10 ویژگی افرادی که در خانواده ای با بی ثباتی مالی رشد کرده اند

خط سلامت: در مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد نشان داد که توانایی به تعویق انداختن لذت یکی از ویژگی‌های کارامد در افراد موفق است. آن‌ها می‌توانند در برابر وسوسه پاداش آنی مقاومت کنند و آن را برای لذتی بزرگ‌تر و منفعتی بیش‌تر به تعویق بیندازند.این رفتار، با اینکه پرورش آن سخت است، می‌تواند به فواید بلندت‌مدت شاخصی مثل سلامتی بهتر، نمرات بالاتر و ثبات مالی بیش‌تر منجر شود.

10 ویژگی افرادی که در خانواده ای با بی ثباتی مالی رشد کرده اند

وقتی پول کم است، سریع یاد می‌گیرید که از چیزهای غیرمادی لذت و رضایت کسب کنید. قدم‌زدن ساده در پارک، کتابی خوب یا اوقات باکیفیتی که با عزیزان‌ سپری می‌کنید اغلب ارزش بیش‌تری از یک شیء مادی گران دارد.

به گزارش خط سلامت بزرگسالانی که در دوران کودکی بی‌ثباتی مالی را تجربه کرده‌اند اغلب رفتارهای خاصی از خود نمایش می‌دهند. این رفتارها فی‌نفسه خوب یا بد نیستند بلکه صرفا تفاوت دارند.

کسانی که در خانواده‌هایی به لحاظ مالی بی‌ثبات رشد می‌کنند، شیوه‌های نگرش و تعاملات‌ خاصی را شکل می‌دهند و در بزرگسالی جهانی متفاوت دارند.

علتش آن است که تجربه‌های ابتدایی ما با پول، به خصوص در دورانی که کمیاب است، می‌تواند عمیقا روی رفتارها و نگرش‌های بعدی ما در زندگی اثر بگذارد.

رفتارهایی که حاکی از رشد یافتن در خانواده‌هایی با شرایط مالی بی‌ثبات است را بخوانید:

صرفه‌جویی می‌کنند اما لزوما خسیس نیستند

رشدیافتن در خانواده‌هایی که با بی‌ثباتی مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند می‌تواند مفهوم صرفه‌جویی را در ذهن افراد حک کند. برای این افراد هر یک سکه اهمیت دارد. این نوع ذهنیت و نگرش تا بزرگسالی آن‌ها را دنبال می‌کند و متوجه می‌شوید که در خرج کردن پول به شدت محتاط رفتار می‌کنند.

آن‌ها ارزش پول را می‌دانند و درک می‌کنند که نباید آن را هدر داد. آن‌ها پول‌شان را با وسواس خاصی بودجه‌بندی می‌کنند و همیشه به دنبال معامله‌هایی هستند که از خرج‌های بیهوده تهی باشد.

این نوع صرفه‌جویی ارتباطی به خساست یا خرید چیزهای ارزان ندارد؛ آن‌ها می‌خواهند از پول‌شان نهایت استفاده را بکنند تا اطمینان حاصل کنند امنیت مالی‌شان به خطر نمیفتد.

این رفتار عمیقا در تجربه‌های گذشته‌شان ریشه دارد و بازتاب مستقیم کشمکش‌های مالی است که در سال‌های رشدشان تجربه کرده‌اند.

مدبر و کاردان هستند

کسانی که در خانواده‌هایی با مشکلات مالی رشد می‌کنند اغلب حس کاردانی و تدبیرشان قوی است. وقتی خانواده به اندازه کافی پول ندارد سعی می‌کنید به روش‌های خلاقانه روی آورید تا بتوانید از عهده نیازهای‌تان بربیایید.

مثلا از روزنامه‌های قدیمی برای جلد کتاب و دفتر استفاده می‌کنید، باقی‌مانده غذا را تبدیل به غذایی دیگر برای روز دیگر می‌کنید یا لباس‌های پاره قدیمی را تعمیر می‌کنید.

این افراد در بزرگسالی تدبیر را به نحوی دیگر در زندگی خرج می‌کنند. مثلا به جای اینکه خیلی زود یک کالای برقی را جایگزین کنند، سعی می‌کنند آن را تعمیر کنند.

این رفتار صرفا برای پس‌انداز پول نیست، بلکه آن‌ها یاد می‌گیرند خودشان را سازگار کنند و از پول‌شان بیش‌ترین و بهترین استفاده را ببرند.

لذت را به تعویق می‌اندازند

بزرگسالانی که در خانواده‌های به لحاظ مالی بی‌ثبات رشد کرده‌اند، اغلب توانایی‌ قوی‌ای برای به تعویق انداختن لذت دارند. این عادت از روی نیاز در آن‌ها شکل گرفته، در جایی که میل باید به نفع نیازهای مهم‌تر به تعویق میفتاد.

در مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد نشان داد که توانایی به تعویق انداختن لذت یکی از ویژگی‌های کارامد در افراد موفق است. آن‌ها می‌توانند در برابر وسوسه پاداش آنی مقاومت کنند و آن را برای لذتی بزرگ‌تر و منفعتی بیش‌تر به تعویق بیندازند.

این رفتار، با اینکه پرورش آن سخت است، می‌تواند به فواید بلندت‌مدت شاخصی مثل سلامتی بهتر، نمرات بالاتر و ثبات مالی بیش‌تر منجر شود.

قدران چیزهای کوچک هستند

یکی دیگر از رفتارهای رایج در بزرگسالانی که در خانواده‌های به لحاظ مالی بی‌ثبات رشد کرده‌اند آن است که می‌توانند قدردان ساده‌ترین چیزها در زندگی‌شان باشند.

وقتی پول کم است، سریع یاد می‌گیرید که از چیزهای غیرمادی لذت و رضایت کسب کنید. قدم‌زدن ساده در پارک، کتابی خوب یا اوقات باکیفیتی که با عزیزان‌ سپری می‌کنید اغلب ارزش بیش‌تری از یک شیء مادی گران دارد.

این ذهنیت اغلب تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. این بزرگسالان از ساده‌ترین لذت‌ها و تجربه‌های زندگی بیش‌ترین لذت را می‌برند و به دنبال مالکیت اشیاء و کالاهای گران برای کسب لذت نیستند. این شیوه زیست می‌تواند حس غنائت و رضایتی ایجاد کند که با پول خریدنی نیست.

همدلی را در سطح عالی بلدند

تجربه بی‌ثباتی مالی در دوران کودکی اغلب به حس غنی‌تری از همدلی در بزرگسالی منجر می‌شود. وقتی خودت با سختی‌ها مواجه شده باشی در بزرگسالی می‌توانی حس شفقت نسبت به دیگران که در آن شرایط هستند را درک کنی. آن‌ها می‌دانند نداری چه حسی دارد و این درک باعث می‌شود همیشه دست‌شان را برای کمک به سوی دیگران دراز کنند.

تاب‌آوری دارند

حس خاصی از تاب‌آوری وجود دارد که ناشی از بی‌ثباتی مالی است. این حس ناشی از اجبار برای مقاومت و تاب‌آوری در دوران کودکی است.

رشد در خانواده‌هایی که به لحاظ مالی بی‌ثبات‌اند به این معنی است که آن‌ها طوفان‌های زیادی را تحمل کرده‌اند. این طوفان‌ها آن‌ها را تبدیل به افرادی کرده که راحت در برابر مشکلات سر خم نمی‌کنند. آن‌ها بدترین‌ها را به چشم دیده‌اند و می‌دانند چطور بقا پیدا کنند.

این تاب‌آوری چیزی بیش‌تر از مکانیزم بقاست. این رفتار شاهدی بر قدرت و سرسختی آن‌هاست. این خصیصه‌ای قدرتمند است که آن‌ها را قادر می‌سازد با شجاعت و اراده با چالش‌های زندگی مواجه شوند و نه صرفا نجات‌یافته بلکه جنگجو و مبارز باشند.

ترس از قرض دارند

ترس از قرض ناشی از رشد یافتن در خانه‌هایی است که به لحاظ مالی بی‌ثبات‌اند. نگرانی پیوسته درباره پول، استرس از صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده و ترس از از دست دادن خانه، نگرانی‌هایی است که پیوسته در میان آن‌ها دیده می‌شود.

این ترس در بزرگسالی به معنای نگرانی قوی نسبت به هر نوع قرضی ترجمه می شود. آن‌ها از کارت‌های اعتبار و وام‌های بانکی هراس دارند. آن‌ها تلاش می‌کنند که صرفا در محدوده و چارچوب ابزاری که در دست دارند زندگی کنند، حتی اگر به معنی کنار زدن هر چیز تجملی یا راحتی باشد.

این ترس گاهی می‌تواند محدودکننده باشد اما آن‌ها را در برابر تله‌های مالی محافظت می‌کند. این رفتار رایج برای کسانی که در موقعیت‌های مالی بی‌ثبات رشد کرده‌اند به مثابه یک مکانیزم دفاعی علیه تکرار این چرخه استفاده می‌شود.

در مدیریت پول‌شان به تقلا میفتند

جالب این است که با اینکه صرفه‌جویی می‌کنند و مهارت‌های خوبی را توسعه می‌کنند، اغلب نمی‌توانند پول‌شان را به درستی مدیریت کنند.

گمان می‌کنید که رشد کردن در خانواده‌های کم‌درآمد به صورت خودکار آن‌ها را تبدیل به جادوگران مالی می‌کند اما همیشه اینطور نیست.

فقدان مواجهه با مدیریت مالی صحیح و فقدان نقش مالی مثبت باعث می‌شود که آن‌ها ابزار مناسبی برای مدیریت مسائل مالی در بزرگسالی نداشته باشند.

معنایش این نیست که نمی‌توانند مهارت‌هایشان را مدیریت کنند. برعکس است. آن‌ها با هدایت درست و منابع می‌توانند در مدیریت امور مالی‌شان مهارت پیدا کنند. فقط ممکن است در شروع نیاز به هدایت داشته باشند.

ارزش زیادی برای آموزش و تحصیلات قائل هستند

بسیاری از بزرگسالانی که در خانواده‌های به لحاظ مالی بی‌ثبات رشد کرده‌اند، ارزش زیادی برای تحصیلات قائل هستند. آن‌ها می‌دانند که دانش و مهارت می‌تواند روی موقعیت مالی آینده آن‌ها اثر بگذارد.

آن‌ها اغلب آموزش و تحصیل را کلید خروج از موقعیت مالی بی‌ثبات می‌دانند. درنتیجه، آن‌ها بیش‌تر احتمال دارد که برای فرزندان خودشان تحصیل و آموزش را در الویت بگذارند.

این رفتار ناشی از این باور است که آموزش می‌تواند فرصت‌های شغلی آن‌ها را تضمین کند، درآمدشان را افزایش دهد و موقعیت مالی‌شان را در درازمدت تقویت کند.

برای شکست چرخه‌های منفی اراده دارند

این افراد تعارضات و سختی‌های زیادی را در زندگی تجربه کرده‌اند و اراده دارند شکلی از زندگی را بسازند تا برای خودشان و نسل‌ آینده‌شان متفاوت باشد.

آن‌ها به سختی کار می‌کنند، با پشتکار پول پس‌انداز می‌کنند و تصمیم‌های مالی خردمندانه اتخاذ می‌کنند. آن‌ها فقط برای زنده  ماندن اراده ندارند بلکه برای شکوفا شدن اراده دارند. این اراده نیروی قدرتمندی است که آن‌ها به ثبت موفقیت و ثبات مالی هل می‌دهد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: راهنماتو

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان