هشیاری آنلاین پدیده ای نوظهور و مخرب

خط سلامت: وقتی از تلفن هایمان استفاده می کنیم، آنلاین هستیم. اما حتی زمانی که از گوشی خود استفاده نمی کنیم، مدام به آنلاین بودن فکر می کنیم. محققان آلمانی این را "هشیاری آنلاین" می نامند.

هشیاری آنلاین پدیده ای نوظهور و مخرب

 

آنلاین بودن همیشه بر سلامت روان تأثیر منفی می گذارد. اگرچه همه می دانیم که احتمالاً بهترین ایده نیست که بیست و چهار ساعت در روز و هفت روز هفته آنلاین باشیم، به نظر می رسد هنوز نمی توانیم از صفحه نمایش جدا شویم.

به گزارش خط سلامت تحقیقات جدید نشان می‌دهد ممکن است خوب باشد زمان خیره شدن به صفحه نمایش خود را کاهش دهید زیرا بر سلامت روان تأثیر منفی می گذارد.

هشیاری آنلاین

وقتی از تلفن های مان استفاده می کنیم، آنلاین هستیم. اما حتی زمانی که از گوشی خود استفاده نمی کنیم، مدام به آنلاین بودن فکر می کنیم. محققان آلمانی این را "هشیاری آنلاین" می نامند.

در مطالعه‌ای آن‌ها این پدیده را به‌عنوان «جهت‌گیری شناختی دائمی کاربران نسبت به محتوا و ارتباطات آنلاین و همچنین تمایل آن‌ها به بهره‌برداری مداوم از این گزینه‌ها» توصیف کردند و این هوشیاری مداوم آنلاین بر مغز ما تأثیر می گذارد.

محققان دریافتند هوشیاری آنلاین از سه بعد تشکیل شده است. تحقیقات آنها که در دسامبر 2020 در  Human Communication Research منتشر شد شامل برجسته بودن (تفکر در مورد دنیای آنلاین)، واکنش پذیری (نیاز به پاسخگویی به اعلان ها) و نظارت (بررسی مداوم دستگاه های ما، در تمام مدت) است.

استرس و فشار

و این هوشیاری آنلاین می تواند باعث شود که ما استرس بیشتری پیدا کنیم زیرا با رفتار چند وظیفه ای همراه است که به خودی خود استرس زا است.

در تحقیقات اخیر دانشمندان افراد را تجزیه و تحلیل کردند تا ببینند آیا هوشیاری آنلاین با استرس مرتبط است یا خیر.

در این مقاله که در  Human Communication Research منتشر شد ، آمده است: نتایج سه مطالعه نشان داد علاوه بر چندوظیفه (اما نه بار ارتباطی)، به ویژه برجستگی شناختی ارتباطات آنلاین به طور مثبت با استرس مرتبط است. این بدان معناست چند وظیفه بودن سطح استرس را افزایش می‌دهد و برجسته بودن (فکر کردن مداوم به دنیای آنلاین) نیز همینطور است.

 از آنجا که دائماً مشغول دنیای آنلاین هستیم، زمان و انرژی کمتری برای مقابله با چالش های دیگر خواهیم داشت. این بدان معناست وقتی با موقعیت‌های استرس‌زا مواجه می‌شویم، منابع کافی برای مقابله با آن را نخواهیم داشت زیرا ما بیش از حد مشغول فکر کردن هستیم بنابراین، کاهش زمان صفحه نمایش و یافتن راه‌هایی برای تمرکز کمتر روی هر چیزی که در برنامه‌هایی که برای بررسی 24 ساعته استفاده می‌کردید، می‌تواند مفید باشد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان