روانشناسی شخصیت / این 12 ویژگی شخصیتی را در کسی دیدید از دستش ندهید

خط سلامت: افرادی که شخصیت سالمی دارند معمولا هیجانات منفی کمتری را تجربه می کنند و به خوبی می توانند امیال و رفتارهای خود را مدیریت کنند. در این مطلب سایر مولفه های شخصیت سالم را معرفی می کنیم.

روانشناسی شخصیت / این 12 ویژگی شخصیتی را در کسی دیدید از دستش ندهید

عوامل متعددی در شکل گیری شخصیت سالم دخیل هستند. برخی از افراد در دوران کودکی در محیطی نا امن و مملوء از استرس بزرگ شده‌اند؛ به همین دلیل در بزرگسالی احتمالا در معرض ابتلا به مشکلات سلامت هستند و برای داشتن شخصیت سالم به کمک روانشناس نیاز دارند.

به گزارش خط سلامت در این مطلب به معرفی 12 ویژگی رفتاری می پردازیم که نشان دهنده داشتن شخصیت سالم است. 

12 ویژگی یک شخصیت سالم

هر فردی در زندگی تلاش می‌کند تا شخصیت سالمی داشته باشد. در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌های یک شخصیت سالم و بالغ پرداخته‌ایم:

هوش اجتماعی بالا

فرد با داشتن هوش اجتماعی فعالیت‌های بی‌ارزش و بیهوده را از فهرست کارهایی که باید انجام دهد، حذف می‌کند و به رفتارهای مفید و سازنده می‌پردازد. واضح است که یکی از دلایلی که افراد به اهداف خود نمی‌رسند این است که وقت خود را صرف کارهایی می‌کنند که یا غیرضروری است یا در اولویت نیست.

توانایی حل مساله

فرد با داشتن توانایی و یادگیری مهارت‌های حل مسئله، دست از مشکلات برنمی‌دارد و سعی می‌کند راه‌حل مناسب را بیابد. برای حل مشکلات باید نوآوری و تنوع در تصمیم‌گیری داشت و استفاده از مهارت حل مسئله به رسیدن به این هدف کمک می‌کند.

توانایی بیان احساسات 

بالغ سالم باید بخشنده، کمی سخت‌گیر و انعطاف‌پذیر باشد و درعین‌حال بتواند احساسات خود را بروز دهد.

به طور مثال احساس خشم: خشم باید بدون آسیب و توهین به خود و دیگران باشد و به شخصیت خود و دیگران آسیب نرساند؛ ولی باید آن را ابراز کرد.

مقابله موثر با استرس

واقعیت این است که ما در محیطی پر از استرس و اضطراب زندگی می‌کنیم. یک شخصیت سالم با این فشارها کنار می‌آید یا از مکانیسم‌های مقابله‌ای برای رهایی از استرس استفاده می‌کند تا خود را برای رویارویی با هر موضوع استرس‌زا آماده کند.

داشتن شجاعت 

یک فرد سالم دارای شجاعت است و در واقع سطح بهینه‌ای دارد که در آن نه بی‌پروایی و ریسک‌پذیری وجود دارد و نه ترس افراطی. شجاعت در انجام کارها اعتمادبه‌نفس را بالا می‌برد و این یکی از رازهای موفقیت در هر کاری است.

محتاط بودن

یک فرد سالم تمام جنبه‌های موجود را برای انجام کار خود می‌سنجد. در واقع به بیان ساده‌تر، کورکورانه و ساده‌لوحانه کاری نمی‌کند، بلکه همه جوانب احتیاط را در نظر می‌گیرد تا در آینده پشیمان نشود.

حامی و مهربان بودن 

فرد سالم حمایت‌کننده است و چون بی‌خطر است، می‌توانید به‌عنوان همسر، همکار، دوست و… به آن تکیه کنید. این فرد خودش را دوست دارد و چون توانسته خودش را پر از عشق کند، دیگران را هم دوست دارد؛ بنابراین بسیار مهربان است.

کنجکاو و مشتاق بودن

علاقه و اشتیاق کافی و مناسب از ویژگی‌های رفتاری یک فرد بالغ سالم است که برخی افراد آن را درک نمی‌کنند. همچنین یک فرد بالغ سالم نسبت به اتفاقات روزمره بی‌تفاوت و بی‌احساس نیست و نسبت به آن‌ها کنجکاو است.

رها کردن گذشته 

ناکامی‌هایی که داشته حل می‌کند یا می‌پذیرد و از کنار آنها عبور می‌کند و البته سعی می‌کند از آنها درس بگیرد تا دیگر تکرار نشوند.

داشتن قدرت مدیریت

یک فرد سالم این قدرت را دارد، محیطی را که در آن زندگی و کار می‌کند، مدیریت کند. او با تفکر و تحلیل رفتار اعضای خانواده، دوستان، همکاران و… سعی می‌کند، شرایط زندگی را برای اطرافیانش مساعدتر کند و با انتقاد سازنده به پیشرفت چشمگیر آنها کمک کند.

آینده نگر بودن 

انسان سالم به آینده خود معطوف است و برای جوانی، میان‌سالی و سالمندی خود برنامه‌ریزی واقعی و عاقلانه‌ای دارد و بر اساس رویا و خیال زندگی نمی‌کند.

خلاقیت و نوآوری داشتن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رفتاری یک بالغ سالم این است که باید خلاق باشد و برای زندگی خود ایده‌ها و اهداف جدید و سازنده‌ای در نظر بگیرد تا احتمال موفقیت او افزایش پیدا کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: دلتا

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان