بدترین اشتباهی که اغلب بعد از غذا خوردن می کنید

خط سلامت: خوردن شیرینی و شکلات، بلافاصله بعد از پایان غذا، باعث افزایش ناگهانی سطح قند خون و به دنبال آن تولید بیش از حد انسولین می شود. به این ترتیب قند خون در یک لحظه به شدت بالا می رود و سپس به سرعت افت می کند.

بدترین اشتباهی که اغلب بعد از غذا خوردن می کنید

برخی از افراد بلافاصله بعد از غذا خوردن، شیرینی می خورند. این افراد عقیده دارند خوردن شیرینی، بعد از وعده غذای اصلی به هضم بهتر غذا کمک می کند. 

به گزارش خط سلامت اگرچه بسیاری از افراد باور دارند خوردن مواد غذایی شیرین بعد از غذا خوردن باعث بهبود فرایند هضم  می شود؛ با این حال متخصصان در این باره نظر متفاوتی دارند!

 

آیا چرت زدن بعد از غذا خوردن باعث سکته قلبی می شود؟

متخصصان تغذیه سکته‌های قلبی بعد از خوردن وعده‌های غذایی را تایید نمی‌کنند. در این باره دکتر مریم مظاهریون، متخصص تغذیه و رژیم درمانی همیشه از مزایای یک چرت نیمروزی گفته‌اند اما تا به حال به چنین خبری که خوابیدن بعد از غذا منجر به سکته می‌شود را جایی نخوانده‌ام.

البته هیچ زمانی هم نگفته‌اند که بلافاصله بعد از غذا چرت بزنید یا بخوابید، بلکه تاکید این است که پس از صرف غذا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه بروید تا قند غذای مصرفی تحت کنترل قرار بگیرد و سوختن آن آغاز شود، بعد از آن خوابیدن مشکلی ندارد و خیلی هم خوب است.

او ادامه می‌دهد: در مورد عوارض شدید خوابیدن پس از صرف غذا از جمله سکته مغزی و قلبی نظری نیز ندارم و شاید مربوط به نتایج یک تحقیق جدید باشد، اما درباره عوارضی از جمله سوزش، همان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه رفتن بعد از غذا توصیه می‌شود تا قند بالای ناشی از خوردن غذا سوخته شده و وارد سلول‌ها شود. این مساله هضم غذا را هم تا حدی آسان‌تر می‌کند.

بعد از غذا چای و شیرینی بخوریم؟

این متخصص تغذیه درباره عادت خوردن چای، شیرینی، میوه و تنقلات بلافاصله پس از غذا، عنوان می‌کند: به این اتفاق هم در علم پزشکی و هم در طب سنتی درهم‌خوری می‌گویند، در زمینه دارو هم نباید همه داروها یکجا خورده شود.

در کل گفته می‌شود بین وعده‌های غذایی فاصله باشد. زمانی که شما آجیل یا میوه را بعد از صرف یک غذای سنگین می‌خورید، این یکجا خوردن به دستگاه گوارش فشار می‌آورد.

او در توضیح عنوان می‌کند: زمانی که شما غذایی حاوی نان و برنج می‌خورید و پس از آن شیرینی مصرف می‌کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که نان و برنج به تنهایی قند خون را تا حدی بالا می‌برد و باعث ترشح انسولین نیز می‌شود، اگر بعد غذا، شیرینی هم بخورید قند خون‌تان به شدت بالا می‌رود، در نتیجه انسولین بیشتری ترشح می‌شود.

این باعث می‌شود که قند خون‌تان به یکباره بالا برود و به علت ترشح انسولین یکباره پائین بیاید.

آیا خوردن شیرینی بعد از غذا باعث هضم بهتر غذا می شود؟

این پزشک با بیان این که برخی افراد عنوان می‌کنند خوردن شیرینی پس از غذا باعث هضم بهتر است، تاکید می‌کند: این درست نیست و خوراکی شیرین، غذا را هضم نمی‌کند، بلکه به دلیل تغییرات در سطح قند خون این حس به افراد دست می‌دهد که غذای شان هضم شده است.

برای هضم غذا، زمان لازم است و به سرعت این مساله رخ نمی‌دهد. بعد از تغییرات در سطح قند خون فرد زودتر احساس گرسنگی می‌کند.

مظاهریون همچنین درباره خوردن آب به همراه غذا می‌گوید: اگر آب را همراه یا بلافاصله پس از غذا بخوریم شیره‌های گوارشی رقیق می‌شود، در نتیجه شیره‌های گوارشی توانایی خود را در هضم و جذب غذای مصرفی از دست می‌دهند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان