5 مشکل رایج زن و شوهر ها را بشناسید + کدام مشکل شماست

خط سلامت: چرا ازدواج اینقدر سخت است؟ ازدواج و روابط پیچیده هستند زیرا مانع اصلی آنها عدم ارتباط با یکدیگر است که مستلزم ارتباط مداوم، تلاش و سازش است.

5 مشکل رایج زن و شوهر ها را بشناسید + کدام مشکل شماست

رابطه نیز دشوار است زیرا ممکن است گاهی غیرقابل پیش بینی و پیچیده باشند. زندگی کردن بدون مشکل غیر ممکن است و فقط میزان مشکلات است که کمتر و یا بیشتر می شود. حتی خوشبخت ترین زوج ها نیز در زندگی خود به مشکل برمی خورند.

به گزارش خط سلامت معمولا دوران بعد از ازدواج و روزهای اول زندگی دورانی است که یک زن و مرد از نظر عاطفی و احساسی بیشتر به مشکل برمی خورند و بعد از مدتی که با خصوصیات اخلاقی هم آشنا می شوند مهارت کنترل احساسات یکدیگر را پیدا می کنند و از این بابت بسیار خوشحال می شوند.

رایج ترین مشکلات زندگی زناشویی:

اهمیت ندادن به خانواده توسط یکی از زوج‌ها

بها دادن به خانواده باعث حفظ و بقای آن می شود. اگر واقعا می‌خواهید در زندگی، عشق را حفظ کنید، این ارتباط را با امنیت از بین نبرید و آن را در مرکز اولویت و توجه خود قرار دهید؛ در عمل هم به این موضوع اهمیت دهید.

راه حل این مشکل:

بخاطر آوردن کارهایی که در روزهای اول آشنایی یکدیگر انجام می دادید و تکرار آنها خالی از لطف نیست. مثلاً می توانید از هم قدردانی کنید، از همسرتان تعریف کنید، در طول روز باهم تماس بگیرید و به هم ابراز علاقه کنید.

همان‌طور که برای کارهای مهم برنامه‌ریزی می‌کنید، تاریخ و ساعت مشخصی برای باهم‌بودن‌تان تعیین کنید. به همسرتان احترام بگذارید و از عبارت «متشکرم» استفاده کنید تا همسرتان بداند که هنوز هم برای شما مهم است.

کمرنگ شدن روابط عاطفی

تفاوت های رفتاری ناشی از تربیت شما و همسرتان در دو خانواده متفاوت ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهم و مختل شدن رابطه عاطفی تان شود. هریک از زوجین فکر می کنند دیگری او را دوست ندارد. وقتی یکی از آنها ناراحت شود، صدایش را بالا می برد و این داد زدن او باعث می شود که دیگری از دست وی دلخور شود.

راه حل این مشکل:

برای مقابله با فریاد زدن طرف مقابل، ابراز مداوم عشق چاره کار است. فریاد زدن ممکن است در واقع درخواست کمک باشد. شاید فرد با این رفتار می خواهد بگوید راهی برای برطرف کردن نیازهایم ندارم، تحت فشارم و دارم کنترلم را از دست می دهم.

قدرناشناسی:

بیشتر آقایان به علت مشغله کاری فراوانی که دارند از ابراز محبت و قدردانی از همسرشان غافل می شوند. چنانچه احساس کنیم همسرمان به تلاش های ما توجهی ندارد، یا حتی بدتر، فقط ما را به علت کارهایی که انجام نداده ایم، سرزنش می کند، علاقه مان را به انجام آن کارهایی که روابطمان را شکوفا می کند، از دست خواهیم داد و دلخور و تحریک پذیر می شویم. درنهایت هم این احساس به ما دست می دهد که قدرمان را نمی دانند.

یکی از شایع ترین مشکلات در ازدواج، ندانستن قدر همسر و کاهش حساسیت به نیازهای او در طول زمان است. بدون اینها فرد شروع به احساس تنها بودن، نادیده گرفته شدن و قدرنشناسی می کند.

راه حل این مشکل :

راه حل این مشکل چندان سخت نیست. با دادن یک هدیه یا یک تشکر ساده سپاسگزاریتان را نسبت به همسرتان نشان دهید. برای بهبود رابطه تان وقت بگذارید، به عنوان نمونه قراری برای رفتن به یک رستوران بگذارید.

ممکن است آنقدر نسبت به همسرتان دلخور و خشمگین باشید که سپاسگزاری او برایتان مشکل باشد. حتی اگر این چنین است توصیه این است که سپاسگزاری تان را انجام دهید.

هر بار با انجام این کار دیوار دلخوری و خشم اندکی پایین می آید. همچنین با به یاد آوردن چیزهایی در همسرتان که زمانی دوست داشتید و گفتن آنها به او و چیزهایی در رفتار او که شما را آزار می دهد در یک زمان آرام، صمیمیت خودتان را با همسرتان بیشتر کنید.

خیانت کردن یکی از زوجین

تعداد مردان خیانتکار به‌ مراتب از زنان خیانتکار بیشتر است. این قبیل افراد دلایل متعددی برای توجیه اقدام غیر‌اخلاقی خود ذکر می‌کنند.

عده‌ای بیماری و ناتوانی جسمی یا روحی همسرشان را بهانه می‌کنند و عده‌ای دیگر انسان‌های خودشیفته و مغروری هستند که فکر می‌کنند همسرشان به خیانت آنها پی نخواهد برد.

کارشناسان معتقدند کسانی که به لحاظ اقتصادی به همسران شان وابسته‌اند، بیشتر در خطر اقدام به خیانت قرار دارند. آمارها نشان می‌دهد چنانچه سطح درآمد یک مرد از همسرش پایین‌تر باشد، احتمال ارتکاب خیانت از سوی او به‌ مراتب بیشتر از عکس این حالت است. شاید علت این باشد که جامعه به مردان می‌آموزد مرد باید نان آور خانه باشد.

راه حل این مشکل :

امید است مرد یا زن خیانت دیده همسر خیانتکار را ببخشد و این بحران هر چند سخت از سر گذرانده شود. در این موارد مراجعه به مشاور خانواده نیز توصیه می‌شود

پنهان کاری و دروغ گفتن:

برخی از افراد دروغ‌‌های کوچکی می‌گویند، چون به این ترتیب می‌توانند خود را از خطر درامان نگه دارند. این یعنی طرف مقابل شما ظرفیت پذیرش حقیقت را ندارد و با شنیدن واقعیت‌ها یا از کوره درمی‌رود یا اظهار ناراحتی شدید و افسردگی می‌کند یا اینکه اگر مساله به خود شما ربط داشته باشد ممکن است او با خشونت یا رفتاری آسیب زننده با شما برخورد کند. پنهانکاری همواره با ترس آشکار شدن همراه است. پس در واقع شما هرگز در امان نیستید. اگر مساله‌ای خارج از تحمل شریک شماست این مشکل شخصی اوست و راه‌حل آن بدون شک پنهانکاری، دروغ و وارونه کردن واقعیت‌ها نخواهد بود.

راه حل این مشکل :

چنانچه ریشه های دروغ در زندگی شخصی شما رخنه کرد بدانید که اساس زندگی شما هم متزلزل خواهد شد. شما باید بدانید که اگر راستگویی شما به دیگری جراحتی وارد کند بازهم ارزشمند است.

در سال‌های اول درک و شناخت ناقص از هم باعث می شود که افراد نسبت به هم اعتماد نداشته باشند و هر از چندگاهی چیزهایی از گذشته یا حال را پنهان کنند. اما یک رابطه خوب با هیچ آدمی با دروغگویی بهتر نمی‌شود.

هرگز نمی‌توانید با یک دروغ در خودتان یا دیگری احساس مثبت ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید راست بگویید حداقل سکوت کنید. اگر دلیلی برای دروغ گفتن وجود ندارد تمرین کنید تا این عادت را از سرتان بیندازید.

اگر دلیلی برای دروغگویی وجود دارد به جای کار کردن روی دروغ‌های بهتر و موثرتر روی حل مشکل کار کنید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان