این تزریق لاغری حمله قلبی را کاهش می‌دهد

خط سلامت: داروی سماگلوتید یک داروی تزریقی است که از طریق سرکوب اشتها به کاهش وزن کمک می کند. اخیرا محققان دریافتند استفاده از این دارو خطر حمله قلبی را کاهش می دهد.

این تزریق لاغری حمله قلبی را کاهش می‌دهد

کاهش وزن با پیروی از رژیم های غذایی کم کالری و مصرف برخی داروهای ضد اشتها امکان پذیر است. 

به گزارش خط سلامت محققان دریافتند داروی سماگلوتید، که یک داروی تزریقی برای کاهش وزن است، خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را در افراد چاق مبتلا به بیماری قلبی عروقی تا یک پنجم کاهش می‌دهد.

داروی مقابله با چاقی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

بر اساس یک تحقیق تازه، داروی تزریقی سماگلوتید که برای مقابله با چاقی طراحی شده است، می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در افراد بدون توجه به میزان وزنی که در حین مصرف دارو کم می‌کنند، کاهش دهد.

سماگلوتید اشتها را سرکوب می‌کند و با نام‌های تجاری ویگووی، اوزمپیک و ریبلسوس هم به فروش می‌رسد. محققان در پی بررسی‌های تازه گفتند که تزریق این داروی ضد چاقی همچنین می‌تواند برای سلامت قلب و عروق میلیون‌ها بزرگسال مفید باشد.

داروی لاغری کم کننده سکته

پروفسور جان دینفیلد، سرپرست تیم محققان، گفت این داروی ژنریک می‌تواند تأثیر مثبتی بر قند خون، فشار خون یا التهاب داشته باشد و همچنین تأثیرات مستقیمی بر عضله قلب و عروق داشته باشد.

دانشگاه یو‌سی‌ال در لندن، در تحقیقی پنج ساله که در آن از داده‌های کارآزمایی شرکت داروسازی نوو‌نوردیسک، سازنده سماگلوتید استفاده شد، برای بررسی وضعیت ۱۷۶ هزار و ۴ بزرگسال بالای ۴۵ سال از ۴۱ کشور استفاده کرد. پروفسور دینفیلد قبل از ارائه نتیجه این مطالعه در کنگره اروپایی چاقی در ونیز گفت که این یافته‌ها «پیامدهای بالینی مهمی» دارند.

او گفت که این یک کشف مهم بود و آن را به زمانی که استاتین‌ها در دهه ۱۹۹۰ معرفی شدند، تشبیه کرد:

«ما سرانجام متوجه شدیم که یک دسته دارویی وجود دارد که بیولوژی این بیماری را به نفع بسیاری از مردم تغییر می‌دهد. این یک پیشرفت بزرگ بود و عمل قلب و عروق را متحول کرد. ما اکنون این دسته از داروها را داریم که می‌توانند به همان اندازه بسیاری از بیماری‌های مزمن پیری را تغییر دهند.»

تجزیه و تحلیل پروفسور دینفیلد از کارآزمایی بالینی داروی سماگلوتید، مدت زمان پیش از بروز مشکلات بزرگ قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته و همچنین مدت زمان پیش از ابتلا به نارسایی قلبی را بررسی کرد.

پس از ۲۰ هفته مصرف سماگلوتید، ۶۲ درصد از بیماران، بیش از ۵ درصد از وزن بدن خود را در مقایسه با ۱۰ درصد در گروه دارونما کم کردند.

با این حال، کاهش خطر حملات قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی در بیمارانی که بیش از ۵ درصد از وزن بدن خود را کم کردند و در افرادی که کمتر از ۵ درصد وزن خود را کم کردند یا وزن اضافه کردند، مشابه بود.

پروفسور دینفیلد گفت: «حدود نیمی از بیمارانی که من در کلینیک قلبی عروقی خود می‌بینم دارای سطوح وزنی معادل بیماران در کارآزمایی بالینی داروی سماگلوتید هستند و احتمالاً اگر علاوه بر درمان‌های معمول از سماگلوتید هم استفاده کنند از مزایای آن بهره می‌برند.»

پروفسور دینفیلد در گفتگو با بی‌بی‌سی افزود: این دارو «جایگاه بالقوه مهمی» در درمان چاقی دارد.

او گفت:«افراد زیادی دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که نتوانسته‌اند وزن خود را کاهش دهند بنابر این اگر این دارو تنها به همین دلیل در نظر گرفته شود، فرصت بالینی مهمی را ایجاد می‌کند. اما اینها داروهایی هستند که مشکلات سلامتی پس زمینه بیماران را نیز بهبود می‌بخشد. این واقعاً بسیار هیجان‌انگیز است.»

تحقیق پروفسور دینفیلد یکی از دو تحقیق مبتنی بر این کارآزمایی است که در کنگره اروپایی چاقی در ایتالیا ارائه شده است.

دومین تحقیق به سرپرستی پروفسور دونا رایان، از مرکز تحقیقات زیست پزشکی پنینگتون در نیواورلئان، اثر بلند مدت سماگلوتید بر وزن افراد را بررسی کرد. ویگووی دارای همان ماده اولیه اوزمپیک است، داروی دیابتی که گفته می‌شود بهترین گزینه «لاغری هالیوود» است.

با این حال، کارشناسان قبلا هشدار داده بودند که استفاده از این داروها، یک راه‌حل سریع یا جایگزینی برای تغذیه خوب و ورزش نیست و فقط باید تحت نظارت پزشک ارائه شود. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان