علائم و علل و درمان اعتیاد جنسی

خط سلامت :تفاوت بین رفتارهای اجباری و اعتیاد، اصرار در مقابل نیاز است. اجبار یک میل سیری ناپذیر برای انجام کاری است.

علائم  و علل و درمان اعتیاد جنسی

 اختلال اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس نوع وسواس جنسی است که زندگی روزمره فرد را دچار مشکل می کند و بر جنبه های گوناگون زندگی تاثیر گذار است.

به گزارش خط سلامت اعتیاد نیاز به انجام کاری برای تجربه لذت یا رفع ناراحتی است .اعتیاد جنسی در برخی افراد وجود دارد که موجب مشکلات زیادی برای او می شود. اعتیاد جنسی اغلب با تمایل شدید فرد برای برقراری رابطه جنسی بروز پیدا می کند.

برای درمان اختلال اعتیاد جنسی باید از روانشناس بالینی کمک گرفته شود.

 در زیر علائم اختلال اعتیاد جنسی و راه کار هایی برای درمان آن بررسی شده است.

اعتیاد به سکس در مقابل اعتیاد به پورن

اعتیاد به پورنوگرافی با اعتیاد به سکس متفاوت است. در اعتیاد به پورنوگرافی فرد به دیدن فیلم‌ های پورن معتاد می‌ شود و معمولاً نیاز خود را از طریق خود ارضایی رفع می‌ کند.

اعتیاد به دیدن این فیلم‌ ها زمینه اعتیاد به سکس را نیز فراهم می کند و همچنین به دلیل ایجاد تصورات غلط از رابطه جنسی به کژکاری جنسی می انجامد.

علائم اعتیاد جنسی

فرد مبتلا به اختلال اعتیاد جنسی همه یا برخی از علائم زیر را دارد:

- افکار و فانتزی‌ های جنسی مزمن و وسواسی

- داشتن روابط جنسی متعدد با افراد غریبه

- دروغ‌ گویی برای پنهان کردن رفتارهای خود

- احساس ناتوانی در کنترل رفتارهای جنسی

- درگیری بیش از اندازه در سکس طوری که منجر به اختلال در عملکرد روزانه فرد می‌ شود

- داشتن احساس گناه بعد از برقراری رابطه جنسی

- تجربه انواع پیامد های منفی در روابط جنسی

داشتن یک نشانه به این معنا نیست که فرد درگیر اعتیاد جنسی است و نباید برچسب اختلال به او زده شود. مجموعه ‌ای از نشانه ‌ها برای تأیید اختلال اعتیاد جنسی باید وجود داشته باشند و همچنین باید زندگی فرد را مختل کنند تا تشخیص اختلال جنسی را مطرح کرد. برای تشخیص درست در مورد مشکل حتماً به یک روانشناس بالینی مراجعه شود.

نشانه های اعتیاد به سکس

اجتماعی: روابط خانوادگی آشفته است. فرد فعالیت‌ های اجتماعی ضعیف در محیط کار و تحصیل خود دارد.

جسمانی: بیماری‌ های جسمانی و جنسی و یا بارداری‌های نا خواسته اتفاق می افتد.

احساسی: اضطراب و افسردگی.

قانونی: دستگیری به خاطر رفتارهایی مثل، ارتباط جنسی با فاحشه ‌ها، آمیزش جنسی در فضای عمومی و آزار و اذیت جنسی.

مالی: هدر دادن پول بر روی مسائلی مثل پورنوگرافی و فاحشه ‌ها. کاهش درآمد مالی به دلیل تأثیر گذاری اعتیاد بر روی فعالیت شغلی.

ناتوانی در متوقف کردن رفتار جنسی و یا کاهش میل جنسی 

اشتغال به روابط جنسی و استفاده از آن به عنوان راه فرار و راه برقراری ارتباط

تشدید: در گذر زمان رفتارها ریسکی ‌تر و پرخطر تر از گذشته می ‌شوند. تا جایی که فرد دست به رفتارهایی می ‌زند که زمانی برای او بسیار ترسناک بوده است.

ناتوانی در انجام تعهدات: ناتوانی در مدیریت وقت به خاطر ملاقات با فاحشه ‌ها و یا ناتوانی برای پرداخت اجاره خانه به دلیل خرید محتوای پورن.

.نشانه‌ های ترک: زمانی که شخصی سعی در توقف رفتار جنسی دارد و یا از انجام آن نهی می‌ شود، علائمی نظیر اضطراب، علائم افسردگی، خشم، ناراحتی و بی ‌قراری به سراغ فرد می‌ آیند.

مشکلات تشخیص اختلال اعتیاد جنسی

اختلال اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس مشابهت بسیاری با بیش فعالی جنسی دارد. این اختلال به عنوان انگیزه جنسی افسارگسیخته عمل می‌ کند و به دو صورت نعوظ در مردان و تحریک بسیار شدید در زنان دیده می‌ شود.

، اعتیاد به سکس به عنوان یک رفتار وسواسی در نظر گرفته می شود. یعنی فرد دائماً افکاری مزاحم و تکرار شونده در مورد سکس دارد و در مواقعی که رابطه جنسی ندارد احساس ناراحتی و اضطراب می‌ کند.

تشابه اعتیاد به سکس با بیش فعالی جنسی و یا سایر اختلال ‌های روانی نظیر اختلال دو قطبی تشخیص آن را برای روانشناسان دشوار می ‌کند.

از دیگر مشکلات تشخیص اعتیاد به سکس درگیری های فرهنگی و مذهبی افراد است. همچنین چون رفتار جنسی رفتاری آشکار نیست و معمولاً افراد تمایلی به عنوان کردن مسائل جنسی خود ندارند، نمی شود به‌ راحتی برای آن معیاری تعیین کرد.

درمان اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس

قدم مهم در درمان اعتیاد جنسی در ابتدا غربالگری است. غربالگری به ‌منظور جدا کردن اختلالات جنسی از اختلالاتی است که به دلایل دیگری ایجاد می ‌شود. 

رایج ‌ترین روش‌های درمانی در اعتیاد جنسی:

دارو درمانی

تجویز داروهایی مثل ضد افسردگی بر این بیماری مؤثر می باشد. چرا که اغلب فرد به دلیل ناراحتی‌ هایی نظیر افسردگی به رفتارهای جنسی افراطی پناه آورده است.

درمان‌ های شناختی رفتاری

رایج‌ ترین روش برای درمان اعتیاد جنسی درمان شناختی رفتاری است. درمانگران شناختی رفتاری موقعیت‌ هایی را که در آن افراد وسوسه می‌ شوند تا رفتار اعتیادی خود را نشان دهند را شناسایی می ‌کنند.

در ادامه آنها سعی می ‌کنند تا رفتارهایی را جایگزین کنند تا افراد با موقعیت‌های پیش رو منطبق شده و رفتار سازگارتر و کارآمدتری را نشان دهند.

خانواده درمانی

خانواده درمانی یکی از راه‌های اصلی برای درمان اعتیاد جنسی به شمار می ‌رود. از آن جا که ارتباطات انسانی و روابط مهم ‌ترین معیار سلامت روانی برای افراد به شمار می‌ رود، خشم و ناراحتی اوضاع خانوادگی معیاری برای سلامت روان در نظر گرفته می شود و با کار کردن بر روی گره‌ های آن به تدریج مشکل فرد قابل حل است. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان