در زندگی چگونه به جنگ با سختی‌ها برویم؟

خط سلامت: انسان در سختی ساخته می‌شود گاهی آدمها مانند گیاهان نیاز به کود دارند و سختی‌ها و رنج‌ها مانند کود که زمینه رشد گیاه را را فراهم می کنند. باعث رشد انسان می شود. سختی‌ها مانع بزرگی است که عبور از آن شما را به فراتر از مرز ها سوق می‌دهد.

در زندگی چگونه به جنگ با سختی‌ها برویم؟

عمر انسان در مواجهه با ابدیت بسیار کوتاه است. اما طنز تلخ اینجاست که همین دنیا با فرصت اندک نیز مزرعه آخرت است.

به گزارش خط سلامت زندگی لحظه کوتاه بعد از نیستی است. انسان به محض اینکه چشم گشود نیستی پایان می‌پذیرد و هستی آغاز می‌شود. اما ابدیت با تولد انسان آغاز می‌شود.

انسان از رنج زیستن در امان نیست. باوجود اینکه سختی ها همیشه هست اما امید هم می‌تواند همراه سختی انسان را به منزل مقصود برساند تا جاییکه همه انسان‌های موفق پستی و بلندی‌های بسیاری در زندگی گذراندند.

شاید اصلا در خاطرتان نگنجد. فلان فرد موفق که با اقتدار روبه روی شما نشسته است.فلان رویداد ناگوار را از سر گذارنده است. حادثه اینقدر بزرگ بود که من و تو اگر بودیم شاید نمی توانستیم دوباره سر  پا شویم.

روزی امیرمومنان امام علی (ع)  در جمعی حضور داشت شخصی در جمعی برخاست و خطاب به امیرمومنان امام علی (ع) گفت ما در زندگی چگونه به جنگ با سختی‌ها برویم؛ حضرت در پاسخ به او چند راهکار می‌دهند ایشان می‌فرمایند:

اول- اینکه به مشکلات زندگی فرصت دهید تا با گذشت زمان کاهش یافته و برطرف شود؛ یعنی صبوری، شکیبایی و مدیریت زمان کردن راه مقابله قطعی با مشکلات است.

دوم- اینکه هنگام گرفتاری و مشکلات شرایط سخت‌تر و بدتر را در نظر بگیرید که تحمل شرایط موجود بر شما آسان شود.

سوم- اینکه دیگران را شاد کنید که غم در حین مشکل از دل ربوده شود و خداوند دل‌های شما را در مشکلات شاد کند.

چهارم- اینکه محرم راز و امین اسراری داشته باشید که مشکلات را با او در میان بگذارید تا تسکین خاطر و تسلای جان شما شود.

پنجم- اینکه نکات مثبت و زیبای زندگی خود را به خاطر آورید و به آن فکر و اندیشه کنید که در جوار و کنار این فکر مشکلات کم‌رنگ شود.

همچنان که امیر مومنان توصیه داشتند بسیاری از روان درمانگران نیز برای مبارزه با سختی راههای گوناگون پیشنهاد می دهند.

به خود یادآوری کنید که شما تنها نیستید

نخستین و مهمترین قدم این است که به خود یادآوری کنید شما تنها نیستید هستند عزیزانی که غم شما غم آنان است و این دلگرمی انسان را از فرو رفتن از غار تنهایی در امان نگه می‌دارد.

به سختی‌ها خوش آمد بگویید

انسان در سختی ساخته می‌شود گاهی آدمها مانند گیاهان نیاز به کود دارند و سختی‌ها و رنج‌ها مانند کود که زمینه رشد گیاه را را فراهم می کنند. باعث رشد انسان می شود. سختی‌ها مانع بزرگی است که عبور از آن شما را به فراتر از مرز ها سوق می‌دهد.

بر روی نکات مثبت تمرکز کنید

مغز انسان عادت تمرکز به تهدیدها و خطرات دارد متاسفانه انرژی منفی که اینروزها روانشناسان و مردم از آن نام می‌برند بخشی از جهان ما به شمار می‌رود. اما برای اینکه ساختار تکاملی جهان اطراف شما از بین برود باید در طول روز تمرکز خود را بر آنچه در مورد جهان اطراف شما مثبت و درست است معطوف کنید. دلایلی برای قدردانی از آنچه که در اطراف شما است ، بیابید.

بر احساسات خود برچسب بزنید

دکتر متیو لیبرمن دانشمند علوم اعصاب نشان داده  است که برچسب زدن بر احساسات ما باعث کاهش فعالیت عاطفی در مغزمان و باعث افزایش فعالیت در مناطقی از مغز که در ارتباط با تمرکز و آگاهی است، می شود.اگر در یک چالش عاطفی گیر افتاده بودید، بر احساس خود برچسب بزنید تا آن را به بخش تجربه مغزتان انتقال دهید. اینکار به شما امکان می دهد تا آگاهانه تر برخورد کنید و موارد جدیدی را انتخاب کنید.

در لحظه حضور داشته باشید

دانشمندان در تحقیقات خود دریافته‌اند افرادی که مدیتیشن می‌کنند در بخش هایی از مغز که مرتبط با تمرکز و آگاهی است نسبت به افرادی که مدیتیشن نمی‌کنند فعالیت بیشتری دارند.برای افزایش تمرکز و یافتن راه حل چالش‌ها و ایجاد زندگی مورد نظرتان وقتی را به خود اختصاص دهید و در خلوت بنشینید بدون حواس پرتی یا افکار خود تنها باشید.

کار را تا پایان انجام دهید

در این دنیا کسی نیست نخواهد به نتیجه دلخواه خود نرسد برای نتیجه گرفتن مهمترین اقدام انجام دادن کار است. مهم نیست که چقدر کارتان کوچک باشد، یک چالش برای خود تعیین کنید و آن را به اتمام برسانید.

ورزش کنید

ارتباط جسم و روان غیر قابل انکار است اختلال در سلامت جسم بر روان و اختلال روان برجسم غیر قابل انکار است. امروزه بر همگان ثابت شده است. شرکت منظم افراد در فعالیت های بدنی و ورزش ضمن پیشگیری از ابتلا به بیماری های جسمی و روحی ، زمینه مناسبی را برای افزایش کیفیت زندگی انسان فراهم می آورد.

ورزش عامل خودباوری – تقویت اراده و احساس موفقیت و شادابی است و تخلیله هیجانی و دوری از گوشه گیری و افزایش عزت نفس را بدنبال دارد.ورزش انسان را از حالت بی تفاوتی و افسردگی بیرون می آورد و باعث نشاط و امیدواری وی می‌گردد.

به دل طبیعت بروید

یک روز هم شده چهار دیواری خانه تان را رها کنید و به دل طبیعت بزنید مارک برمن روانشناس می‌گوید که تعامل با طبیعت باعث بهبود کیفیت زندگی و عملکرد بهتر مغز افراد می‌شود.

برای پیشرفت های خود جشن بگیرید

شاید امروز تجربه سختی را می گذرانید اما آسمان خدا همیشه برای شما یک رنگ نبوده و شما موفقیت های امیدوار کننده بسیاری داشتید سعی کنید لیستی از همه موفقیتهایی که در زندگی تان کسب کرده اید بنویسید.

هر زمان که یک پیروزی را تجربه کردید، بایستید و جشن بگیرید. این کار مغز شما را به سمت انجام کارهایی که منجر به احساسات لذت بخش در شما می شود ، سوق می دهد.

به دنبال آرزو ها و رویاهای جدید باشید

از دیگر کارهای که می‌تواند به شما کمک کند این است که لیستی از تمام موفقیت‌هایی که می‌خواهید در طول عمر خود به آن برسید، بنویسید. این کار به شما این امکان را می دهد که بر روی آنها تمرکز کنید.این کار دلیلی به شما می دهد تا از مشکلاتی که ممکن است در سفر زندگی برایتان پیش بیاید، عبور کنید.  برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان