خوردن غذای تکراری طول عمر را کم می کند!

خط سلامت: آیا تا به حال به این فکر کرده اید که نباید غذای تکراری بخورید و هر روز باید به غذای خود تنوع بدهید؟ شاید تا به حال این مسئله خیلی برایتان اهمیتی نداشته اما بسیار مهم است که شما هر روز غذای تکراری نخورید؛ حتی اگر عاشق یک غذا هستید زیرا برای سلامتی تان مفید نیست .

خوردن غذای تکراری طول عمر را کم می کند!

بیشتر افراد به ویژه متخصصان تغذیه می گویند در بهترین حالت ایده غذای تکراری خوردن غذاها خسته کننده و در بدترین حالت ناسالم است. متخصصان توصیه می کنند روزانه از همه گروه های مواد غذایی شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و محصولات پروتئینی بدون چربی استفاده کنید.

به گزارش خط سلامت برای همه ی ما اتفاق افتاده که به دلایل مختلف چند وعده غذای تکراری خورده ایم و هیچگاه به تاثیر آن بر سلامت خود توجه نکرده ایم .

عوارض خوردن غذای تکراری و نداشتن تنوع در غذا

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که نباید غذای تکراری بخورید و هر روز باید به غذای خود تنوع بدهید؟ شاید تا به حال این مسئله خیلی برایتان اهمیتی نداشته اما بسیار مهم است که شما هر روز غذای تکراری نخورید؛ حتی اگر عاشق یک غذا هستید زیرا برای سلامتی تان مفید نیست .

افراد معمولاً رژیم های غذایی متفاوتی دارند و احتمال این که در طول روز به طیف مختلف مواد غذایی دسترسی داشته باشند، زیاد است و در نتیجه این اتفاق می تواند تنوع خوبی را ایجاد کند اما در این بین؛ بعضی از آن ها به دلایل مختلف و یا علاقه خاص به یک ماده غذایی سعی می کنند غذاهای تکراری بخورند.

کمبود مواد مغذی

بدن ما نیاز به طیف وسیعی از مواد مغذی دارد؛ به میوه و سبزیجات نیاز دارد تا بتواند به خوبی عمل کند. پس شما باید از مواد غذایی با انواع رنگ ها و شکل ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید. در غیر این صورت دچار کمبود مواد مغذی خواهید شد.

آسیب به سلامت گوارش

خوردن طیف وسیعی از مواد غذایی که در محیط اطراف وجود دارد ، باعث می شود گوارش ما بهتر کار کند، باکتری های سالم افزایش پیدا کرده و گوارش بهبود بخشیده شود اما اگر فقط یک نوع غذا بخورید، به سیستم گوارش آسیب وارد می شود.

تاثیر روی طول عمر

تحقیقات روی بیش از 50000 خانم نشان می دهد ؛ آن هایی که غذای تکراری می خورند، طول عمر کمتری دارند اما افرادی که غذاهای متنوع می خورند، معمولاً میزان سلامتشان بیشتر است.

کلافگی و خسته شدن از غذا

غذا باید سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد. پس تغییر و تنوع در آن نیاز است و شما می توانید حس بهتری پیدا کنید و سرگرمی داشته باشید و دچار کلافگی و یکنواختی نشوید.

آسیب به سلامت متابولیک

مطالعه ای در سال 2015 نشان می دهد افرادی که رژیم غذایی متنوع می خورند، خطر کم تری برای بیماری متابولیک دارند که ترکیبی از عوامل نا سالم است و باعث ایجاد بیماری قلبی و دیابت می شود. افرادی که تنوع غذایی دارند، معمولا سطح کلسترول ، چربی شکم و فشار خون در آن ها کنترل شده است.

محدود شدن منابع مغذی

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم؛ اگر شما فقط روی یک ماده مغذی تمرکز کنید، باعث می شود که یک ماده در بدن تان بیش از حد افزایش پیدا کرده و از طرفی در مواد غذایی دیگر دچار کمبود شوید که آسیب زننده است و شاید حتی در یک ماده مغذی اوردوز کنید.

آسیب به سیستم ایمنی

تنوع نداشتن در مواد غذایی به سیستم ایمنی آسیب وارد می کند و حتی ممکن است افراد را در برابر عفونت ضعیف کند، زیرا بدن به چیز های مختلف عادت نکرده است . برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: نمناک 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان