این ترس‌ها نمی گذارند پیشرفت کنید

خط سلامت: ترس با عدم موفقیت رابطه مستقیم دارد. افرادی که ترس و اضطراب شدید را تجربه می کنند معمولا تمایلی ندارند از دایره امن خود خارج شوند، به همین دلیل دنبال اهداف خود نمی روند و روز به روز احساس بی کفایتی بیشتری را تجربه می کنند.

این ترس‌ها نمی گذارند پیشرفت کنید

ترس یکی از مهم ترین موانع موفقیت است. پژوهش ها نشان داده است ترس از قضاوت های منفی دیگران و ترس از شکست ، باعث می شود درصد قابل توجهی از افراد به هیچ عنوان به دنبال اهداف خود نروند.

به گزارش خط سلامت عوامل مختلفی باعث می شود افراد از پیگیری اهداف خود باز بمانند و از شروع کارهای جدید احساس ترس کنند؛ برای مثال افرادی که در دوران کودکی از جانب پدر و مادر حمایت کافی را دریافت نکرده اند یا تجربه شکست های مکرر را دارند، بیشتر احتمال دارد در سیکل معیوب ترس های خود باقی بمانند و رشد نکند.

ترس چگونه مانع رسیدن به اهداف می شود؟

هر چه در زندگی، اهداف دورتری داشته باشید، سخت‌تر خواهید توانست به انتظاراتی که از خودتان دارید جامه عمل بپوشانید در نتیجه، چون از شکست می‌ترسید و فکر می‌کنید به اهداف مورد نظرتان دست نخواهید یافت، ترجیح می‌دهید دست روی دست بگذارید و هیچ قدمی در جهت تحقق اهدافتان برندارید.

اما با این طرز فکر فقط خودتان را عقب می‌اندازید و هرگز نخواهید توانست به قابلیت‌هایی که در وجودتان نهفته پی ببرید، اجازه ندهید ترس از شکست بر شما غلبه کند. 

فایق یوسفی، متخصص کودک و نوجوان در دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: همه ما در مقاطع مختلفی از زندگی به لحظات سرنوشت‌سازی برمی‌خوریم که اگر دست بجنبانیم، زندگیمان را از این رو به آن رو خواهند کرد و این فقط به تصمیم خودمان بستگی دارد، در واقع هیچ موفقیت بزرگی بدون زحمت به دست نمی‌آید. 

وی تصریح کرد: آدم‌های موفق که در اطراف تان هستند یک شبه به مدارج عالی نرسیده‌اند، شما فقط نتیجه زحمت‌شان را می‌بینید، حال آن که برای رسیدن به این موفقیت چه فراز و فرودهایی که تجربه نکرده‌اند. 

متخصص کودک و نوجوان در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: آدم‌هایی هستند که از موفقیت‌های بزرگ می‌ترسند، بهبود روابط اجتماعی، رشد و توسعه فردی و ارتقای شغلی نمونه‌هایی از موفقیت هستند که بسیاری از ما به آنها فکر می‌کنیم.

تغییر؛ تنها کلید موفقیت است

یوسفی عنوان کرد: به دنبال هر نوع موفقیتی که هستید، ابتدا باید این واقعیت را بپذیرید که هیچ موفقیتی بدون تغییر حاصل نمی‌شود، یعنی همین طور که قدم به قدم به موفقیت نهایی نزدیک‌تر می‌شوید و روند بعضی امور تغییر خواهد کرد. 

وی ذکر کرد: ترس در وجود آدم‌ها موجب شد ه سوال هایی به ذهن بیاید که مانع موفقیت شود اما برای کسی که از بیرون به قضیه نگاه می‌کند این گونه نیست در حالی که برای شما همین دغدغه‌های بی‌مورد آنقدر جدی و واقعی هستند که حتی فکرشان مضطرب‌تان می‌کند. 

ترس از قضاوت دیگران 

متخصص کودک و نوجوان در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: خیلی از ما با این باور بزرگ شده‌ایم که اگر در زندگی به هر موفقیتی برسیم، دیگران حمایت‌مان خواهند کرد و از موفقیت‌مان خشنود خواهند شد، اما واقعیت می‌تواند چیز دیگری باشد، در زندگی واقعی، آدم‌های زیادی هستند که ممکن است از موفقیت‌های اطرافیان‌شان دلگیر شوند این قبیل آدم‌ها به پیشرفت دیگران حسادت می‌کنند .

تعریف علمی ترس چیست؟ علایم آن را بشناسید

فریبا طیری رئیس اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اظهار کرد: ترس واکنش طبیعی انسان نسبت به امر خارجی است، این واکنش هرچند درونی و باطنی بوده ولی علائم آن در نشانه‌های طبی مانند ایست قلبی، کاهش ضربان، تپش قلب و حتی در چهره و رفتار فرد قابل مشاهده است.

طیری گفت: شخصی که ترس در وجودش است، دچار کاهش شدید ضربان قلب، کند شدن حرکت خون در رگ‌ها، کاهش واکنش‌های عضلانی و بدنی شده و رنگ صورتش از رخسار می‌پرد و مثل گچ سفید می‌شود، همچنین ترس خود را بصورت علایم جسمانی، دل درد، سردرد، استفراغ، سرگیجه، ضعف و سستی نشان می‌دهد. 

وی عنوان کرد: همه ما انسان‌ها توانایی انجام کارهای بزرگتری را داریم و می‌توانیم نتایج بهتری نسبت به آنچه کسب کرده‌ایم را بدست بیاوریم اما، آن کارها را انجام نمی‌دهیم و یکی از دلایل اصلی آن ترس است، از جمله ترس از تغییر، قضاوت دیگران، شکست، تنها ماندن و ترس از مرگ. 

رئیس اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: وقتی از ترس می‌گوییم حس ناخوشایندی به ذهن خطور می‌کند، این در حالی است که ترس حس بدی نیست. 

آیا ترس جنبه های مثبت هم دارد؟

طیری افزود: ترس هم مانند سایر احساسات دیگر همچون غم، شادی و خشم بخشی از بیولوژی انسان بوده و برای بقای انسان لازم است و فوایدی هم دارد، ترس شخص را در برابر آسیب‌ها هوشیار کرده و کمی ترس در وجود انسان‌ها می‌تواند مفرح و عامل پیشرفت شخص شود .

وی با اشاره به اینکه وجود ترس، احساسی ناخوشایند اما طبیعی است که در واکنش به خطرات واقعی ایجاد می‌شود، بیان کرد: ترس را از اضطراب که معمولا بدون وجود تهدید خارجی رخ داده باید جدا دانست، ترس از ساز و کارهای بقا بوده و معمولا در پاسخ به یک محرک منفی خاص روی می‌دهد.

غیر منطقی ترین ترس ها؛ آشنایی با انواع فوبیا

سعیده امانی روانشناس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، نوع دیگر ترس را ترس از حیوانات ذکر کرد و گفت: وجود ترس‌های خفیف امری عادی بوده، زمانی مشکل آفرین می‌شود که شدت احساسات غیر طبیعی و به اجتناب از اشیاء یا موقعیت‌های خاص ایجاد شود. 

امانی با اشاره به اینکه برخی افراد از حیوانات می‌ترسند، بیان کرد: بعضی از افراد فوبی های خاصی نبست به حیوانات دارند، فوبی ترس غیرمنطقی در ارتباط با شیء یا موقعیت خاصی است در واقع خیلی افراد از چیزهای رایجی مانند عنکبوت‌ها و ارتفاعات می‌ترسند. 

وی عنوان کرد: هر چیز یا موقعیتی می‌تواند هدف فوبی را تشکیل دهد، افراد می‌توانند برای هر چیزی از رانندگی گرفته تا آمپول‌ها، فوبی داشته باشند. 

روانشناس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، چهار طبقه فوبی‌های خاص در افراد را شامل حیوانات، محیط طبیعی(توفان، آتش، ارتفاعات)، خون، جراحت و تزریق ذکر کرد. 

امانی خاطرنشان کرد: شایع‌ترین فوبی‌ها ترس ار حیوانات مانند مار، سگ، حشرات و موش است اما سایر ترس ها عبارتند از، ترس از فضاهای بسته، ترس از صحبت کردن در جمع که مانع حرکت و پیشرفت در فرد می‌شود. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان