آیا نخوردن صبحانه باعث چاقی می شود؟

خط سلامت: مطالعات نشان داده اند که افرادی که صبحانه نمی خورند، در طول روز تمایل به خوردن بیشتر غذا دارند، که می تواند منجر به افزایش وزن شود.

آیا نخوردن صبحانه باعث چاقی می شود؟

اگرچه رابطه مستقیمی بین نخوردن صبحانه و چاقی وجود ندارد؛ با این حال تحقیقات نشان داده است افرادی که وعده صبحانه را حذف می کنند در طول روز احساس گرسنگی بیشتری را تجربه می کنن که باعث می شود بیشتر غذا بخورند؛ به این ترتیب زمینه برای افزایش وزن فراهم می شود.

به گزارش خط سلامت علاوه بر موارد مذکور، نخوردن صبحانه می تواند اثرات منفی دیگری بر سلامتی داشته باشد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

کاهش سطح انرژی و تمرکز

صبحانه به بدن شما سوخت مورد نیاز برای شروع روز را می دهد. بدون صبحانه، ممکن است احساس خستگی، ضعف و بی حالی کنید و تمرکزتان مختل شود.

افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها

مطالعات نشان داده اند که نخوردن صبحانه با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و برخی انواع سرطان مرتبط است.

سوء هاضمه و یبوست

نخوردن صبحانه می تواند منجر به ترشح اسید معده و یبوست شود.

بنابراین، اگرچه نخوردن صبحانه به طور مستقیم باعث چاقی نمی شود، اما می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. خوردن یک صبحانه سالم و متعادل می تواند به شما کمک کند تا روز خود را با انرژی شروع کنید، تمرکز خود را حفظ کنید و خطر ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش دهید.

نکاتی برای خوردن صبحانه سالم

از مواد غذایی مختلف استفاده کنید

صبحانه شما باید شامل پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده و فیبر باشد. برخی از گزینه های سالم صبحانه عبارتند از: تخم مرغ، ماست، جو دوسر، میوه، نان سبوس دار و کره بادام زمینی.

از خوردن صبحانه های شیرین و پرچرب خودداری کنید

این نوع صبحانه ها می توانند باعث افت قند خون و افزایش اشتها در اواخر صبح شوند.

طبق یک برنامه مشخص صبحانه بخورید

سعی کنید هر روز صبح در یک زمان مشخص صبحانه بخورید تا بدن شما به آن عادت کند. اگر برای خوردن صبحانه در صبح وقت ندارید، می توانید صبحانه را از شب قبل آماده کنید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان