از این تغییرات پوستی پی به مشکلات روده و معده تان ببرید

خط سلامت: باکتری هایی که در روده زندگی می کنند، وضعیت پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. برای مثال احتمال بروز التهاب پوستی در افرادی که با مشکلات روده دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر است.

از این تغییرات پوستی پی به مشکلات روده و معده تان ببرید

هنگامی که روده تحریک می شود، سیستم ایمنی فعال شده و علائمی نظیر جوش زدن ، در قسمت های مختلف پوست بدن اتفاق می افتد.

به گزارش خط سلامت در این مطلب رابطه بین بیماری های روده و مشکلات پوستی را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

تاثیر میکروبیوم ها بر سلامت پوست

بیش از 80 درصد سیستم ایمنی بدن ما داخل گوارش است و صد ها باکتری طبیعی در آن وجود دارند و بعضی از آن ها باکتری خوب هستند و آسیبی نمی رسانند و به گوارش کمک می کنند اما بعضی دیگر باکتری بد بوده و ممکن است عامل ایجاد بیماری شوند.

هزاران سال پیش؛ بقراط پدر علم پزشکی گفت همه بیماری ها از دستگاه گوارش شروع می شود. باکتری روی رفتار ما اثر گذار است، اگر شما روده ناسالمی داشته باشید، تاثیر آن را روی سلامت کلی مخصوصاً ظاهر پوست می بینید که شامل ایجاد لکه، التهاب، اگزما و روزاسه است.

میکروبیوم یک نوع باکتری است که داخل روده زندگی می کند و روی سلامت کلی مخصوصاً پوست اثر می گذارد. اگر شما روده ناسالمی داشته باشید و وضعیت تان نرمال و معمولی نباشد، التهاب پوست یک علامت رایج است که همراه با آن انقباضات شکمی، نفخ، اسهال و یا حتی وجود خون در مدفوع هم بروز پیدا خواهد کرد.

ارتباط آکنه، روزاسه و اگزما با مشکلات روده

چیزی که شما وارد بدن می کنید، می تواند به آن آسیب وارد کند یا برای آن فواید داشته باشد، در هر صورت تاثیر زیادی روی سیستم گوارش شما خواهد گذاشت. اگر از مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب رنج می برید، بازهم روده شما تحت تاثیر قرار می گیرد.

غذایی که وارد بدن می کنید، فقط به بدن نمی رسد، بلکه میلیاردها باکتری موجود در روده هم از آن تغذیه می کنند و تعادل باکتری ها باعث ایجاد التهابات پوستی خواهد شد پس ارتباطی میان مشکلات پوستی و سلامت روده وجود دارد.

رژیم غذایی مهم ترین فاکتوری است که باعث می شود شما پوست سالمی داشته باشید. علت آن هم باکتری هایی هستند که در سیستم گوارش و روده زندگی می کنند و سلامت کلی شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

رابطه دستگاه گوارش، مغز و پوست

بین مغز و دستگاه گوارش یا همان روده ارتباط بسیار عمیقی است که این روز ها بیشتر به این ارتباط توجه می کنند، زیرا سلامت آن به سلامت مغز وابسته بوده و بالعکس . بنابراین باید خیلی از آن مراقبت کنید؛ در غیر این صورت اثرش را روی پوست شما نشان می دهد .

اختلالات روده و مشکلات پوستی

ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست ارتباط زیادی با مشکلات روده و دستگاه گوارش دارند . مطالعه ای در این باره انجام شده است و نشان می دهد افرادی که مبتلا به روزاسه هستند ، 10 برابر احتمال رشد باکتری در روده کوچک آن ها بیشتر است. آن ها را با افرادی مقایسه کردند که به روزاسه مبتلا نبودند.

آن ها همچنین سندروم روده بیقرار را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که بین 15 تا 20 درصد افراد مبتلا به اختلال یا بیماری های روده، مشکلات پوستی هم دارند. همچنین به این نتیجه رسیدند هنگامی که فرد برای درمان بیماری پوستی مثل پسوریازیس دارو مصرف می کند ، فعالیت بیماری کرون هم در او کاهش پیدا می کند.

اما رابطه بین مشکلات روده و پوست چیست؟

روده مانعی بین ورود مواد و چرخش آن ها است. همه مواد و محتوا داخل روده جدا می شوند و مواد غیر ضروری بیرون می روند. هر چیزی که خط موجود در روده را تحریک کند ، باعث ایجاد التهاب خواهد شد . فرقی ندارد که آلرژن غذایی، دارو، آنتی بیوتیک یا هر ماده دیگری باشد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان