چه رنگ بشقابی باعث می شود حس کنید غذای تان شور است؟!

خط سلامت:محققان دانشگاه پورتسموث بریتانیا بررسی کردند آیا تغییر رنگ کاسه یا بشقاب می تواند بر درک افراد حساس از طعم غذا تأثیر بگذارد یا خیر.

چه رنگ بشقابی باعث می شود حس کنید غذای تان شور است؟!

رنگ بشقاب می تواند بر ادراک طعم و مزه افراد حساس تاثیر می گذارد.

به گزارش خط سلامت از آنجا که طبق مطالعه منتشر شده در Food Quality and Preference، این حقیقت که «اول با چشمان خود غذا می خورید»، مطمئناً در مورد «غذا خورها» صادق است .

محققان دانشگاه پورتسموث بریتانیا بررسی کردند آیا تغییر رنگ کاسه یا بشقاب می تواند بر درک افراد حساس از طعم غذا تأثیر بگذارد یا خیر؟

آن‌ها دریافتند چیپس‌هایی که در کاسه‌های آبی سرو می‌شوند در مقایسه با رنگ‌های دیگر شورتر و مطلوب‌تر در نظر گرفته می‌شوند.

اگرچه ممکن است بیهوده به نظر برسد، اما یک جنبه جدی برای تحقیق وجود دارد.

افراد مبتلا به "نوفوبیا غذایی" - بی میلی به خوردن یا امتحان کردن غذاهای جدید - ممکن است کمتر از 20 ماده غذایی مختلف را در طول زندگی خود مصرف کنند که به طور بالقوه منجر به کمبودهای تغذیه ای و مشکلات سلامتی می شود. این مقاله می‌گوید پیامدهای اجتماعی نیز وجود دارد، با پتانسیل اینکه زمان صرف غذا منجر به درگیری یا اضطراب شود.

سبک غذا خوردن و طعم غذا

این مطالعه خاطرنشان می کند تحقیقات در مورد تند غذا خوردن معمولاً بر روی کودکان متمرکز است، حتی اگر حدود 18٪ از بزرگسالان به عنوان افراد حساس در نظر گرفته می شوند.

دکتر لورنزو استافورد-Lorenzo Stafford- استاد دانشگاه بیرمنگام یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: رژیم‌های غذایی محدود می‌تواند منجر به کمبودهای تغذیه‌ای و همچنین مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، سلامت ضعیف استخوان و مشکلات دندانی شود. هزینه اجتماعی نیز دارد زیرا لحظات لذت‌بخش بین اعضای خانواده به راحتی می‌تواند به موقعیت‌های استرس‌زا، مضطرب و درگیری‌زا تبدیل شود، زمانی که افراد حساس برای خوردن غذا احساس شرم یا فشار می‌کنند.

در این آزمایش، 47 شرکت‌کننده بالغ جوان دو پرسشنامه را تکمیل کردند: یکی در مورد عوامل مؤثر در انتخاب غذا و دومی در مورد نئوفوبیا غذایی (در پاسخ به سؤالاتی مانند "در مورد غذاهایی که می‌خورم بسیار خاص هستم").

گروهی متشکل از 20 نفر از افرادی که تند غذا می خوردند و 27 نفر از افراد غیر انتخاب‌کننده، سپس تنقلاتی را که در کاسه‌های قرمز، سفید و آبی سرو می‌شد، مصرف کردند و از آنها خواسته شد تا شوری، شدت طعم و مطلوبیت هر میان وعده را ارزیابی کنند.

هر یک از کاسه ها حاوی همان میان وعده - نمک و چیپس سرکه - از یک کیسه 25 گرمی بود که به طور مساوی بین سه کاسه تقسیم شده بود.

ویژگی شخصیت و طعم غذا

رنگ کاسه بر درک طعم و مزه افراد حساس تأثیر می‌گذارد، اما برای افراد غیر حساس تأثیر نمی‌گذارد.

برای گروه تند خوران، همان مارک چیپس نمک و سرکه که در کاسه های قرمز یا آبی سرو می شود، شورتر از چیپس های موجود در کاسه های سفید در نظر گرفته می شد.

میزان مطلوبیت میان‌وعده‌ها برای چیپس‌هایی که در کاسه‌های آبی سرو می‌شوند بالاترین و برای قرمز کمترین میزان را داشتند.

دکتر استفورد می‌گوید: از طریق تحقیقات بیشتر، می‌توانیم راه‌هایی را برای کمک به تأثیر مثبت بر رژیم غذایی افراد و در نتیجه سلامت روانی و جسمی آنها تعیین کنیم. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان