روانشناسی شخصیت / چه شخصیت هایی کتاب ها را نیمه کاره رها می کنند؟

خط سلامت: آیا شما هم جزء افرادی هستید که نمی توانید یک کتاب را به طور کامل بخوانید؟ آیا قفسه کتاب شما مملوء از کتاب های نیمه تمامی است که روزی قصد داشتید آن ها را طی یک الی دو روز بخوانید؟ به نظر شما علت این پدیده چیست؟

روانشناسی شخصیت / چه شخصیت هایی کتاب ها را نیمه کاره رها می کنند؟

متیو ویلهلم، روانشناس بالینی معتقد است شخصیت افراد با نحوه کتاب خواندن آن ها ارتباط دارد. این روانشناس می گوید: افرادی که دارای شخصیت‌های رقابتی ( تیپ A ) هستند، ممکن است به احتمال بیشتری کتابی را نیمه کاره رها کنند، زیرا این شخصیت ها عمدتا بر اساس پاداش و تنبیه برای انجام یک کار انگیزه پیدا می کنند.

به گزارش خط سلامت در نقطه مقابل، شخصیت‌های آرام‌تر که چندان اهل رقابت نیستند (تیپ B )  ممکن است هرگز تمایلی به خواندن کتاب های جدید نداشته باشند. چرا که بر اساس برخی شواهد خاص ( مثلا حجم کتاب)، پیش بینی می کنند نمی توانند کتاب را تمام کنند.

 

چه چیزی احتمال به پایان رساندن یک کتاب را افزایش می دهد؟

به عقیده دکتر ویلهم مهم‌ترین محرک به پایان رساندن کتاب، فشار اجتماعی است، به همین دلیل است که کتابخانه و باشگاه های کتابخوانی معمولا طرفداران زیادی دارند.

همچنین یکی از بزرگترین انگیزه‌ها برای به پایان رساندن خواندن یک کتاب، این است که کسی ما را مسئول بداند و برای رسیدن به نتیجه مطلوب تشویق کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان