اگر دهان تان این بو را می دهد نشانه دیابت است

خط سلامت: آیا از روی بوی دهان می توان بیماری قند خون را تشخیص داد؟ آیا وجود ضایعه در ناحیه دهان، مانند آفت یا زگیل، نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است؟

اگر دهان تان این بو را می دهد نشانه دیابت است

آیا تغییر رنگ زبان نشانه یک بیماری خاص است؟ آیا وجود ضایعه یا بوی بد دهان نشانه ابتلا به بیماری های جدی، مانند مشکلات قلبی یا سرطان است؟

به گزارش خط سلامت متخصصان عقیده دارند وجود آفت یا زگیل در ناحیه دهان، علامت بیماری قلبی نیست و فقط ممکن است نشانه‌ ای از سرطان باشد که پس از انجام آزمایش‌ها مشخص می‌شود. اگر زگیل یا ضایعه ایجاد شده در ناحیه دهان مشکوک به سرطان باشد، بیمار را برای نمونه برداری ارجاع داده می شود. اگر بدخیم بود بیمار باید برای درمان حالا شیمی درمانی، رادیوتراپی یا درمان‌های دیگر اقدام کند.

تغییر دهان و دندان چگونه به تشخیص بیماری کمک می کند؟

بیماری‌هایی هستند که می‌توان آن‌‍‌ها را از طریق دهان و دندان تشخیص داد از جمله ایدز، هپاتیت یا علائمی از سرطان. اما اینکه از طریق رنگ زبان بتوان بیماری را تشخیص داد و گفت که رنگ زرد نشانه این بیماری است یا رنگ قرمز نشانه فلان بیماری است، از لحاظ علمی تایید نمی‌شود.

مطالعات جدید اعلام کرده‌اند که پوشش سفید روی زبان می‌تواند نشان‌دهنده برفک دهان یا کم‌آبی بدن باشد و ظاهر مودار یا خزدار زبان ممکن است نشان‌دهنده عدم ‌رعایت بهداشت دهان و دندان یا رشد بیش از حد باکتری‌ها باشد و ارزیابی رنگ‌های مختلف زبان و بیماری‌های مختلف هم از این طریق امکانپذر است. اما به دکتر زهرا بحرینیان متخصص تصویربرداری دهان و فک و صورت رنگ زبان نمی‌تواند نشانه بیماری باشد. او در پاسخ به سوالات به جزئیات بیشتری در این باره اشاره کرده است.

رنگ زبان چگونه به تشخیص بیماری‌های قلبی و سرطان‌ کمک می کند؟

بیماری‌ها از طریق رنگ زبان قابل تشخیص نیستند و این دیدگاه‌ها بیشتر در طب سنتی رواج دارد. اما واقعا اینکه بتوان بیماری‌های مهمی از روی رنگ زبان تشخیص داد چنین امری امکان‌پذیر نیست.

آی نمی‌توان رنگ زبان را به عنوان نشانه‌های احتمالی یک بیماری دانست؟

خیلی بیماری‌های دیگری هستند که می‌توان آن‌‍‌ها را از طریق دهان و دندان تشخیص داد. ایدز، هپاتیت یا علائمی از سرطان. اما اینکه از طریق رنگ زبان بتوان بیماری را تشخیص داد و به عنوان مثال این طور گفت که رنگ زرد نشانه این بیماری است یا رنگ قرمز نشانه فلان بیماری است، خیر چنین امکانی وجود ندارد.

زمانی پیش می‌آید که زبان سفید رنگ است یعنی اینکه بار زیادی روی آن است. اما این علائم را نمی‌توان به بیماری خاصی ارتباط داد. به عنوان مثال می‌توان آفت های مکرر یا عفونت‌های قارچی را تشخیص داد یا ضایعه روی زبان و لب به نشانه سرطان باشد، می‌توان با استناد به این نشانه‌های یک سری از بیماری‌ها را از طریق دهان تشخیص داد.

چه زمانی برای نمونه برداری اقدام کنید؟

زمان دیدن ضایعه، آفت یا برجستگی یا چیز اضافه‌ای در دهان برای نمونه برداری اقدام می‌کنیم.

هر نشانه می‌تواند مرتبط با کدام بیماری باشد؟

به عنوان مثال آفت‌های مکرری که در لثه یا دهان زده می‌شود یا یک جای خاص مرتب آفت می‌زند و خوب نمی‌شود. این می‌تواند بعدا تبدیل به سرطان شود.

زگیل علامت چیست؟

آن هم حتما به منظور تشخیص بیماری احتمالی باید پیگیری و نمونه برداری شود.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلای بیماری‌های دهانی 

به جز توصیه به روزی دو یا سه بار درست مسواک زدن، نخ دندان کردن و مراجعه سالانه به دندانپزشک، هیچ توصیه پیشگیری کننده دیگری نمی‌توانیم ارائه هیم.

مسواک و نخ دندان برای بهداشت دندان و دهان است اما بروز یک عارضه لزوما ربطی به بهداشت دهان و دندان ندارد. البته اگر فرد بهداشت دندان و دهان را رعایت نکند در معرض بسیاری از بیماری‌ها قرار می‌گیرد.

یک سری از بیماران هستند که لثه‌هایشان ورم کرده یا خونریزی لثه دارند. این عوارض به خاطر این رخ می‌دهد که آن‌ها مسواک نمی‌زنند یا جرم گیری به موقع انجام نمی‌دهند. در کشورهای پیشرفته جرم‌گیری هر ۶ ماه یکبار اجباری است و اگر کسی برای جرم گیری مراجعه نکند بیمه وی قطع می‌شود.

آیا بیماری قند را هم می‌توان با توجه به وضعیت لثه تشخیص داد؟

افردی که خونریزی لثه دارد یا دهانش بد بو است و بوی کتون یا استون می‌دهد، ممکن است نشان دهنده مراحل پیشرفته بیماری قند باشد، اگر قند خیلی بالا برود، بوی بد دهان شدت پیدا می کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: عصر ترکیه

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان