در مورد حسادت چگونه با فرزندان تان صحبت کنید؟

خط سلامت: حسادت یکی از احساساتی است که افراد در هر سنی ممکن است آن را تجربه می کنند. کودکان درست مانند بزرگسالان ممکن است به حال همسالان خود غبطه بخورند و حسادت را تجربه کنند.

 در مورد حسادت چگونه با فرزندان تان صحبت کنید؟

حسادت یکی از رایج ترین احساساتی است که کودکان ممکن است آن را تجربه کنند. بسته به ویژگی های شخصیتی، کودکی با روانرنجوری بالا ممکن است بیشتر از همسالان خود، احساسات منفی مانند حسادت را تجربه کند. 

به گزارش خط سلامت در این مطلب بهترین شیوه برخورد با حسادت کودکان را معرفی می کنیم؛ با ما همراه باشید.

هنرمندان در طول تاریخ چگونه حسادت را ترسیم کردند؟

 در اوایل قرن چهاردهم میلادی جوتو دی بوندونه نقاش، دیوارنگار و معمار سبک نقاشی گوتیک و بیزانسی که نقطه آغازین توسعه هنر غرب به شمار می‌رود ماموریت پیدا کرد تا  فضای داخلی کلیسای کوچک اسکرووینی در پادوآ را تزئین کند.

او همراه با چندین تصویر ترسناک از جهنم مجموعه‌ای از نقاشی‌ها را خلق کرد که فضایل و رذایل را به تصویر می‌کشید. یکی از قابل توجه‌ترین آن آثار به نمایش کشیدن مفهوم حسادت بود. جوتو حسادت را در قالب پیرزنی زشت با گوش‌های شل و ول و شاخ‌هایی که از سرش بیرون آمده به تصویر کشید.

یک مار چاق از دهان آن پیرزن بیرون آمده و چشم به چشم او به اطراف می‌پیچد. در یک دست پیرزن کیسه سکه است و دست دیگرش چنگال و پنجه مانند است. پیرزن به گونه‌ای نقاشی شده که شبیه مجسمه در سایه‌های خاکستری (تکنیکی به نام گریسای) باشد. تنها رنگ موجود  در اثر رنگ شعله‌های قرمز روشنی است که در لبه‌های لباس گونی مانند او به چشم می‌خورد.

هدف از خلق آن اثر این بود: یک درس اخلاقی به یاد ماندنی برای جماعتی با سواد محدود مبنی بر آن که انسجام آنان به عنوان یک جامعه توسط اقدامات افراد حسود مورد تهدید قرار داشت. حسادت مانند آتش می‌سوزاند.

حسادت در کودکان

کودکان به طور خاص مستعد حسادت ورزیدن هستند و از خود می‌پرسند: چرا پسر عموی من چیز‌های باحال تری در مقایسه با داشته‌های من دارد؟ چرا دوستم تنقلات بهتری در مقایسه با تنقلات من دارند؟

چنین احساساتی می‌توانند هم، چون آتش سوزاننده باشند و ما را نسبت به آن چه داریم نابینا سازند. این احساسات هم چنین می‌توانند باعث رفتار ناخوشایند شوند. بسیاری از قلدری‌ها با حسادت پیوند خورده اند.

به علاوه، ما در عصری زندگی می‌کنیم که به طور خاص باعث رشک ورزیدن می‌شود به ویژه به دلیل وجود رسانه‌های اجتماعی ما می‌بینیم که دیگران تا چه اندازه از ما زیباتر، با تناسب اندام بیش تر، محبوب تر، ثروتمندتر، عاشق‌تر و اهل سفرتر هستند. این موارد در هر لحظه در مقابل چشمان مان ظاهر می‌شوند.

بهترین روش برای برخورد با حسادت کودکان

نمی‌توان با اطمینان خاطر گفت که تصویر ترسیم شده جوتو از حسادت بهترین نقطه به منظور آغاز توصیف حسادت برای یک کودک باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که با کودک صحبت کنید تا احساس حسادت ورزی اش برطرف شود.

از او بپرسید چه احساسی دارد و از او بخواهید توضیح دهید چرا حسادت می‌ورزد تا به شما بگوید چه چیزی می‌خواهد. کودک را وادار کنید به این فکر کند آیا چیزی که می‌خواهد به او لذت موقت می‌بخشد یا شادی طولانی مدت.

از او بخواهید به این فکر کند که آیا شخصی که به او رشک می‌ورزد واقعا چیزی بیش‌تر از او دارد یا خیر و اگر بیش‌تر داشتن را نه صرفا دارایی بلکه عشق، سرگرمی و رفاه قلمداد کنیم آیا فردی که کودک به او حسادت می‌کند واقعا شایسته مورد حسادت واقع شدن خواهد بود. هدف در اینجا باید کمک به رهایی نگاه کودک باشد.

مهم است که کودکان توضیح دهیم حسادت یک حس کاملا طبیعی است همه ما آن را احساس می‌کنیم و جای خجالت ندارد. مهم آن است که با حسادت چه خواهید کرد. حسادت در مورد میل است و می‌تواند یک محرک باشد و باعث شود برای به دست آوردن چیز‌هایی که می‌خواهیم بیش‌تر تلاش کنیم. با این وجود، اکثر ما صرفا آن را همانند خشم درونی می‌سازیم. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: فرارو

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان