شیوه های ترک کردن استعمال ویپ

خط سلامت: به نظر شما اپلیکیشن‌هایی که اخیرا برای ترک مصرف ویپ طراحی شده اند تا چه اندازه در ترک اعتیاد به ویپ موثر هستند؟

شیوه های ترک کردن استعمال ویپ

ویپ یا سیگار الکترونیکی ، درست مانند سیگار حاوی نیکوتین است و همین امر باعث می شود مصرف آن باقوه فرد را در معرض اعتیاد قرار دهد.

به گزارش خط سلامت اخیرا برای ترک اعتیاد به ویپ، اپلیکیشن‌های مختلفی طراحی شده است. در این مطلب میزان اثربخشی این اپلیکیشن ها در ترک مصرف ویپ را معرفی می کنیم.

راهکارهایی برای ترک مصرف ویپ

تحقیقات پیش‌تر انجام شده نشان می‌دهند که اپلیکیشن‌های ترک استعمال سیگار نسبت به اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ از نظر ظرفیت بالقوه تغییر رفتار امتیاز بالاتری را کسب کرده اند.

در مطالعه‌ای انجام شده محققان دریافتند که بیش از نیمی از کاربران یک اپلیکیشن ترک سیگار هنوز پس از یک ماه از ترک کردند دوباره به استعمال سیگار روی نیاورده بودند. بنابراین، توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ترک ویپ می‌توانند به اپلیکیشن‌های ترک استعمال سیگار نگاه کنند تا استراتژی‌ها و ویژگی‌های توسعه یا به روز رسانی اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ را شناسایی نمایند.

بر اساس نتایج داده‌های اخیرا منتشر شده استرالیایی‌ها بیش از هر زمان دیگری به استعمال ویپ می‌پردازند. نظرسنجی‌ای که در سطح ملی و سراسری در استرالیا انجام شده نشان می‌دهد که نسبت استرالیایی‌های در سن ۱۴ سال و سنین بالاتر که در فاصله سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ میلادی گفته اند در حال حاضر به استعمال ویپ می‌پردازند ۷ درصد بوده است.

این در حالیست که این میزان در سال ۲۰۱۹ میلادی تنها ۲.۵ درصد بود. استعمال کنندگان به احتمال زیاد بین ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند. همزمان که در مورد مضرات بالقوه استعمال ویپ بیش‌تر می‌آموزیم بسیاری مایل به ترک آن هستند. با این وجود، از آنجایی که استعمل ویپ تنها در سالیان اخیر رواج یافته شواهد محدودی در مورد چگونگی ترک استعمال آن وجود دارد.

اپلیکیشن‌های ترک ویپ

با ماهیت اعتیادآور ویپ‌های حاوی نیکوتین متوقف کردن استعمال آن می‌تواند دشوار باشد. آیا اپلیکیشن‌ها می‌توانند پاسخگوی استعمال کنندگان در این باره باشند؟ اکثریت قریب به اتفاق جوانان گوشی تلفن همراه هوشمند دارند و ما می‌دانیم که اپلیکیشن‌ها به افراد در ترک استعمال سیگار کمک کرده اند. پس چرا نتوانیم از اپلیکیشن‌ها برای کمک به افراد به منظور ترک استعمال ویپ استفاده کنیم؟

در این میان کدام اپلیکیشن‌ها بهترین هستند و کدام ویژگی‌های اپلیکیشن‌ها را باید جستجو کنید؟ مطالعه اخیرا صورت گرفته‌ای در این باره سرنخ‌هایی را ارائه می‌دهد.

در مطالعه‌ای تازه صورت گرفته ۳۰ اپلیکیشن مورد بررسی قرار گرفتند. فروشگاه‌های اپل آی تیونز و گوگل پلی در ماه مه ۲۰۲۳ میلادی مورد جستجو قرار گرفتند تا اپلیکیشن‌های موجود در استرالیا شناسایی شوند اپلیکیشن‌هایی که مدعی هستند به افراد کمک می‌کنند تا استعمال ویپ را ترک کنند. سپس فهرست کوتاهی از ۲۰ اپلیکیشن iOS و ده اپلیکیشن اندروید برای ارزیابی موارد ذیل تهیه شدند:

کیفیت (از جمله سهولت استفاده، نحوه جذب کاربران، ظاهر و اطلاعاتی که منتقل می‌کند)

ظرفیت بالقوه تغییر رفتار (از جمله تعیین اهداف، تهیه برنامه اقدام، شناسایی موانع، نظارت بر پیشرفت و ارائه بازخورد)

نتایج بدست آمده در طول پژوهش

بالاترین امتیاز به طور کلی برای اپلیکیشن iOS با عنوان Stop vaping app بود و کاربران از ۲۱ ویژگی شناخته شده برای کمک به تغییر رفتار فرد معتقد بودند که آن اپلیکیشن ۱۹ ویژگی را دارد. اپلیکیشن Quit Tracker: Stop Smoking با ۱۵ ویژگی تغییر رفتار بالاترین امتیاز را برای دستگاه‌های اندرویدی داشته است. برنامه Quit Sure Quit Smoking Smartly بالاترین امتیاز را برای کاربران اندروید و iOS دریافت کرده است. آن اپلیکیشن دارای ۱۵ ویژگی تغییر رفتار برای کاربران iOS و ۱۴ ویژگی برای کاربران اندروید بود.

پس من باید به دنبال چه چیزی باشم؟

ویژگی‌هایی کلیدی برای جستجوی اپلیکیشن به منظور جستجو وجود دارند که می‌توانند به شما در تغییر رفتارتان کمک نماید. این ویژگی‌ها هم چنین برای اپلیکیشن‌هایی اعمال می‌شوند که به افراد کمک می‌کنند تا اعتیاد به مشروبات الکلی را ترک کرده یا برای مثال ورزش بیش تری انجام دهند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

قابلیت سفارشی سازی کامل به افراد این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن را مطابق با نیاز‌های خود تنظیم کنند

هدف گذاری به افراد اجازه می‌دهد تا اهداف خود را ایجاد کنند و پیشرفت خود را در مسیر رسیدن به هدف تحت نظارت قرار دهند سپس آن را در طول زمان به روز کنند. این امر به احتمال زیاد منجر به تغییر رفتار مثبت می‌شود.

کمک خارجی به کاربران این امکان را می‌دهد که به طور مستقیم از اپلیکیشن به کمک یا مشاوره بیش تری دسترسی داشته باشند.

اپلیکیشن‌هایی که به راحتی قابل استفاده یا پیمایش هستند اجازه می‌دهند کاربران بیش‌تر به آن پایبند باشند.

با این وجود، تمام اپلیکیشن‌های ارزیابی شده لزوما امتیاز بالایی در این مورد کسب نکردند. به طور میانگین اپلیکیشن‌ها از ۲۱ ویژگی تغییر رفتار فقط ۹ ویژگی داشتند و تنها ۱۲ اپلیکیشن از ۳۰ اپلیکیشن دارای ویژگی تعیین هدف بودند. کیفیت کلی اپلیکیشن‌ها متوسط بود و امتیاز در حدود سه از پنج را کسب کردند.

علیرغم آن که استفاده از اپلیکیشن‌ها و پیمایش آن‌ها آسان بود، اما پژوهشگران دریافتند که این شفافیت در مورد اپلیکیشن‌ها وجود ندارد که چه فرد یا نهادی آن‌ها را تامین مالی کرده و یا توسعه داده است.

اپلیکیشن‌های آینده

تحقیقات پیش‌تر انجام شده نشان می‌دهند که اپلیکیشن‌های ترک استعمال سیگار نسبت به اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ از نظر ظرفیت بالقوه تغییر رفتار امتیاز بالاتری را کسب کرده اند. در مطالعه‌ای انجام شده محققان دریافتند که بیش از نیمی از کاربران یک اپلیکیشن ترک سیگار هنوز پس از یک ماه از ترک کردند دوباره به استعمال سیگار روی نیاورده بودند.

بنابراین، توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ترک ویپ می‌توانند به اپلیکیشن‌های ترک استعمال سیگار نگاه کنند تا استراتژی‌ها و ویژگی‌های توسعه یا به روز رسانی اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ را شناسایی نمایند.

توسعه دهندگان اپلیکیشن باید اپلیکیشن‌هایی با ویژگی‌های هدف گذاری جامع ایجاد کنند. همزمان که بسیاری از جوانان باری تسکین استرس یا اضطراب به دنبال یافتن اپلیکیشنی هستند اپلیکیشن‌های آینده می‌توانند ویژگی‌های اضافی مانند مدیتیشن، رفتار درمانی شناختی و آرامش را ارائه دهند.

هم چنین، اپلیکیشن‌ها باید با دستورالعمل‌های فعلی در مورد نحوه ترک استعمال ویپ همسو شوند تا پیام‌های موجود در آن با شواهد سازگار باشند. متاسفانه اطلاعات و دستورالعمل‌های مربوط به ترک استعمال ویپ در مراحل ابتدایی خود هستند و در کشور‌های مختلف یا حوزه‌های قضایی گوناگون متفاوت می‌باشند.

توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ترک استعمال ویپ باید اطمینان حاصل کنند که برای کاربران آشکار می‌سازند که چه فرد یا نهادی مالک آن اپلیکیشن است و برای آن هزینه کرده است. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: فرارو

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان