این نوع سرطان سراغ تان می آید اگر تتو کرده اید

خط سلامت: تحقیقات اخیرا نشان داده است تتو زدن یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان است.

این نوع سرطان سراغ تان می آید اگر تتو کرده اید

یک مطالعه جالب اخیرا نشان داده است بین تتو زدن و احتمال ابتلا به نوع خاصی از سرطان ، رابطه وجود دارد.

به گزارش خط سلامت یک مطالعه نشان داده است تتو زدن، احتمال ابتلا به لنفوم را تا 21 درصد افزایش می دهد. با این حال محققان اعلام کرده اند مطالعات بیشتری لازم است تا ثابت شود تتو زدن با اشکال دیگر سرطان ارتباط دارد یا خیر.

تتو زدن چگونه احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

تحقیقات انجام‌شده در یک دانشگاه اروپایی نشان می‌دهد که جوهر تتو ممکن است در ایجاد سرطان غدد لنفاوی نقش داشته باشد. 

محققان سوئدی تاکید کردند که یافته‌ها زودهنگام هستند و باید مطالعات بیشتری برای تأیید هرگونه ارتباط بین خالکوبی و سرطان خون انجام شود.

کریستل نیلسن سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لوند سوئد گفت: مردم احتمالا می‌خواهند به بیان هویت خود از طریق خالکوبی ادامه دهند، بنابراین بسیار مهم است که ما به عنوان یک جامعه بتوانیم از ایمن بودن آن مطمئن شویم. خوب است بدانید که خالکوبی می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد و اگر علائمی را تجربه کردید که فکر می‌کنید می‌تواند به خالکوبی شما مرتبط باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

در مطالعه تیم نیلسن، آنها پاسخ‌های پرسشنامه‌ای را که توسط تقریبا ۴۲۰۰ بزرگسال پر شده بود، بررسی کردند که حدود ۱۴۰۰ نفر از آنها بین سنین ۲۰ تا ۶۰ سال به سرطان لنفوم مبتلا شده بودند.

تتو احتمال ابتلا به لنفوم را افزایش می دهد!

نیلسن در بیانیه خبری دانشگاه گفت: پس از در نظر گرفتن سایر عوامل مرتبط ـ مانند سیگار و سن ـ متوجه شدیم خطر ابتلا به لنفوم بین افرادی که خالکوبی شده بودند ۲۱ درصد بیشتر بود. لنفوم یک نوع سرطان خون نادر است و نتایج اکنون نیاز به تأیید و بررسی بیشتر در سایر مطالعات دارد.

محققان پی بردند که اندازه یک خالکوبی از نظر کوچک یا بزرگ بودن تفاوتی در خطر لنفوم ایجاد نکرد.

نیلسن گفت: ما هنوز دلیل این موضوع را نمی‌دانیم. تنها می‌توان حدس زد که یک خالکوبی ـ صرف نظر از اندازه ـ باعث ایجاد التهاب با درجه پایین در بدن می‌شود که به نوبه خود می‌تواند باعث سرطان شود. بنابراین تصویر پیچیده‌تر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می‌کردیم.

وی توضیح داد: ما می‌دانیم که وقتی جوهر خالکوبی به پوست تزریق می‌شود، بدن آن را به عنوان چیزی خارجی که نباید وجود داشته باشد تعبیر می‌کند و سیستم ایمنی بدن فعال می‌شود. بخش بزرگی از جوهر به دور از پوست، به غدد لنفاوی که در آن رسوب می‌کند، منتقل می‌شود.  برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان