این ۵ شیوه باعث سوء استفاده از شما می‌ شود

خط سلامت: یکی از مهم ترین عواملی که فرد را در معرض سوء استفاده قرار می دهد، رفتارهای منفعلانه و عزت نفس پایین اوست.

این ۵ شیوه باعث سوء استفاده از شما می‌ شود

گاهی اوقات رفتاری که از فرد سر می زند باعث می شود دیگران از او سوء استفاده کنند. برای مثال مشخص شده است عدم قاطعیت و جراتمندی ضعیف، باعث می شود فرد نتواند در برابر خواسته های نابجای دیگران "نه" بگوید؛ به زمینه برای سوء استفاده از فرد فراهم می شود.

به گزارش خط سلامت در این مطلب به معرفی 5 رفتار مخرب می پردازیم که بالقوه باعث می شود، در معرض سوء استفاده قرار بگیرد. آگاهی از این رفتارهای منفعلانه به شما کمک می کند در جهت تقویت مهارت های رفتاری خود گام بردارید.

ویژگی هایی که باعث می شود دیگران از شما سوء استفاده کنند

شما قادر به گفتن نه نیستید

این یک دلیل کلیدی برای اینکه چرا دیگران از شما سوء استفاده می کنند، است. به این دلیل که شما نمی توانید نه بگویید.

اگر همکارتان از شما بخواهد در یک پروژه به او کمک کنید، احتمالا پاسخ شما بله هست، با وجود اینکه شدید درگیر کار هستید و احتمالا برای چند روز نخوابیده اید، اگر این مورد شبیه شما به نظر می رسد.

در این شرایط لازم است از خود بپرسید چه چیزی در درون شما در حال اتفاق افتادن است و یا اینکه چه باوری شما را از نه گفتن باز می دارد. احتمالا احساس اجبار می کنید که اگر کاری را انجام ندهید دیگران فکر می کنند آدم بدی هستید.

به خاطر داشته باشید که همیشه بله گفتن باعث می شود آنها برای هر کاری نزد شما بیایند و شما را با مسئولیتهایی که به شما مربوط نمی شود ، محدود کنند این بدان معناست که باید برای ساعات بیشتری کار کنید و کمتر بخوابید. هیچ وقت مشکلی با نه گفتن وجود ندارد در حقیقت آموختن نه گفتن ، بهترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده دیگران است.

به دنبال تائید دیگران هستید

یکی دیگر از دلایل سوء استفاده دیگران از شما این است که شما به دنبال تایید دیگران هستید و آنها از آن به نفع خود استفاده می کنند. وقتی به دنبال تایید دیگران هستید، سعی می کنید آنها را راضی نگه دارید، دوست داشتنی باشید و می خواهید دیگران با کارهایی که انجام می دهید یا چیزهایی که می گویید ، موافقت کنند. افرادی که استاد سوء استفاده کردن از دیگران هستند، سریع متوجه می شوند.

اجازه می دهید از شما استفاده کنند

همه ما دوستی داریم که فقط وقتی به ما نیاز دارد با ما تماس می گیرد. این می تواند نیاز آنها برای صحبت کردن ، درد و دل ، یا درخواست کمک از شما باشد. اگرچه وقتی شما به آنها نیاز دارید، حضور ندارند قطعا نمی توانید به این افراد اتکا کنید.

شما همیشه برای کمک به آنها حاضرید ولی آنها خیر. یکی از دلایل سوء استفاده دیگران از شما این است که شما مرزی تعیین نمی کنید ، هر رابطه ای به مرز احتیاج دارد. این، به این معنی نیست که شما انسان یا دوست بدی هستید این بدین معناست که شما برای خود ارزش قائلید و اجازه نمی دهید کسی از شما استفاده بیجا کند.

ناتوانی در بیان احساسات

یکی دیگر از دلایلی که این اتفاق مکررا برای شما تکرار می شود، این است که شما احساساتتان را بیان نمی کنید بنابراین آنها فکر نمی کنند که مسئولیت هایشان را به شما تحمیل می کنند و یا این مسئله که ، فقط در زمان نیاز با شما تماس می گیرند، شما را آزار نمی دهد.

خیلی مهم است که یاد بگیرید چگونه به یک روش مناسب، احساسات خود را بیان کنید اگر احساس می کنید که سرکوب شده اید، مورد استفاده قرار گرفته اید و یا توسط دیگران مدیریت می شوید، آن را بگویید. ممکن است دیگران از احساسات شما آگاه نباشند و گفتن آن دیگران را تغییر دهد.

احساس قربانی بود

متاسفانه دغل کاری یا تهدیدات احساسی به طور وسیع در روابط انسانی ، استفاده می شوند با این حال، افراد خطرناکی وجود دارند که استاد دغل کاری هستند. بنابراین ، خیلی مهم است که مرزها را تعیین کنید ، بدانید چگونه نه بگویید و به نیازهای خود توجه کنید. اگر احساس می کنید که مورد سوء استفاده قرار گرفته اید ،به این دلیل است که آن را متوقف نکرده اید.

آیا حس می کنید قربانی هستید؟ وقتی خود را قربانی می کنیم ، باور می کنیم که نمی توانیم کاری انجام دهیم ، چیزی تغییر نمی کند و ما باید با آنها زندگی کنیم ؛ ما باید مسئول زندگی خود باشیم. اگر از شما سوء استفاده می شود و شما از آن آگاه هستید، خودتان این اجازه را می دهید. مسئله این نیست که خودتان را مقصر بدانید به این فکر کنید که برای تغییر آن چه کارهایی می توانید انجام دهید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: سلامت نیوز

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان