گول این خوراکی‌های هوس‌انگیز را نخورید!

خط سلامت: هوس های غذایی اغلب حاوی میزان اندکی مواد مغذی هستند و بیشتر حس لذت ناشی از خوردن مواد غذایی مورد علاقه را از مغز به بدن منتقل می کنند. هوس های غذایی ممکن است بر پایه بافت آن ماده غذایی (نرم، ترد، خامه ای و ...) و یا طعم آنها ( شیرین و یا شور ) قرار گیرد، اما همه آنها نقطه مشترکی دارند که می توانند در رژیم غذایی اختلال ایجاد کنند.

گول این خوراکی‌های هوس‌انگیز را نخورید!

اگر هوس های غذایی عمدتاً زمانی که گرسنه هستید به سراغ شما می آیند، سعی کنید از میان وعده های سالم بین وعده های اصلی غذایی خود استفاده کنید.

به گزارش خط سلامت ترکیب لبنیات پرچرب و شکر در بستنی ترشح دوپامین را تحریک می‌کند. دوپامین انتقال‌دهنده عصبی حس خوب است که مسیر پاداش را فعال می‌کند. بستنی هم علاوه بر طعم معرکه‌ای که دارد، عامل آزاد شدن این هورمون است و خوردن آن حس خوبی به وجود می‌آورد.

اگر ساعت ۱۱ صبح است و به این فکر می‌کنید که سراغ یک تکه شکلات بروید تا با چای میل کنید. ساعت ۳ بعدازظهر دلتان برای کمی چیپس لک می‌زند و کمی بعد به بستنی فکر می‌کنید دنبال علت آن باشید.

ما معمولا غذاها و نوشیدنی‌هایی را دوست داریم که می‌دانیم تنها برای مصرف هر از چندگاه خوب اند برخی از این تنقلات می‌تواند مشکلات اساسی سلامتی مانند بی‌خوابی یا کمبود ویتامین به دنبال داشته باشند، بنابراین بهتر است از همان اول مراقب باشید. به برخی از این خوراکی‌های هوس‌برانگیز در ادامه اشاره می‌کنیم:

شکلات

شکلات گل سرسبد تنقلات است. مواد غذایی سرشار از قند و چربی مانند شکلات هوس‌برانگیزند، چون ترشح هورمون‌هایی مانند دوپامین و سروتونین را که حس خوبی به انسان می‌دهند، تحریک می‌کنند.

برای همین است که اغلب وقتی ناراحتیم یا استرس داریم، سراغ شکلات می‌رویم. البته برخی مطالعات نشان داده است که کمبود منیزیم هم میل و اشتیاق به شیرینی را بیشتر می‌کند.

چیپس

وقتی سراغ چیپس می‌رویم که ترکیبی از کربوهیدرات، چربی و نمک را هوس کرده باشیم. گاهی اوقات استرس، بی‌حوصلگی و کسل بودن ما را به سمت این خوراکی می‌کشاند، زیرا این نوع مواد غذایی نوعی حس آرامش به همراه دارند. البته تمایل به این مواد غذایی از روی عادت هم، چندان غیرعادی نیست.

چیپس یکی از خوراکی‌هایی است که هوس آن می‌تواند از کمبود خواب هم خبر بدهد. تحقیقات نشان داده‌اند که در صورت کمبود خواب، میل به غذاهای شور، نشاسته‌ای و شیرین تا ۴۵ درصد افزایش می‌یابد؛ بنابراین شاید با پرهیز از صفحات نمایشگر و تنقلات قبل از خواب و همچنین پیروی از ساعت خواب و بیداری ثابت و منظم، بتوان به خواب مفید و کافی دست یافت و هوس چیپس را هم کنترل کرد.

بستنی

ترکیب لبنیات پرچرب و شکر در بستنی ترشح دوپامین را تحریک می‌کند. دوپامین انتقال‌دهنده عصبی حس خوب است که مسیر پاداش را فعال می‌کند.

بستنی هم علاوه بر طعم معرکه‌ای که دارد، عامل آزاد شدن این هورمون است و خوردن آن حس خوبی به وجود می‌آورد. برای همین ممکن است هنگام ناراحتی و اندوه سراغ بستنی بروید تا روحیه‌تان عوض شود و کمی شاد شوید. پیشنهاد می‌کند که برای مقابله با استرس سراغ روش‌های دیگر مانند ذهن‌آگاهی، مراقبه و یوگا بروید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: بهداشت نیوز 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان