نحوه تمیزکردن و شستشوی کفپوش پارکت

خط سلامت: رعایت برخی نکات ساده هنگام تمیز کردن پارکت، از خراب شدن آن ها جلوگیری می کند و طول عمر پارکت ها را افزایش می دهد. برای آشنایی با بهترین ترفندهای تمیز کردن پارکت با ما همراه باشید.

نحوه تمیزکردن و شستشوی کفپوش پارکت

تمیز کردن پارکت، فوت و فن خاص خود را دارد. برای مثال معمولا توصیه می شود برای جلوگیری از تخریب پارکت ها از صابون و دیگر مواد تمیز کننده حاوی مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید.

به گزارش خط سلامت در این مطلب به معرفی چند ترفند خانه داری جالب می پردازیم که به شما کمک می کند پارکت ها را بهترین شکل ممکن تمیز و درخشان کنید؛ با ما همراه باشید.

ترفندهایی برای تمیز کردن پارکت

ابتدا نوع پارکت را مشخص کنید

برای تشخیص تفاوت، فقط انگشت خود را روی کف بمالید. حتماً این کار را روی کف تمیز انجام دهید. اگر هیچ لکه ای به نظر نرسید، کف مهر و موم شده است.

اگر لکه ایجاد شد، کف اتاق یک آب بندی نافذ، روکش روغن، روغن جلا و لاک یا غیره دارد و سپس واکس می خورد و در کل توجه کنید که کف اتاقتان به خوبی نصب شده باشد.

محافظت از پارکت در مقابل خاک و دوده

از پارکت های مات در نزدیکی در ورودی تان استفاده کنید شما با این کار می توانید زمان تمیز کردن آن را کاهش دهید.

پارکت مات را هم بیرون و هم در داخل درهای خارجی قرار دهید تا بتوانید کثیفی را کاهش دهید.

ذرات ریز مانند خاک می توانند مانند کاغذ سنباده عمل کنند و پارکت شما را خراش دهند. با قرار دادن یک پادری در هر ورودی و تشویق اعضای خانواده و مهمانان برای پاک کردن پای خود، بیشتر کثیفی و دوده روی پادری به تمیز کزدن اتاق و کف ها کمک می کنید.

در هوای برفی یا بارانی، از یک منطقه پاک سازی کفش یا بوت برای جلوگیری از آسیب ناشی از آب و برف استفاده کنید. جلوگیری از این علائم با استفاده از محافظ های زیر مبلی ها و با استفاده از قالیچه ها در مناطق بازی برای اطمینان از اینکه اسباب بازی های کودکان زمین را خراش نمی دهند.

جارو کردن روزانه برای تمیز کردن پارکت ها

ممکن است به نظر کمی قدیمی برسد، اما بهترین راه برای تمیز کردن کف پارکتی چوبی، هر روز جارو کردن با کیفیت بالا و یا استفاده از یک پارچه میکروفایبر است. اگر جارو زدن کافی نبود و یا لبه ها و گوشه به کمی نظافت بیشتر نیاز داشتند، جارو برقی را بیرون بکشید.

استفاده از محصولات شوینده مناسب

در صورت امکان، از محصولات تمیز کننده توصیه شده توسط تولید کننده کفپوشتان استفاده کنید.در برخی موارد، عدم پیروی از توصیه ها می تواند منجر به قطع ضمانت شما شود.اگر معلوم نشده است که پارکت تان از چه نوعی است و یا نوع محصول مناسب را نمی دانید، از یک پاک کننده کف چوبی های عمومی استفاده کنید.

همیشه پاک کننده را ابتدا در یک گوشه تاریک، مانند کمد یا آبدارخانه، امتحان کنید تا مطمئن شوید که برای شما محصول مناسبی است.

هرگز از چیزی با محصولاتی که دارای مواد مومی و یا محصولات نفتی است، استفاده نکنید، مگر اینکه مطمئن شوید که پارکت شما یک روکش از جنس مومی دارد (این دیگر رایج نیست). واکس و روغن در واقع خاک را نگه می دارد و سپس وقتی روی آن گام برمی دارید، سطح آن را خراش خواهد داد.

همچنین، اگر از یک واکس یا روغن استفاده می کنید، می تواند قابلیت بازی کردن و پوشش دادن کف زمین را از بین ببرد - یک پاک کردن کامل می تواند برایتان مورد نیاز باشد، چون این کار به درستی حفظ نخواهد شد و پارکت را به درستی تمیز نخواهد کرد.  برخی تولید کنندگان پارکت، اکنون تمیز کننده برند خود را پیشنهاد می کنند.

گرد و غبار و کثیفی بر سر تی ها مثل کاغذ سنباده عمل می کند و باید از استفاده از آنها اجتناب کرد. مطمئن شوید که از یک جارو تمیز با سر خشک و یا تی میکروفایبر برای تمیز کردن استفاده می کنید.

ترفندهایی برای تمیز کردن سریع لکه ها

هر گونه لکه را با استفاده از یک پارچه نرم، خشک و یا کمی مرطوب پاک کنید. از لبه های لکه شروع کنید و به سمت مرکز حرکت کنید. دقت کنید که کف اتاق پس از تمیز کردن خشک شود.

وقتی که کف پارکت های چوبی به یک تمیز کاری کامل نیاز دارند، یک سطل آب و تی مرطوب بردارید.

از حوله مرطوب روی زمین استفاده کنید و مطمئن شویدکه از یک تی کاملاً بدون آب ستفاده می کنید.کف اتاق را خیس نکنید - این می تواند سطح رطوبت را تغییر دهد و در طول زمان باعث ایجاد بستری برای منبسط شدن چوب شود، که منجر به خراب شدن می شود.

نکاتی برای حفظ و مراقبت پارکت در خانه

پارکت نمی تواند رطوبت و یا آب را تحمل کند، بنابراین همیشه مطمئن شوید که هیچ چیز روی زمین ریخته نمی شود و اگر این اتفاق بیافتد، سریعاً آن را تمیز کنید.

بهتر است در ساخت دستشویی و آشپزخانه ها با کف پارکت اجتناب شود، این دو محل معمولاً در معرض گرما و یا رطوبت زیاد قرار دارند.

اگر خانه شما واقعاً در معرض نور خورشید قرار دارد، باید پرده ها را بر روی کف پارکت پوش بالای خورشید قرار دهید. نور آفتاب می تواند درخشش کف پارکت را از بین ببرد.

فراموش نکنید که پارکت خود را با چند فرش زیبا تزیین کنید تا تمام سطح آن زیر پا نباشد.

وقتی اسباب و اثاثیه تان را جابجا می کنید، به شدت آنها را به اطراف هل ندهید و از یک عضو دیگر خانواده کمک بگیرید و آن را کمی بالاتر از سطح زمین بلند کنید.

همیشه کف پارکت را بدون گرد و خاک نگه دارید، با جارو برقی یا جارو دستی.

از تی اسفنجی مرطوب و یا یک تکه پارچه برای تمیز کردن کف پارکت استفاده کنید؛ برای تمیز کردن کفپوش چوبی به یک اسفنج مرطوب نیاز ندارید. فقط مطمئن شوید که آن را به سرعت با یک تکه پارچه خشک، خشک می کنید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: نمناک

برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.
ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان