140 هزار فرد چینی و ژاپنی ثابت کردند نوشیدن چای خطر حمله قلبی را کم می کند

خط سلامت: ‌اگر از شما بپرسیم بعد از آب، محبوب‌ترین نوشیدنی دنیا چیست، شاید جواب خیلی از شما قهوه باشد ولی جالب است بدانید که جواب درست چای است. حالا اگر بپرسیم کشت چای در ایران چه قدر قدمت دارد احتمالا ذهنتان عددی بالای 500 سال را تخمین می‌زند ولی باز هم باید بگوییم که کشت چای سیاه، کمی بیشتر از 100 سال در ایران قدمت دارد.

140 هزار فرد چینی و ژاپنی ثابت کردند نوشیدن چای خطر حمله قلبی را کم می کند

با این حال باید بدانید به دلیل اینکه ایران در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته بود، چای این نوشیدنی محبوب از حدود 2000 سال پیش از کشورهایی مثل چین و هند وارد می‌شد ولی مصرف آن بیشتر جنبه دارویی داشت. جالب است نه؟

به گزارش خط سلامت بعد از نوشیدن چای چه اتفاقاتی در قلب انسان رخ می دهد؟ تحقیقاتی در رابطه با تاثیر مصرف چای بر روی وضعیت قلب انجام شده و نتیجه آن نیز مشخص شده است.

اگر می خواهید در مورد تاثیر چای روی قلب تان بدانید، بهتر است این قسمت را تا انتها دنبال کنید. مطالعات زیادی در این باره انجام شده است که نشان می دهد خطر بیماری های قلبی می تواند با نوشیدن چای سبز، سیاه، سفید یا حتی دمنوش های گیاهی کاهش پیدا کند.

نتایج تحقیقات تاثیر چای بر وضعیت قلب

یک مطالعه بسیار گسترده در ژورنال اروپایی انجام شده است که در آن 100 هزار فرد چینی را بیش از هفت سال تحت نظر قرار دادند و گزارش ها در سال 2020 نشان داد کسانی که عادت به نوشیدن چای دارند و بیش از 3 فنجان چای در هفته می نوشند، 20 درصد خطر کمتری برای حملات قلبی و 22 درصد خطر کمتری برای مرگ بر اثر بیماری قلبی را در مقایسه با افرادی که کمتر از 3 فنجان چای در هفته می نوشند؛ دارند.

مطالعه دیگری در این باره که روی بیش از 40 هزار فرد ژاپنی انجام شده است، نیز نشان می دهد که 26 درصد خطر مرگ و میر بر اثر حمله قلبی یا سکته در افرادی که هر روز چای سبز می نوشند، کاهش پیدا کرده است.

دلیل؛ چای چگونه برای قلب مفید است؟

برای اینکه بفهمیم چرا چای برای قلب مفید است، باید نگاهی به این موضوع بیندازیم که فشار خون چگونه روی سلامت قلب اثرگذار است. فشار خون بالا به دیواره رگ ها آسیب وارد می کند و باعث سفت شدن آن ها و مسدود شدن شان می شوند.

فشار خون بالاتر باعث می شود خطر ابتلا به بیماری عروقی، بیماری قلبی و سکته افزایش پیدا کند. هنگامی که رگ های خونی به اندازه کافی حالت ارتجاعی نداشته باشند، جریان خون و اکسیژن رسانی به آن ها و قلب کاهش پیدا می کند و باعث درد قفسه سینه می شود و حمله قلبی و نارسایی قلبی اتفاق می افتد.

اگر سابقه فشارخون در خانواده شما وجود دارد، حتماً باید مراقب فشار خون خود باشید. تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد چای برای سلامت بیشتر قلب و کاهش خطر بیماری ها مفید است. علت آن هم این است که چای حاوی ترکیبات گیاهی مفید به نام پلی فنول است که به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن فعالیت می کنند.

چای و مواد تشکیل دهنده اش مانند پلی فنول ها نقش مهمی در آرام کردن رگ ها دارند، التهابات را کاهش می دهند، فعالیت نیتریک اکسید را بالا می برند و لایه های سلولی داخل رگ های خونی وضعیت بهتری پیدا می کنند. نیتریک اکسید باعث آرام شدن رگ ها می شود و لکه های خونی را گشاد می کند و جریان خون را بهتر عبور می دهد.

کاهش غلظت چربی LDL با چای

چای همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را با کاهش غلظت چربی LDL کاهش می دهد که یک کلسترول بد در بدن است و داخل رگ ها تجمع پیدا می کند.

چای سبز سرشار از پلی فنول و کاتچین است که دو ترکیب آنتی اکسیدانی بسیار مهم هستند و دارای خاصیت ضد التهابی می باشند و ژن های چاقی، دیابت و افزایش چربی شکم را خاموش می کنند.

کاهش تری گلیسیرید با چای

طبق مطالعات انجام شده، چای سبز همچنین سطح کلسترول را بهبود می بخشد اما اگر مزه چای سیاه را ترجیح می دهید، نگران نباشید. چای سیاه هم باعث کاهش تری گلیسیرید که یک چربی خطرناک است، می شود و هم چربی خوب به نام HDL رابالا می برد.

این ترکیبات به چای رنگ روشن می دهند. یعنی دمنوش های گیاهی هم پلی فنول دارند که اثرات مثبتی و یکسان با چای را روی بدن خواهند گذاشت.برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: عصر ترکیه

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان