طرز تهیه آش اسفناج / این آش دوست قلب شماست!

خط سلامت: آش اسفناج، یک غذای سنتی از سفره‌ ایرانی است که مثل تمامی آش‌ های ایرانی می‌ تواند گزینه خوبی برای نهار باشد.

طرز تهیه آش اسفناج / این آش دوست قلب شماست!

آش اسفناج یکی از آش های خوشمزه ی ایرانی است که راحت تهیه می شود و طرفداران خاص خودش را دارد. آش اسفناج برای درمان سرماخوردگی مناسب است. در این غذا از سبزی آش استفاده نمی شود و سبزی آن فقط اسفناج است.

به گزارش خط سلامت، اسفناج سرشار از مواد مغذی مفید برای قلب مانند پتاسیم ، منیزیم و فولات است که می تواند به تنظیم فشار خون، بهبود جریان خون و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

آنتی اکسیدان های موجود در اسفناج همچنین به جلوگیری از استرس اکسیداتیو و التهاب کمک کند، که هر دو با بیماری قلبی مرتبط هستند. آش اسفناج از ترکیب اسفناج با عدس و برنج پخته می‌ شود و طعم بسیار دلچسبی دارد. در ادامه شما با طرز تهیه آش اسفناج آشنا شوید:

 تهیه آش اسفناج برای ۴ نفر

مواد لازم

اسفناج    ۱ کیلو گرم

برنج    1/2 پیمانه

لوبیا چیتی    1/2 پیمانه

نخود    1/2 پیمانه

ماش    1/2 پیمانه

عدس    ۱ پیمانه

پیاز    ۲ عدد

سیر    ۳ حبه

کشک    ۱ لیوان

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه    به مقدار کافی

طرز تهیه آش اسفناج

مرحله اول

برای تهیه آش اسفناج خوشمزه ابتدای کار لوبیا چیتی را می شوییم، سپس درون یک کاسه مناسب می ریزیم و کاسه را تا نیمه پر از آب می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۱۲ ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد.

مرحله دوم

حالا نخود را می شوییم، سپس درون یک کاسه مناسب می ریزیم و کاسه را تا نیمه پر از آب می کنیم. در ادامه اجازه می دهیم نخود هم به مدت ۱۲ ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد. طی این ۱۲ ساعت ۲ مرتبه آب حبوبات را عوض می کنیم.

مرحله سوم

دقت کنید این کار به دلیل آن است که نفخ حبوبات بهتر گرفته شود. در ادامه پس از گذشت ۱۲ ساعت لوبیا چیتی را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود، سپس لوبیا چیتی را درون یک قابلمه مناسب می ریزیم.

مرحله چهارم

در این مرحله قابلمه حاوی لوبیا چیتی را تا نیمه پر از آب می کنیم، سپس قابلمه را روی حرارت متوسط قرار می دهیم. در ادامه نخود را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود، سپس نخود را درون یک قابلمه مناسب می ریزیم.

مرحله پنجم

حالا قابلمه حاوی نخود را تا نیمه پر از آب می کنیم، سپس قابلمه را روی حرارت متوسط قرار می دهیم و اجازه می دهیم نخود و لوبیا به مدت ۲ تا ۳ ساعت درون آب جوش بمانند تا کاملا بپزند. در ادامه عدس و ماش را می شوییم.

مرحله ششم

در این مرحله پس از گذشت ۲ ساعت عدس و ماش را درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس تا اندازه ای که روی آن ها را بگیرد آب اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۱ ساعت درون آن بمانند تا خیس بخورند.

مرحله هفتم

حالا پس از گذشت این زمان لوبیا و نخود را از روی حرارت بر می داریم، سپس درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی شان خارج شود. در ادامه دو سوم یک قابلمه مناسب را پر از آب می کنیم، سپس روی حرارت زیاد قرار می دهیم.

مرحله هشتم

در این مرحله اجازه می دهیم آب به نقطه جوش برسد، سپس عدس و ماش را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی شان خارج شود. در ادامه عدس و ماش را درون قابلمه می ریزیم، سپس برنج را می شوییم.

مرحله نهم

حالا برنج را درون قابلمه حاوی عدس و ماش اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم برنج، عدس و ماش کاملا بپزند. در ادامه زمانی که مواد کاملا پخته شدند نمک، فلفل سیاه و زردچوبه را به آن اضافه کرده و مخلوط می کنیم.

مرحله دهم

در این مرحله پوست پیاز را جدا می کنیم، سپس می شوییم و به صورت خلالی نازک خرد می کنیم. در ادامه پوست سیر را جدا می کنیم، سپس می شوییم و به صورت خلالی خرد می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم.

مرحله یازدهم

حالا مقداری روغن مایع درون تابه می ریزیم و بلافاصله پیاز را اضافه می کنیم، سپس تفت می دهیم تا پیاز ترد و طلایی شود. در ادامه پیاز را از تابه خارج می کنیم و سیر را درون همان تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا سیر تغییر رنگ بدهد.

مرحله دوازدهم

در این مرحله پیاز داغ و سیر داغ را درون آش می ریزیم، سپس مخلوط می کنیم و لوبیا چیتی را به همراه نخود درون آش اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم آش کاملا بپزد و جا بیوفتد. در ادامه اسفناج را می شوییم.

مرحله سیزدهم

حالا اسفناج را درون آبکش قرار می دهیم و اجازه می دهیم آب اضافی اش خارج شود. در ادامه اسفناج را روی تخته گوشت قرار می دهیم، سپس خرد می کنیم و زمانی که حبوبات کاملا پخته و له شدند اسفناج را درون آش اضافه می کنیم.

مرحله چهاردهم

در این مرحله حرارت را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زیاد می کنیم تا اسفناج به آش لعاب بدهد، پس از گذشت این زمان حرارت را کم می کنیم و درب قابلمه را می بندیم. در ادامه اجازه می دهیم آش بپزد و جا بیوفتد.

مرحله پانزدهم

حالا ۳۰ دقیقه آخر پخت کشک را با مقداری آب جوش رقیق می کنیم، سپس درون آش می ریزیم و هم می زنیم تا کشک درون آش پخش شود. در ادامه پس از گذشت این زمان حرارت را خاموش می کنیم.

مرحله شانزدهم

توجه داشته باشید می توانید به جای کشک از دوغ غلیظ هم استفاده کنید. در نهایت آش اسفناج را درون ظرف مورد نظرمان می ریزیم، سپس مقداری پیاز داغ و نعنا داغ به عنوان تزئین روی آن می ریزیم و سرو می کنیم.   برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: سایت در نهایت

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان