چه افرادی فرزندپروری پله ای دارند؟

خط سلامت: چرا فرزندپروری پله ای سخت است؟ ممکن است فرزندخواندگی سخت‌تر از فرزندپروری باشد، زیرا انتظار زیادی دارید.

چه افرادی فرزندپروری پله ای دارند؟

همانطور که بسیاری از والدین ناتنی انجام می‌دهند. ممکن است باور داشته باشید عشق به سرعت و به طور طبیعی رخ خواهد داد.

به گزارش خط سلامت اما ممکن است عاشق فرزندان ناتنی خود نشوید و بعید است که آنها بلافاصله نسبت به شما محبت کنند. اشکالی ندارد که به احترام متقابل بسنده کنید.

رفتار سمی والدین ناتنی چیست؟

رفتار سمی والدین ناتنی شامل طرفداری، دستکاری یا کنترل بیش از حد است. این اقدامات می تواند به رفاه کودک آسیب برساند و روابط خانوادگی را تحت فشار قرار دهد.

ارتباطات سالم، احترام متقابل و تعیین مرزهای واضح برای جلوگیری از رفتارهای سمی و ارتقای یک خانواده پرورش دهنده ضروری است. 

والدین ناتنی باید توجه داشته باشند کودکان به هر حال در دو خانه متفاوت با دو تربیت مختلف در حال رفت وآمد هستند؛ بنابراین باید تا جایی که می شود در طی ماندن کودک در منزل والدین، قوانین ثابتی در هر دو خانه برای تربیت فرزندان حاکم باشد.

 یک کودک توانایی پردازش اطلاعات را مانند یک فرد بزرگسال ندارد و به همین دلیل، اگر والدین ناتنی با کودک زیر 10 سال روبه رو هستند، این نکته را در نظر داشته باشند که پردازش ذهنی این رده سنی خیلی متفاوت از سن نوجوانی است.

البته مادر در ابتدا باید احساس کودک را درک کند؛ به این صورت که به کودک اجازه و زمان دهد تا بتواند خانواده جدید را بپذیرد.

باوجود تلاش های زیاد بازهم تضمینی وجود ندارد که والدین ناتنی بتوانند همانند خانواده های واقعی، یک خانواده بزرگ و شاد بسازند. دکتر "رامانا دورواسولا” - روانشناس بالینی - در مورد پیچیدگی های ارتباطات خانوادگی صحبت می کند.

اشتباهات رایجی که والدین ناتنی انجام میدهند

شما پدر و مادر خونسردی هستید

پدر و مادران ناتنی به دلیل علاقه به برقراری ارتباط با فرزندان و ایجاد علاقه در آن ها گاهی با خرید بیش ازحد هدیه، بسیاری از قوانین را زیر پا می گذارند.

این تاکتیک والدین در اغلب موارد می تواند بسیار مضر باشد. بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند این روش تربیتی می تواند باعث فرسایش ارتباط والدین و فرزندان شود.

شما انتظار دارید خانواده تان به سرعت خوشحال شود

بسیاری از والدین برای پیدا کردن راهی برای نفوذ در دل فرزندان هر کاری می کنند. عده ای سعی می کنند فرزندشان را بخندانند و یا داستان جالبی را تعریف کنند. اما عجله نکنید این رابطه به مرور زمان بهتر و بهتر خواهد شد.

شما به فرزندخوانده تان اجازه می دهید تا بی ادب باشد

دکتر "رامانا دورواسولا” می گوید:کودکان ممکن است با والدین خود رفتاری از روی خشم و نفرت نشان دهند. اما بسیاری از خانواده ها امیدوارند این رفتار به مرور تغییر کند.

بسیاری از والدین ناتنی به دلیل اینکه دوست دارند روابط خوبی با کودکان داشته باشند، از رفتار بد و بی ادبی کودکانشان به راحتی می گذرند و رفتار در کودکان ادامه دار می شود و قطع نخواهد شد.

شما مانند یک پدر و مادر واقعی عمل نمی کنید

این پدر و مادرها سعی می کنند نظم و انضباط را در خانه برقرار کنند اما به دلیل عدم اعتماد به خود همیشه با مشکل روبرو می شوند. شما در مقابل رفتارهای فرزندتان باید کاملاً قاطعانه رفتار کنید. از دخالت کودکان در تصمیم گیری ها جلوگیری کرده و قاطع باشید.

شما انتظارات بیش ازحدی دارید

بسیاری از والدین به دلیل احساس نقص در رابطشان سعی می کنند بیش ازحد تلاش کرده و مسئولیت های زیادی را به دوش خود بیااندازند.

اما تجربه نشان داده با توقف تلاش برای بهتر کردن همه چیز، شما به آرامش رسیده و زندگیتان تغییر می کند. زندگی در خانه شما حالت صلح آمیزی به خود می گیرد. ارتباط با همسرتان بهتر می شود و رابطه با فرزندتان انسجام بیشتری پیدا می کند.

شما زمان کافی را به همسرتان برای برقراری ارتباط با خود نمی دهید

دیگر اشتباه رایج بسیاری از افراد این است که به والدین اصلی زمان کافی نمی دهند که با کودکان واقعی شان وقت بگذرانند. هیچ لزومی ندارد که شما حسودی کنید. مطمئن باشید اگر ارتباط آن دو خوب باشد، ارتباط شما نیز بهتر خواهد شد.

الویت بندی در روابط شما وجود ندارد

"جودی آزبورن” ازدواج درمانگر در این خصوص می گوید:بسیاری از زوج ها به اشتباه به جای اولویت دادن به همسر خود تمام زمان خود را صرف برقراری ارتباط یا کودکشان می کنند. استخدام یک پرستار کودک و یا گاهی تنها گذاشتن کودکان در خانه برای وقت گذاشتن برای ارتباط با همسرتان بسیار اهمیت دارد. این عمل به کودکان نشان می دهد که روابط زنانشویی تان دارای اهمیت است.

کودکان طرفدار والدین واقعی شان هستند

در خانواده هایی که هر دو والدین حقیقی هستند پذیرش بسیاری از چیزها مانند:ازدواج، تولد نوزادی جدید، بیماری و مرگ راحت تر است. اما در خانواده های ناتنی اینگونه نیست.

امکان این وجود دارد حتی پس از بیست سال دخترتان بخواهد با پدر خوانده اش قدم بزند. اما در مورد پسران این امر صادق نیست.

زیرا آنان اغلب علت حوادث زندگی را حضور شما می دانند و یا با والدین خود ارتباط بهتری برقرار می کنند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان