بیماری سلیاک چیست و چه علایمی دارد؟

خط سلامت: بیماری سلیاک به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد مبتلا در مواجهه با گلوتن، دچار حمله‌ی خودایمنی می‌شود. در این حمله سلول‌های ایمنی بدن به بافت‌های خود فرد حمله می‌کنند. در اثر این حمله سلول‌های ایمنی به سلول‌های روده‌ی باریک حمله می‌کنند و با آسیب رساندن به پرزهای روده جذب مواد مغذی را کاهش می‌دهند.

بیماری سلیاک چیست و چه علایمی دارد؟

یکی از بیماری‌های گوارشی که چندان شایع نیست اما مشکلات زیادی برای مبتلایان به آن ایجاد می‌کند، بیماری سلیاک است. این بیماری از انواع بیماری‌هایی است که فرد نمی‌تواند نوعی ماده‌ی غذایی خاص را تحمل کند و با خوردن این ماده به مشکلات جدی برمی‌خورد.

به گزارش خط سلامت عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بیماری سلیاک، گفت: اغلب مبتلایان فاقد علامت‌های بالینی هستند.

امیر صادقی، با اشاره به اینکه بیشتر بیماری‌های گوارشی علامت و یا نشانه اختصاصی ندارند، افزود: این بیماری‌ها معمولاً از جمله بیماری‌های بدون علامت تلقی می‌شوند به طور مثال بیشتر مبتلایان به کبد چرب از بیماری خود اطلاعی ندارند، چون این بیماری علامت خاصی ایجاد نمی‌کند ضمن اینکه مبتلایان به عفونت‌های هلیکوباکترپیلوری و زخم‌های گوارشی تا زمانی که دچار عوارضی مثل خونریزی و انسداد نشوند و یا حتی در فاز‌های انتهای مبتلا به سرطان نشوند، بدون نشانه هستند.

فوق تخصص گوارش و کبد، درباره بیماری سلیاک نیز گفت: اغلب مبتلایان فاقد علامت‌های بالینی هستند.

وی اضافه کرد: چنانچه مبتلایان به بیماری‌های گوارشی تحت غربالگری و برنامه‌های تشخیصی زودهنگام غربالگری قرار نگیرند ممکن است در فاز نهایی بیماری، درمان بسیار پیچیده یا غیرممکن شود.

صادقی در ادامه اهمیت اجرای برنامه‌های تشخیص زودهنگام و غربالگری را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: عمده سرطان‌های دستگاه گوارش تا زمانیکه علامتی ندارند بدون تشخیص می‌مانند و زمانیکه علامت دار می‌شوند، اقدامات درمانی به اندازه کفایت کارساز و مؤثر نیست.  برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: مهر

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان