درمان های خانگی رایج برای خارش واژن

خط سلامت: واژن به طور طبیعی حاوی باکتری های خوب و بد است. زمانی که تعادل این باکتری ها به هم می خورد، باکتری های مضر می توانند رشد کرده و باعث عفونت شوند. این امر می تواند به دلیل عواملی مانند آنتی بیوتیک ها، دوش واژینال یا رابطه جنسی جدید رخ دهد.

درمان های خانگی رایج برای خارش واژن

قارچ کاندیدا به طور طبیعی در واژن وجود دارد، اما گاهی اوقات می تواند بیش از حد رشد کند و باعث عفونت شود. 

به گزارش خط سلامت این امر می تواند به دلیل عواملی مانند مصرف آنتی بیوتیک ها، بارداری، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف رخ دهد.

درمان های خانگی خارش واژن

خارش واژن به دلایل مختلفی رخ می دهد. در حالی که برخی از داروهای خانگی احتمال می رود به تسکین خارش کمک کنند، اما فرد باید به دنبال مراجعه به پزشک و مشاوره پزشکی باشد.

درمان خارش ناحیه واژن به علت بروز آن بستگی دارد به عنوان مثال، عفونت ها نیاز به یک رویکرد حرفه ای دارند که مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت باکتریایی یا داروهای ضدقارچ برای عفونت مخمر هستند. خارش واژن نیز یکی از علائم رایج یائسگی است که پزشکان برای تسکین آن دارو تجویز می کنند.

واژن، ولو یا هر ناحیه ممکن است خارش داشته باشند. ولو به عنوان قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان شامل کلیتور، لب و دهانه واژن است.

متخصصان حوزه پزشکی از خارش ولو به نام خارش ولو نیز یاد می کنند. توجه به این نکته مهم است که درمان های خانگی می توانند خارش را تسکین دهند، اما نمی توانند علت اصلی بروز آن را درمان کنند.

درمان های خانگی رایج برای خارش واژن 

محلول آب نمک و سرکه

شستشوی مرتب با محلول آب نمک و اسید استیک ( ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید در هر لیتر آب ) می تواند در درمان عفونت مفید باشد.

حداقل 3 بار در هفته واژن را به مدت 20 دقیقه با این محلول شستشو دهید یا محلول را درون وان یا لگن بریزید و درون آن بنشینید. سپس واژن را آبکشی نمایید و خشک کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین می تواند به تسکین خارش بخش برونی آلت تناسلی زن که به دلیل خشکی پوست و تبخال ایجاد می شود کمک کند.

بر اساس اعلام انجمن آموزش ملی، افزودن یک چهارم فنجان جوش شیرین به وان حمام یا لگنی پر از آب از این خمیر به دست آمده می توان برای تسکین خارش روی پوست استفاده کرد. در صورت فعال بودن ضایعات تبخال فرد می تواند در وان یا لگن آب حاوی جوش شیرین بنشیند.

انجمن یائسگی استرالیا پیشنهاد می کند ولو را با محلول رقیق شده جوش شیرین شسته تا به رفع خارش کمک کند، همچنین این انجمن اذعان می دارد از 2.5 میلی لیتر جوش شیرین در هر یک لیتر آب استفاده کنید.

جوش شیرین در درمان عفونت قارچی واژن مفید است و از خارش و سوزش نیز جلوگیری می کند. کافی است دو قاشق جوش شیرین را در چند لیتر آب حل کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در محلول مورد نظر بنشینید.

سپس بدن خود را بشویید و با حوله‌ی تمیز خشک کنید. می توانید تا زمان بهبودی هر روز این کار را  انجام دهید.

عسل و آب گرم

اگر دچار ترشحات غیرطبیعی و عفونی رحم شده اید، می‌توانید از عسل رقیق‌شده با آب جوش استفاده کنید اما با این تفاوت که باید خود را در این محلول شست‌وشو دهید یا آن را در لگن ریخته و داخل آن بنشینید. قبل از تجربه این روش بهتر است در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید.

گیاه رزماری

رزماری گیاهی ضد التهاب و ضد باکتری است، به همین دلیل در درمان انواع عفونت ها کاربرد درمانی دارد. راحت ترین روش استفاده از خواص رزماری استفاده از جوشانده یا عصاره‌ی روغنی آن است. برگ های این گیاه معطر را دم کرده و روزانه دو تا سه فنجان از این جوشانده میل کنید.

همچنین می توانید برگ های رزماری را به مدت ۱۵ دقیقه در آب بخیسانید و سپس واژن را با این داروی گیاهی بشویید تا ضد عفونی شود.

سرکه سیب

سرکه‌ی سیب یک آنتی بیوتیک و ضد غفونی کننده‌ی بسیار قوی است و خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی آن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل بیماری زا می شود.

برای این کار، دو قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را با آب گرم ترکیب کنید و سپس ناحیه‌ی تناسلی خود را به مدت سه روز (روزی دو بار) با این محلول شستشو و شو دهید.

حمام روغن

برخی اوقات خشکی پوست منجر به بروز مشکل می شود. انجمن ملی اگزما توصیه می کند افزودن روغن های ملایم به آب حمام می تواند به مرطوب سازی پوست کمک کند. از هرگونه روغن حمام حاوی عطر که باعث تحریک بیشتر ناحیه می شود خودداری کنید.

روغن درخت چای

خواص قوی ضد باکتری، ضد قارچی و ضد میکروبی این روغن گیاهی باعث می شود که عفونت زودتر درمان شود. چند قطره روغن درخت چای را روی یک دستمال نخی تمیز بریزید، سپس آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی دستگاه تناسلی خود قرار دهید. اگر این کار به مدت یک هفته و روزی دو مرتبه انجام شود، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

زغال اخته بخورید

زغال اخته میوه‌ای است که در طب سنتی ایران کاربرد دارویی بسیاری دارد و مصرف آن را برای جلوگیری از مشکلات مجاری ادراری توصیه کرده اند.

در ترکیبات شیمیایی این میوه نوعی مواد به نام PACS وجود دارد که می تواند باکتری های مولد عفونت را در بدن از بین ببرد و مانع تکثیر و تجمع آنها شود. خوردن زغال اخته برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب است.

بلغور جو دوسر

افزودن بلغور جو دوسر به وان حمام یا لگن آب خارش واژن ناشی از خشکی پوست یا بیماری های پوستی مانند اگزما را کاهش می دهد.

نتایج یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال 2015 با مشارکت 29 زن نشان می دهد استفاده از بلغور جو دوسر کلوئیدی به طور قابل توجهی شدت خارش را کاهش می دهد.

ویتامین E

تحقیقات نشان می دهد ویتامین E به تسکین خارش در مهبل یا واژن ناشی از درماتیت آتوپیک کمک می کند. به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه در سال 2016 در مورد اثرات شیاف ویتامین E نشان می دهد این دارو در درمان آتروفی واژن در میان زنانی که وارد یائسگی شده اند موفق عمل کرده است. اصطلاح “آتروفی واژن” به خشک شدن، نازک شدن و التهاب دیواره های واژن اطلاق می شود

علاوه بر این، فرهنگستان علوم پزشکی گزارش می دهد ویتامین E موضعی و خوراکی این اثربخشی را دارند. ویتامین E برای سلامت واژن در انواع مختلفی از جمله شیاف و کرم در بازار به فروش می رسد.

ماست و عسل

ماست حاوی نوعی باکتری به نام لاکتوباسیلوس است که در دستگاه تناسلی زنان نیز زندگی می کند. برخی از شواهد نشان می دهد استفاده از مخلوط ماست و عسل روی ولو یا داخل واژن می تواند به درمان عفونت های قارچی، مسئول خارش واژن کمک کنند.

نتایج یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال 2015 نشان می دهد علائم عفونت مخمر در شرکت کنندگانی که از مخلوطی از کرم واژن ماست و عسل استفاده کرده اند بهبود یافته است.

یک مطالعه در مقیاس بزرگ تر نیز در سال 2012 نیز نشان می دهد مخلوط عسل و ماست میزان بهبودی بالایی را در بین شرکت کنندگان باردار مبتلا به عفونت های مخمر ایجاد می کند.

با این حال، نویسندگان مقاله ای در سال 2019 از موسسه کیفیت و کارایی در مراقبت های بهداشتی هشدار دادند هنوز شواهد کمی برای حمایت از استفاده از ماست و عسل به این روش وجود دارد.

سیر

برخی معتقدند مصرف کپسول سیر یا حتی قرار دادن سیر داخل واژن می تواند به جلوگیری یا درمان عفونت های باکتریایی یا قارچی کمک کند.

با این حال، یک بررسی در سال 2015 هشدار می دهد با فقدان شواهد در مورد عملکرد این دارو مواجه هستیم و احتمال می رود اثرات سوئی از جمله سوختگی و واکنش های آلرژیک به همراه داشته باشد.

چه عواملی باعث بروز خارش واژن می شود؟

خارش واژن می تواند به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

مواد تحریک کننده

شایع ترین علت ایجاد خارش واژن درماتیت تماسی آلرژیک است که به دلایل موارد زیر رخ می دهد:

صابون خشن و سایر محصولات

شستشوی مکرر

عفونت ها

برخی از عفونت ها که می توانند باعث خارش واژن، ولو یا هر دو شوند عبارتند از:

عفونت مخمری که برخی اوقات برفک نیز نامیده می شود

واژینوز باکتریال

عفونت کلامیدیا

زگیل ناحیه تناسلی

شرایط پوستی

مشکلات پوستی که می توانند باعث خارش واژن شوند عبارتند از:

درماتیت آتوپیک

پسوریازیس

درماتیت تماسی آلرژیک

فولیکولیت

درماتیت سبوره ای

لیکن سیمپلکس کرونیکوس

لیکن اسکلروزوس

لیکن پلان

راه های جلوگیری از بروز خارش واژن

برای کمک به جلوگیری از خارش واژن و ولو فرد می تواند:

از صابون بدون عطر استفاده کند

از مصرف محصولات معطر دیگر خودداری کند

لباس زیر پنبه ای بپوشد

از پوشیدن لباس های تنگ مانند شلوار جین تنگ خودداری کند

همیشه آلت تناسلی خود را از سمت جلو به عقب پاک کند

در اسرع وقت لباس زیر مرطوب را عوض کند

برای جلوگیری از بروز عفونت های مقاربتی از محافظت کننده ها هنگام رابطه جنسی استفاده کند

از دوش واژن اجتناب کند

از استفاده از اسباب بازی های جنسی خودداری کند

از روان کننده محلول در آب استفاده کند

چه موقع برای خارش واژن به پزشک مراجعه کنیم؟

درمان های خانگی می توانند خارش واژن و ولو را کاهش دهند، اما علت اصلی بروز آن را درمان نمی کنند. بیشتر دلایل خارش واژن نیاز به توجه پزشکی دارد.

در صورت وجود خارش به صورت مداوم به ویژه اگر با هر یک از موارد زیر همراه باشد فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند:

ترشحات واژن با بوی بد

ترشحات ضخیم زرد، سبز یا سفید رنگ

سوزش و تورم

درد هنگام ادرار کردن

درد هنگام رابطه جنسی

بیشتر دلایل خارش واژن به نوعی درمان پزشکی نیاز دارد. در این بین فرد می تواند در خانه برای تسکین خارش اقداماتی مانند استفاده از ویتامین E یا بلغور جو دوسر کلوئیدی انجام دهد، همچنین روش هایی مانند استفاده از صابون های بدون عطر و سایر محصولات وجود دارد که می تواند از برخی دلایل بروز خارش واژن و مجرا جلوگیری کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: صد آنلاین 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان