تر باشد. تربیت نادرست و نداشتن الگو‌های مناسب، آدم‌ها را دچار این توهم می‌کند که همیشه حق با آن‌ها است و لازم نیست هیچ چیزی را در خود تغییر دهند.

۲- جمع نکردن زباله‌های خود

عادت زندگی در بی نظمی و هرج و مرج ممکن است منجر به شکل گیری یک طرز فکر خاص یا بروز برخی مشکلات روحی شود. اما زمانی که تنها محدود به فضای شخصی نباشد، تنها یک نتیجه می‌توان گرفت: یک شخص به قدری خودخواه است که حتی به دیگران هم فکر نمی‌کند.

روانشناسان معتقدند کسانی که خانه‌ی تمیزی دارند، فرزندان باملاحظه‌ای تربیت می‌کنند که وقتی بزرگ شدند به تمیزی محیط اطراف خود اهمیت می‌دهند.

۳- استفاده کردن از دیگران و ارزش قائل نبودن برای آن‌ها

ارزش قائل نبودن برای حمایت‌های دیگران از خودو می‌تواند به آن‌ها لطمه بزند. اما یک خطر دیگر هم دارد: آدم‌ها را چنان خشمگین می‌کند که دست از کمک کردن به دیگران برمی دارند. پدر و مادر‌ها باید به فرزندان خود یاد دهند که برای کار و زحمت دیگران ارزش قائل باشند و به دیگران کمک کنند.

۴- بی احترامی آشکار به برخی مشاغل

هیچ شغل بی ارزشی وجود ندارد و به همین دلیل بی احترامی به هیچ شغلی پذیرفته نیست. در بسیاری از موارد، رفتار آدم با دیگران از خانواده‌ای که در آن بزرگ شده اند نشأت می‌گیرد.

۵- رنجاندن عمدی دیگران با حرف‌ها یا کار‌های خود

چنین افرادی خود را به اشکال مختلفی ابراز می‌کنند: بعضی از آن‌ها وقتی از مکالمه‌ای راضی نباشند، به عمد دست به کاری می‌زنند که شما را برنجانند. آن‌ها دوست دارند دیگران را از حاشیه‌ی امن شان خارج کنند و روانشناسان توصیه می‌کنند از این افراد سمی دوری کنید.

خودخواهی این افراد از ناتوانی شان در درک مشکلات دیگران نشأت می‌گیرد. کارشناسان به والدین تأکید دارند که فرزندان خود را حساس به احساسات دیگران بار آورند.

۶- تغییر رفتار خود با دیگران وقتی دیگر منفعتی برایشان ندارند

داشتن رابطه عاطفی یا دوستانه با یک شخص صرفاً به خاطر منافعی که از او نصیب تان می‌شود، رفتار بسیار خودخواهانه‌ای است. این به ظاهر «دوستان» اهمیتی برای خواسته‌های دیگران قائل نیستند. این رفتار خود به خودی به وجود نمی‌آید: آدم‌ها بر اساس الگو‌های رفتاری‌ای که والدین شان برای آن ساخته اند عمل می‌کنند.

۷- رعایت نکردن قوانینی که خود آن‌ها را وضع کردند

روانشناسان می‌گویند پدر و مادر‌ها باید الگوی فرزندان شان باشند. اگر حرف شان با عمل شان همخوانی نداشته باشد، فرزندان شان هم وقتی بزرگ شدند قوانینی که خودشان آن‌ها را وضع کردند را رعایت نمی‌کنند.

۸- تحمل نداشتن نه شنیدن از دیگران

برای آدم‌های قوی، پذیرفته نشدن و نه شنیدن، درس زندگی است. آن‌ها یاد می‌گیرند که نگاه وسیع تری به زندگی داشته باشند و در جایگاه خود تجدید نظر کنند. این رفتار منطقی عمدتاً در ارزش‌های خانوادگی آن‌ها ریشه دارد. اما افرادی که تربیت نامناسبی داشته اند، به سختی می‌توانند با رد شدن کنار بیایند.

۹- فکر کردن تنها به خود و راحتی خود

تغییر دادن این دست آدم‌ها بسیار دشوار است. دلیل اصلی این رفتار برخی افراد، تربیت بد آن‌ها است. آن‌ها لوس بار آمده اند و هرچه می‌خواستند از پدر و مادرشان گرفته اند. به همین دلیل، در دوران بزرگسالی از هر چیزی که باعث نارضایتی شان شود یا راحتی شان را به خطر اندازد، دوری می‌کنند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع:عصر ایران

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان