آیا بیماران اسکیزوفرنی خطرناک هستند؟

خط سلامت :اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که بدون درمان مناسب می تواند الگوهای نگران کننده ای را در زندگی ایجاد کند.

آیا بیماران اسکیزوفرنی خطرناک هستند؟

برخی از پزشکان، روانشناسان و محققان تأیید خواهند کرد که اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اصلا خطرناک نیستند - در واقع، آنها احتمالاً قبل از آسیب رساندن به شخص دیگری به خود آسیب می زنند.

به گزارش خط سلامت اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که با دوره های مداوم یا عود کننده روان پریشانه مشخص می شود . علائم اصلی اسکیزوفرنی شامل توهم ، هذیان و اختلال تفکر است. علائم دیگر عبارتند از کناره‌گیری اجتماعی، کاهش ابراز عواطف و بی‌تفاوتی.

افسانه اول: افراد مبتلا به اسکیزوفرنی خطرناک هستند

شاید یکی از رایج ترین باورها در مورد اسکیزوفرنی این ایده باشد که افراد مبتلا به این اختلال خطرناک و خشن هستند، اما این ادعا نادرست است.با توجه به انجمن روانپزشکی آمریکا (APA)، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نسبت به افراد عادی رفتار خطرناکی ندارند. اگرچه ممکن است رفتار آنها غیرقابل پیش بینی باشد، اما این بدان معنا نیست که آنها به طور طبیعی مستعد خشونت هستند.

افسانه دوم: همه افراد مبتلا به اسکیزوفرنی علائم مشابهی را تجربه می کنند

فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی معمولاً اسکیزوفرنی را به عنوان یک اختلال روانی خشن پر از توهم و قطع ارتباط با واقعیت به تصویر می‌کشند. با این حال، این وضعیت دارای چند تغییر است که شامل اسکیزوفرنی آشفته، پارانوئید، کاتاتونیک است. هر یک از اینها با علائم متفاوتی متمایز می شوند.به عنوان مثال، فرد مبتلا به اسکیزوفرنی آشفته علائمی مانند گفتار یا رفتار نامنظم را تجربه می کند، در حالی که فردی که مبتلا به اسکیزوفرنی پارانوئید تشخیص داده می شود بیشتر احتمال دارد توهم داشته باشد و دچار هذیان شود.

افسانه سوم: اسکیزوفرنی اصلا قابل درمان نیست

بسیاری بر این باورند که اسکیزوفرنی به دلیل علائم آن و روش های اغراق آمیز آن در رسانه ها قابل درمان نیست. برعکس، چندین روش درمانی برای توانبخشی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و کمک به آنها برای داشتن زندگی سالم استفاده می شود.

بسیاری از بیماران داروهای ضد روان پریشی مصرف می کنند و انواع مختلفی از روان درمانی ها مانند درمان شناختی رفتاری را انجام می دهند. برخی دیگر تحت تحریک عمیق مغز قرار می گیرند. بسته به نیاز فرد، پرسنل درمان را برای ایجاد بهترین نتیجه در بهبودی موفق فراهم می کنند.

هالیوود و اسکیزوفرنی

در فیلم‌ها، آدم بد همیشه هیستریک، نابجا یا از سلامت روانی ناسالم، هذیان‌ها یا یک بیماری جدی رنج می‌برد.

هالیوود، بسیاری از برنامه های تلویزیونی و فیلم ها بیماری های روانی و افراد مبتلا به اختلالات مربوط به اسکیزوفرنی را با دیدی منفی به تصویر می کشند. در حالی که این آثار هالیوود ممکن است سرگرم کننده باشند، واقعیت این است که آنها در واقع به شما اطلاعات نادرست در مورد حقیقت پشت اسکیزوفرنی  و سایر شرایط سلامت روانی می دهند.

اسکیزوفرنی اغلب روی پرده نمایش داده می شود، با شخصیت اصلی که رفتار خشونت آمیزی از خود نشان می دهد و به شیوه های فوق العاده خطرناکی برای خود و دیگران رفتار می کند.

متأسفانه افزایش سطح پرخاشگری، خشونت و تکانشگری که در شخصیت های تلویزیونی و فیلم های مبتلا به اسکیزوفرنی یافت می شود،  غیرواقع بینانه هستند.

حقیقت در مورد بیماران اسکیزوفرنی

برخی از پزشکان، روانشناسان و محققان تأیید خواهند کرد که اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اصلا خطرناک نیستند - در واقع، آنها احتمالاً قبل از آسیب رساندن به شخص دیگری به خود آسیب می زنند. علاوه بر این، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر قربانی می شوند تا مجرم. آنها همچنین به دلیل انگ مرتبط با اختلالشان بیشتر احتمال دارد افسردگی و انزوا را تجربه کنند.

توهمات و هذیان ها ممکن است باعث پرخاشگری فرد مبتلا به اسکیزوفرنی شود، اما درمان مناسب و دارودرمانی می تواند از این امر جلوگیری کند. افرادی که هنوز تشخیص نگرفته اند - یا از درخواست کمک امتناع می ورزند - در معرض خطر بیشتری از قربانی شدن، خشونت یا آسیب به خود هستند. به همین دلیل بسیار مهم است که به دنبال درمان باشند.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اشتباه درک می شوند

اسکیزوفرنی یک بیماری است . افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ترجیح نمی دهند علائمی را که آزارشان می دهد تجربه کنند. آنها سزاوار شفقت ما هستند.

بیشتر بیماران اسکیزوفرنی از یک فرد معمولی خشن تر یا خطرناک تر نیستند. با این حال، ارتباط قطعی بین سوء مصرف مواد و خشونت وجود دارد . خطر اینکه فردی در صورت اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به شما آسیب برساند بسیار بیشتر از اسکیزوفرنی است.

هرچه بیشتر در مورد این اختلال بیاموزید، بیشتر می توانید به شکستن انگ و پایان دادن به کلیشه های ناشی از تشخیص اسکیزوفرنی کمک کنید. اکثر افراد مبتلا به این اختلال به سادگی می خواهند که با آنها به طور مساوی رفتار شود و عشق و حمایت اعضای خانواده و دوستان خود را تجربه کنند.

عواقب احتمالی اسکیزوفرنی درمان نشده

اسکیزوفرنی را نباید ساده گرفت. اگر درمان نشود، می تواند اثرات مخربی بر سلامت روان، سلامت جسمی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد داشته باشد. علاوه بر این، علائمی مانند هذیان، رفتار بی پروا و افکار خودکشی می تواند منجر به آسیب رساندن به خود یا حتی مرگ شود.

اما به دلیل انگ ناشی از این بیماری، تنها حدود نیمی از کسانی که تشخیص داده می شوند، درمان را انتخاب می کنند. بیایید از نزدیک به عواقب اسکیزوفرنی درمان نشده نگاه کنیم و انگ را بشکنیم تا کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته اند شهامت جستجوی کمک را داشته باشند.

اثرات بر سلامت روان

اگر اسکیزوفرنی درمان نشود، سلامت روان فرد می تواند بدتر شود. علائم این بیماری می تواند شدیدتر شود و بیمار ممکن است دچار وسواس، اضطراب یا افسردگی شود. افکار خودکشی نیز ممکن است رخ دهد و هرگز نباید آنها را نادیده گرفت. میزان خودکشی های اسکیزوفرنی بسیار بیشتر از جمعیت عمومی است.

اثرات بر سلامت جسمانی

اگرچه اگر اسکیزوفرنی درمان نشود، انتظار می رود که سلامت روان تحت تأثیر قرار گیرد، اما اثرات کمتر شناخته شده آن بر بدن و مغز می تواند به همان اندازه ویرانگر باشد.

بررسی سیستماتیک داده‌های جمع‌آوری‌شده از مطالعات متعدد نشان می‌دهد که روان‌پریشی درمان‌نشده ممکن است اثراتی بر ساختارهای مغز داشته باشد . این می تواند منجر به آسیب مغزی و از بین رفتن ماده خاکستری شود.

اثرات اجتماعی و اقتصادی اسکیزوفرنی

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی درمان نشده بیشتر احتمال دارد که الکل و مواد مخدر مصرف کنند و از نظر اجتماعی از دیگران کناره گیری کنند. اینها مکانیسم‌های مقابله‌ای هستند که به آنها کمک می‌کند تا با زندگی کنار بیایند، اما می‌توانند به راحتی منجر به تبدیل شدن آنها به قربانیان جنایات خشونت‌آمیز، تلاش برای یافتن و حفظ شغل و فقر و بی‌خانمان شدن شوند.برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان