علائم و عوارض رقیق شدن خون را بشناسید

خط سلامت: خونِ خیلی رقیق؛ یعنی خونی که پلاکت پایینی دارد. پلاکت یک ماده طبیعی است که به خون کمک می‌ کند تا منعقد شود. خونی که رقیق باشد بند نمی‌ آید و این می‌ تواند به خاطر وضعیت های مختلف یا پاسخ به دارو های رقیق کننده خون اتفاق بیفتد و خطرناک است، زیرا بند نیامدن خونریزی باعث می‌ شود تا فرد گاهی اوقات از حال برود.

علائم و عوارض رقیق شدن خون را بشناسید

برخی از موارد وجود دارد که می‌تواند منجر به کاهش سطح پلاکت شود. به عنوان مثال، مغز استخوان شخص ممکن است پلاکت‌های کافی نداشته باشد و یا بالعکس می‌تواند مقدار فراوانی پلاکت تولید کند، اما در بدن مدت زمان زیادی دوام نمی‌آورند.

به گزارش خط سلامت خونِ خیلی رقیق؛ یعنی خونی که پلاکت پایینی دارد. پلاکت یک ماده طبیعی است که به خون کمک می‌ کند تا منعقد شود. خونی که رقیق باشد بند نمی‌ آید و این می‌ تواند به خاطر وضعیت های مختلف یا پاسخ به دارو های رقیق کننده خون اتفاق بیفتد و خطرناک است، زیرا بند نیامدن خونریزی باعث می‌ شود تا فرد گاهی اوقات از حال برود. 

طبق مطالعات انجام شده؛ یک علامت رایج از رقیق بودن خون و پایین آمدن پلاکت این است که بدن خیلی سریع، زیاد و راحت کبود می شود و شما بیشتر از آنچه که انتظارش را دارید؛ روی بدنتان کبودی می ‌بینید.

خونریزی مداوم و غیر طبیعی

خونریزی راحت و غیرطبیعی حتی به خاطر آسیب دیدگی های کوچک، یکی دیگر از علائم رقیق بودن خون است. مثلا شاید هنگام مسواک زدن، لثه هایتان خون بیاید یا خیلی راحت خون دماغ شوید یا خونریزی شدید قاعدگی داشته باشید یا حتی داخل مدفوع و ادرارتان خون ببینید.

لکه های متمایل به قرمز روی پوست

اگر خون شما خیلی رقیق باشد، ممکن است خونریزی سطحی در پوست را تجربه کنید که لکه های بنفش متمایل به قرمز و مسطح و کوچکی هستند که معمولاً روی قسمت پایین پا بیشتر ظاهر می شوند.

خستگی

خونریزی می تواند عامل ایجاد مشکلات دیگر در بدن باشد؛ به طور مثال کمبود آهن یا کم خونی که می تواند به خاطر خونریزی زیاد اتفاق بیفتد که علت هم رقیق بودن خون است.

در چنین حالتی شما احساس خستگی می کنید. اگر تعداد پلاکت خون پایین باشد، ممکن است سیستم ایمنی تان هم مشکل داشته باشد و این خستگی به خاطر نقص سیستم ایمنی یا بیماری تیروئید باشد.

در نهایت اگر علائم و مشکلات ذکر شده در این مقاله را مشاهده کردید؛ به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است وضعیت تان خطرناک شود. ‌

اگر درمان صحیح به کار نگیرید، خون ریزی جدی خواهد شد و این می تواند هم در داخل بدن و هم روی پوست شما اتفاق بیفتد و حتی می تواند تهدید کننده زندگی تان باشد و به خطر بیفتید. ‌

اگر خونریزی شدید به خاطر مصرف دارویی اتفاق افتاده باشد هم، احتمالاً پزشک دوز دارو را برایتان تغییر دهد یا به طور کل دارو را عوض کند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: نمناک 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان