۸ عادت ۶۰ ساله های باهوش

خط سلامت: افرادی که پس از پایان میانسالی و ورود به دهه 60 زندگی، همچنان باهوش و با درایت هستند، ویژگی های خاصی دارند که آن ها را از سایر افراد متمایز می سازد.

۸ عادت ۶۰  ساله های باهوش

سن برای برخی از افراد، واقعا یک عدد است! شاید تاکنون افرادی را در اطراف خود دیده باشید که در در دهه 60 زندگی خود ( که مرحله ورود به دنیای سالمندی است)، همچنان باهوش و با دقت هستند. 

به گزارش خط سلامت در این مطلب ۸  عادت روزانه افرادی را معرفی می کنیم که در دهه ۶۰ زندگی خود، همچنان باهوش  و با درایت هستند.

 همیشه در حال یادگیری‌اند

آیا تا به حال متوجه شده اید که چگونه به نظر می رسد باهوش ترین ذهن ها هرگز از یادگیری دست نمی کشند؟ دلیلی برای آن وجود دارد.

یکی از رایج ترین عادات کسانی که در دهه ۶۰ سالگی تیزبین و باهوش هستند، یادگیری مادام العمر است. آنها همیشه در حال مطالعه هستند، همیشه کنجکاو هستند، همیشه به دنبال اطلاعات جدید هستند.

مغز نیز مانند هر ماهیچه ای در بدن از ورزش منظم سود می برد. و یادگیری چیزهای جدید، چه یک زبان خارجی و چه نحوه نواختن یک آلت موسیقی، این تمرین ذهنی را فراهم می کند.

یادگیری مستمر فقط دانش را افزایش نمی دهد. همچنین حافظه را بهبود می بخشد، چابکی ذهنی را افزایش می دهد و حتی به تاخیر در زوال شناختی کمک می کند.

این کنجکاوی را زنده نگه دارید و ذهن خود را نیز تیز نگه خواهید داشت.

 فعالیت بدنی منظم

ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن یا حتی انجام یوگا جریان خون را تحریک می‌کنند که به نوبه خود عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. آنها همچنین به ترشح مواد شیمیایی در مغز کمک می کنند که برای حافظه و یادگیری مفید هستند.

تغذیه سالم

رژیم غذایی شما نقش بسزایی در حفظ وضوح ذهنی دارد. افرادی که در سال های آخر زندگی خود از نظر ذهنی چابک می مانند، اغلب از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی پیروی می کنند.

به عنوان مثال، توت ها سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که پیری مغز را به تاخیر می اندازند و حافظه را بهبود می بخشند. ماهی‌هایی مانند سالمون، قزل‌آلا و ساردین به‌خاطر اسیدهای چرب امگا ۳ خود معروف هستند که با سطوح پایین‌تر بتا آمیلوئید - پروتئینی که توده‌های مخربی را در مغز افراد مبتلا به آلزایمر ایجاد می‌کند، مرتبط است.

بنابراین، برای تیز نگه داشتن ذهن خود، به رژیم غذایی خود غذاهای تقویت کننده مغز بیشتری اضافه کنید. این فقط برای حفظ آمادگی جسمانی نیست؛ این همچنین در مورد تغذیه مغز شما با مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد بهینه است.

 تعامل اجتماعی منظم

انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است. تعامل منظم با دوستان، خانواده یا اعضای جامعه می تواند برای سلامت روان و توانایی های شناختی ما معجزه کند.

کسانی که تا دهه ۶۰ و بالاتر از آن تیزبین هستند، اغلب زندگی اجتماعی غنی دارند. آنها در گفتگوهای معنادار شرکت می کنند، در فعالیت های اجتماعی شرکت می کنند و روابط قوی را حفظ می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که مشارکت اجتماعی با خطر کمتر زوال عقل و عملکرد شناختی بالاتر مرتبط است. این تحریک ذهنی را فراهم می کند که مغز را فعال و درگیر نگه می دارد و در نتیجه حافظه و مهارت های شناختی را بهبود می بخشد.

به همین دلیل است که هرگز قدرت یک گفتگوی خوب یا یک خنده صمیمانه با دوستان را دست کم نگیرید. این فقط لذت بخش نیست؛ همچنین برای سلامت مغز شما مفید است.

طرز فکر مثبت

زندگی، بدون توجه به سن ما، می‌گذرد. کسانی که در سال‌های آخر عمرشان تیزبین و باهوش می‌مانند، یک سلاح مخفی دارند: طرز فکر مثبت.

آنها تصمیم می گیرند نیمه پر لیوان را ببینند و چالش های زندگی را با خوش بینی و انعطاف پذیری بپذیرند. آنها به قدرت تفکر مثبت و تأثیر آن بر وضوح ذهنی اعتقاد دارند.

وقتی با دید مثبت با مشکلات مواجه می شویم، استرس را کاهش می دهد و بهزیستی روانی را ارتقا می دهد. این فقط شاد بودن نیست؛ این در مورد پذیرش فراز و نشیب های زندگی است، دانستن اینکه هر تجربه فرصتی برای یادگیری و رشد است.

 ذهن آگاهی و مراقبه

تمرین تمرکز حواس و مدیتیشن با تقویت حافظه و بهبود تمرکز مرتبط است. همچنین به کاهش استرس کمک می کند، که می تواند به ویژه برای سلامت شناختی مضر باشد.

بنابراین، اگر به دنبال تیزبینی در دهه ۶۰ و بالاتر هستید، تمرکز حواس یا مدیتیشن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

خواب کافی

خواب یک ضرورت است، به خصوص برای مغز ما. کسانی که وضوح ذهنی خود را تا دهه ۶۰، ۷۰ و بالاتر از آن حفظ می کنند، مطمئن می شوند که خواب با کیفیت کافی دارند.

خواب زمانی است که بدن ما خود را ترمیم می کند و مغز ما خاطرات را تثبیت می کند. در واقع، کمبود خواب با کاهش عملکردهای شناختی از جمله توجه، حافظه بلند مدت و مهارت های تصمیم گیری مرتبط است.

مطمئن شوید که استراحت شبانه خوب را در اولویت قرار داده اید. این فقط سرحال بیدار شدن نیست؛ این همچنین در مورد دادن زمان از کار افتادگی به مغز است که برای هوشیار ماندن نیاز دارد.

 داشتن ثبات

ثبات بسیار مهم است. عادات ذکر شده در بالا مانند یک معجون جادویی کار نمی کنند. قدرت آنها در تکرار و ثبات نهفته است.

کسانی که در سال‌های آخر زندگی‌شان تیزبین و باهوش می‌مانند، هر چند وقت یک‌بار کتاب نمی‌خوانند. آنها این عادات را در برنامه روزانه خود گنجانده و به آنها پایبند هستند.

بنابراین، چه یادگیری چیز جدیدی باشد، چه از نظر بدنی فعال باشید یا خواب کافی، به یاد داشته باشید که ثابت قدم باشید. این اثر تجمعی این عادات روزانه است که به شما کمک می کند تا با بالا رفتن سن، وضوح ذهنی خود را حفظ کنید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: همشهری 

برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.
ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان