خوش اخلاق ها در مصرف قهوه و نوشیدنی‌های انرژی زا زیاده روی نکنند

خط سلامت: قهوه و نوشیدنی های انرژی زا هر دو حاوی کافئین هستند ، محرکی که می تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد. مصرف بیش از اندازه کافئین می تواند باعث اضطراب ، بی خوابی و افزایش ضربان قلب شود.

خوش اخلاق ها در مصرف قهوه و نوشیدنی‌های انرژی زا زیاده روی نکنند

مصرف بیش از اندازه کافئین با تحریک یک حالت پیش از درد تحرک پذیری قشر مغز با سردردهای حاد و مزمن روزانه همراه می باشد. مطالعات روی نواجوانان ۱۵ تا ۱۶ ساله نشان داده که ارتباط قوی بین مصرف کافئین و رفتار خشونت آمیز و همچنین اختلالات سلوک وجود دارد.

به گزارش خط سلامت یک متخصص تغذیه بر محدود کردن استفاده از خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین برای کاهش استرس تاکید کرد.

مرجان عجمی افزود: برای حفظ سلامتی و کاهش استرس و اضطراب سعی کنید منابع حاوی قند و شکر مثل انواع شیرینی، آب میوه‌های سنتتیک، آب نبات، انواع نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های حاوی قند و یا شکر را محدود کرده و به جای آن منابع حاوی فیبر، میوه و سبزی و غلات کامل و سبوسدار استفاده کنید تا نوسانات قند خون که یکی از عوامل ایجاد استرس است را به حداقل برسانید.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد به مصرف قهوه و یا نوشیدنی‌های انرژی زا عادت دارند، ادامه داد: مصرف زیاد کافئین فارغ از اینکه از چه منبع و یا منابعی باشد می‌تواند باعث تغییرات خلق و خو شود و به ایجاد استرس، اضطراب و حتی افسردگی کمک کند.

عجمی با اشاره به اینکه برای کاهش دریافت کافئین، توصیه می‌شود قهوه را با چای سبز جایگزین کنید، گفت: چای سبز علاوه بر کافئین کمتر حاوی اسید آمینه‌ای به نام تیانین است که برای کاهش استرس و اضطراب مفید است؛ همچنین دریافت آب کافی و فعالیت فیزیکی روزانه به حفظ سلامتی و آرامش بیشتر کمک می‌کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: خبر آنلاین 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان