با این ۳ مهارت گفت و گوهای تان را موثر کنید

خط سلامت: افرادی که هنگام صحبت کردن با دیگران ارتباط چشمی خوبی برقرار می کنند و به شیوه ای واضح منظور خود را می رساند؛ معمولا روابط بهتری با دیگران دارند.

با این ۳ مهارت گفت و گوهای تان را موثر کنید

یکی از مهم ترین توانایی هایی که انسان را از سایر موجودات متمایز می سازد، قابلیت صحبت کردن است. رعایت برخی نکات ساده، هنگام صحبت کردن با دیگران باعث می شود کلام شما تاثیر گذارتر شود و احتمال سوء تفاهم کاهش پیدا کند.

به گزارش خط سلامت در این مطلب به معرفی 3 نکته ساده می پردازیم که به شما کمک می کند، هنگام صحبت کردن با دیگران موفق تر عمل کنید.

۳ مهارت کلیدی صحبت‌کردن

وقتی در یک جمع، از نوع حرف‌زدن و سخنرانی‌مان تعریف‌می‌کنند که در قدم اول، منظورمان را درک‌کنند. پس باید واضح صحبت کنیم و حرف‌مان را به اصطلاح نپیچانیم.

خوش‌صحبت هستید، اما تا چشم‌تان به جمعیت می‌خورد حرف‌زدن یادتان‌می‌رود؟ شما تنها نیستید و خیلی‌ها این حس را تجربه‌می‌کنند. اگر می‌خواهید در جمع دوستان خود در مدرسه یا جمع‌های بزرگ خوب حرف‌بزنید و همه از ارائه درسی یا سخنرانی‌تان تعریف‌کنند، باید یادبگیرید چطور بر حس منفی خود در زمان دیدن جمعیت غلبه‌کنید.

برای این کار باید کلمه‌های بیشتری یادبگیرید و بتوانید بعضی مهارت‌ها را با ارتباطات کلامی و بعضی دیگر را با مهارت‌هایی که در ادامه می‌گوییم یاد بگیرید تا سخنران بهتری شوید.

واضح حرف بزنید

وقتی در یک جمع، از نوع حرف‌زدن و سخنرانی‌مان تعریف‌می‌کنند که در قدم اول، منظورمان را درک‌کنند. پس باید واضح صحبت کنیم و حرف‌مان را به اصطلاح نپیچانیم. واضح حرف‌زدن باعث می‌شود بقیه که دارند حرف‌های ما را می‌شوند بفهمند دقیقا منظورمان چیست. چطور واضح حرف‌بزنیم؟ کلمه‌های مناسب، ساده و دقیق را برای انتقال حرف‌های‌مان انتخاب‌کنیم. برای تمرین می‌توانیم سخنرانی افرادی را که فن بیان‌بالایی دارند، ببینیم و آن را تمرین‌کنیم تا واضح‌تر صحبت‌کنیم.

 

اعتماد‌به‌نفس داشته باشید

یکی از رایج‌ترین فوبیاها، سخنرانی و حرف‌زدن در یک جمع بزرگ است. حتی بزرگ‎سالان هم این مشکل را دارند. این مشکل با تمرین و اعتمادبه‌نفس بالا حل می‌شود. می‌توانیم قبل از این که بخواهیم در جمع صحبت یا ارائه‌ای داشته‌باشیم حرف‌های خودمان را در جلوی آینه تکرارکنیم. این‌طور به خودمان ایمان‌می‌آوریم و مطمئن می‌شویم که در هنگام حرف‌زدن به تته‌پته نمی‌افتیم.

سعی‌کنیم صحبت‌کردن و سخنرانی را از جمع‌های کوچک شروع و کم‌کم جمع‌های بزرگ‌تر را تجربه‌کنیم. با این کار اعتمادبه‌نفس‌مان کم‌کم بالامی‌رود و در زمان صحبت راحت می‌توانیم توجه مخاطبان را به خود و سخنرانی‌مان جلب‌کنیم.

روان حرف‌ زدن و حاشیه نرفتن را تمرین کنید

وقتی قراراست سخنرانی‌کنیم، باید بتوانیم جمله‌هایمان را هوشمندانه تمام و جابه‌جا کنیم. استفاده از واژه‌های قوی و استدلال‌هایی که مخاطب را متقاعدمی‌کند، از دیگر ستون‌های سخنوربودن و روان حرف‌زدن است. همچنین باید کمتر از کلمات پرکننده استفاده‌کنیم. این کلمات مانند «امم»، «اوه»، «اِآِآِ» و ... هستند که وقتی بین جمله‌هایمان مکث‌می‌کنیم، ناخودآگاه سروکله‌شان پیدامی‌شود.

کلمه‌های پرکننده روی سخنرانی ما تاثیر منفی می‌گذارند؛ پس تا می‌توانیم باید آن‌ها را از گفتار خود حذف‌کنیم. برای این کار می‌توانیم یک‌بار صدای خود را ضبط‌کنیم تا بفهمیم در چه موقعیت‌هایی از این کلمات استفاده‌می‌کنیم.

چطور مهارت گفتاری‌ را تقویت کنیم؟

استفاده از یک‎سری نکات کمک‌می‌کند شنوندگان خود را درگیر‌کنیم. باید متن سخنرانی خود را آماده‌کنیم و اگر قراراست آن را در کلاس کنفرانس‌دهیم یا ارائه‌ای داشته‌باشیم آن را خلاصه، ساده و نکته‌وار بنویسیم. با آماده‌شدن متن، می‌توانیم تمرین و تکرارکردن را شروع‌کنیم. یادتان باشد حتی بزرگ‌ترین سخنوران تاریخ به یادداشت یا رونوشت نیازدارند.

برای تبدیل‌شدن به بهترین گوینده، باید آرامش مان را حفظ‌کنیم و اعصاب‌مان به هم ریخته نباشد.

خیلی‌ها به خاطر لکنت‌زبان یا نداشتن مهارت قید کنفرانس‌های کلاسی را می‌زنند، اما می‌توانیم این مشکل را با کمک یک گفتاردرمانگر حل و تجربه سخنرانی در جمع را به تجربه‌های خود اضافه‌کنیم.برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: فرارو

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان