افسانه هایی درمورد مضرات آبی که دوبار جوشانده‌ شده

خط سلامت: برخلاف باور عمومی آب چندبار جوشیده شده به سلامتی آسیبی نمی رساند.

افسانه هایی درمورد مضرات آبی که دوبار جوشانده‌ شده

بسیاری از افراد عقیده دارند آب جوشیده‌ شده گزینه مناسب تری نسبت به آب لوله کشی است و نوشیدن آن به حفظ و ارتقاء سلامت کلیه ها کمک می کند.

به گزارش خط سلامت تحقیقات نشان داده است در صورت استفاده از آب سالم و تمیز کردن منظم رسوبات داخل کتری، می‎ توان آب را بار ها و بارها جوشاند، چرا که هیچ خطری برای سلامتی فرد ندارد.

آیا آب چند بار جوشیده برای سلامتی مضر است؟

ممکن است در آب لوله کشی شده برخی ناخالصی ها وجود داشته باشد که ما را مجبور به جوشاندن قبل از استفاده آب کند؛ اما بعضی افراد بر این باورند که آب چندبار جوشانده شده خطرناک است آیا این صحت دارد؟

از آن گذشته، این عقیده وجود دارد که با جوشاندن مکرر آب، ترکیباتی مانند آب سنگین، نمک معدنی غلیظ و ماده های سمی از جنس کلر در آن ایجاد می ‎شوند، درنتیجه نوشیدن همچین آبی برای سلامتی خطرناک است.

کیفیت آب در کشور های مختلف متفاوت است، اما اگر شاخص های کلی در نظر گرفته شود، ممکن است برخی ناخالصی ها در چنین آبی وجود داشته باشد که اولین ماده کلر است که به منظور تصفیه شدن آب استفاده می ‎شود.

ماده ی خطرناک بعدی، نمک های کلسیم و منیزیم هستند که وقتی به جوش می ‎آیند روی دیواره های داخلی کتری به شکل رسوب می چسبند و فلزات سنگین مانند: سرب، استرانسیم و روی نیز ممکن است در دوز های کم وجود داشته باشند.

مضرات آب چندبار جوشانده شده

بر همین اساس عقایدی نادرست در مورد مضرات آب چند بار جوشیده شده به وجود آمد :

جوشاندن آب منجر به تشکیل به اصطلاح آب سنگین می ‎شود که حاوی دوتریوم و ترتیوم است و با این حال پس از جوشیدن آب این دو ماده با اندازه های بسیار ریز تشکیل می ‎شوند و آسیبی به همراه ندارند.

وقتی آب می جوشد، غلظت نمک های معدنی در آن افزایش می ‎یابد چرا که آب تبخیر می ‎شود اما نمک ها باقی می ‎مانند و به همین خاطر نمک ها به راحتی داخل کتری رسوب می ‎کنند و این رسوب ها بی خطرند اما بهتر است کتری مرتبا تمیز شود.

هنگام جوشاندن آب، کلر با ترکیبات آلی موجود در آب تعامل دارد و مواد سمی بیشتری ایجاد می ‎کند، پس برای تصفیه کردن آب شیر به آن کلر اضافه می ‎کنند که البته کلر برای سلامتی مضر نیست اما آب کلرشده پوست را خشک می ‎کند و می ‎تواند موجب تشدید آکنه شود. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: نمناک

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان